Design

Miłość, design i inne obsesje

Miłość, design i inne obsesje

Form Us With Love to międzynarodowe studio projektowe, założone w 2005 r. U jego podstaw leży proces, który łączy tradycyjne praktyki twórcze z oszczędną, strategiczną aplikacją. Głównym celem jest zaś ewolucja zgodna z wymaganiami każdego projektu, jego miejscem na rynku i ciągle zmieniającymi się potrzebami ludzi.

Aktualnie działalność Form Us With Love obejmuje trzy obszary doradztwa – zaangażowanie w produkty, współpracę i przestrzeń dla klientów na całym świecie, zarządzania – zdyscyplinowanego i holistycznego podejścia do wprowadzania i budowania marek, a także zaangażowania – opartego na transferze wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, aktywnie przyczyniając się do poszerzania spektrum projektowego.

Poprzeczka coraz wyżej

Projektanci z Form Us With Love uwielbiają spoglądać w przyszłość. FUWL to zespół, w którego centrum zainteresowania leży proces łączący tradycyjne działanie twórcze z innowacyjną koncepcją opartą na przejrzystym, strategicznym podejściu. By stworzyć użytkownikom lepsze warunki w życiu codziennym, studio dąży do tego, by ich projekty wyrażały kilka prostych cech, a ich podejście było holistyczne. W każdej koncepcji starają się wprowadzić jakąś innowację, podnosząc poprzeczkę oczekiwań związanych z projektowaniem. Oznacza to tworzenie produktów z coraz lepszych materiałów, w celu budowania bardziej zrównoważonego środowiska w przyszłości. Zakłada to współpracę z partnerami w celu zwiększenia wpływu projektu na rzeczywistość. Przede wszystkim jednak, oznacza to budowanie czegoś, co trwa i pozostaje ważne przez pewien czas, aż do zaprojektowania jeszcze lepszych rzeczy.

Było ich trzech

Jonas Pettersson, John Löfgren i Petrus Palmer założyli Form Us With Love po ukończeniu studiów, czyli 15 lat temu. Nazwa pracowni pochodzi od błędnie zapisanego tekstu na kartce pocztowej, a prawidłowy zapis, jak łatwo można się domyśleć miał wyglądać tak: with love from us. Obecnie sztokholmskie studio składa się w dużej mierze z międzynarodowego zespołu projektantów. W pracowni słychać języki od szwedzkiego, przez niemiecki, koreański, po angielski, a założyciele uważają, że różne środowiska i narodowości są atutem w pracy projektowej.

Wspólnie współpracują z markami takimi, jak np. IKEA w zakresie zrównoważonych inicjatyw, ale prowadzą też własne przedsięwzięcia, redefiniujące tradycyjne materiały. Wśród klientów studia znajdują się takie marki, jak Cappellini, Muuto, Shaw Contract, MDD, Thule, LG, Hem i TID.

Kwintesencją ich działań i ideologii była wystawa „Na styku kultury i przemysłu”, którą można było zobaczyć w Polsce, podczas ubiegłorocznej edycji Łódź Design Festival.

Od początku do końca

Projektantów z Form Us With Love inspirują zachowania, materiały, techniki produkcji, a także firmy, które chcą opowiedzieć lub ulepszyć własną historię czy jakiś konkretny materiał. Proces projektowy zawsze zaczynają od zbadania genów klienta, czyli firmy. Faza początkowa, w której zdobywają wiedzę na temat produkcji, marki, użytkownika i rynku, ma ich zdaniem kluczowe znaczenie dla następnej fazy – koncepcji kreatywnej. Kiedy koncepcja jest ustalona, wchodzimy w coś, co nazywamy „tworzeniem”. Na tym etapie określamy wszystkie szczegóły, materiały i kolory. Rezultatem jest pakiet renderingów, rysunków itp., które klient może wykorzystać jako punkt wyjścia do rozwoju, który chętnie śledzimy – wyjawiają członkowie zespołu Form Us With Love.

Często bywa tak, że nad każdym projektem pracuje kilka osób w zespole, ale praca w tych zespołach projektowych też jest podzielona. Co prawda wszyscy są projektantami, jednak niektóre obszary specjalizacji zostały naturalnie rozwinięte i stąd wynikają te podziały.

Na tle konkurencji

Fakt, że Form Us With Love pracuje w wieloosobowym teamie wyróżnia studio na scenie światowego designu i sprawia, że jest ono traktowane jako coś niezwykłego. Założyciele przyznają, że są sceptyczni wobec staromodnego wyobrażenia projektanta jako samotnego geniusza. W FUWL wierzy się w pracę zespołową i w to, że magia designu dzieje się wtedy, gdy współpracują ze sobą różne kompetencje.

Studio jest bardzo otwarte na przyjmowanie nowych członków i regularnie zaprasza na staże początkujących projektantów. To dzięki temu udało im się stworzyć jedną z najciekawszych grup projektowych ostatnich lat.Nie ma znaczenia, czy pracują dla globalnego koncernu, czy niewielkiej lokalnej firmy, zawsze przyświeca im jedno – miłość do designu.

Uznanie zyskali dzięki wyrazistej formie swoich produktów, ich przemyślanej konstrukcji i eksperymentalnemu podejściu do materiału. Każdy z projektantów, bez wyjątku, wierzy, że pasja wszystko zwycięża. Nie ma sensu iść do pracy, jeśli tego nie kochamy – powiedział Jonas Pettersson.

Więcej w miesięczniku „BIZNES meble.pl” 9/2020, w wydaniu on-line TUTAJ

TEKST: Anna Szypulska

Napisz do autorki:

a.szypulska@meble.pl