Luksusowy hotel u podnóża gór
26 stycznia, 2023 2023-01-26 12:10Luksusowy hotel u podnóża gór

Luksusowy hotel u podnóża gór
Jak stworzyć ekskluzywną hotelową przestrzeń z szacunkiem dla tradycji i otoczenia? Ta idea towarzyszyła Studiu Rysik przy projektowaniu wnętrz w pięciogwiazdkowym hotelu w Szklarskiej Porębie.
Boom na zagraniczne wyjazdy i egzotyczne kierunki wakacji nie będzie trwał wiecznie. Coraz więcej Polaków chce spędzać urlop na terenie kraju. Najpierw wpływ na zmianę planów wielu osób miała pandemia COVID-19, która zmusiła do poszukiwania bliższych destynacji wakacyjnych eskapad. Na szczęście położenie Polski oferuje wiele możliwości. Szczególnie zadowoleni mogą być miłośnicy gór, w sąsiedztwie których powstaje coraz więcej ciekawych inwestycji, wpisujących się w gusta nawet najbardziej wymagających turystów. Jednym z takich miejsc jest pięciogwiazdkowy, luksusowy hotel w Szklarskiej Porębie.
Maksymalnie dopracowany projekt
W otoczeniu polskich gór można znaleźć wiele hoteli umożliwiających swoim gościom nie tylko wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, ale także korzystania z szeregu udogodnień, takich jak baseny, termy czy SPA. Kolejne atrakcje wymagają dodatkowej przestrzeni, dlatego większość ośrodków kojarzyć można z imponującymi budynkami o dużej kubaturze. Na szczęście coraz więcej inwestorów za cel stawia sobie nie tylko maksymalną użyteczność hotelu, ale również jego architektoniczne dopasowanie do okolicy, zarówno pod kątem bryły, jak i wnętrz.
Inwestor przyszedł do nas z już istniejącym projektem obiektu. Ale nie narzucił nam nic i dał pełną dowolność w aranżacji wnętrz. Oczywiste było dla nas stworzenie przestrzeni integralnych z kubaturą budynku oraz jego lokalizacją. Tak duży obiekt nie może być intruzem, powinien wtopić się i być godnym reprezentantem miejscowości, tradycji i kultury region – opowiada o projekcie wnętrz pięciogwiazdkowego hotelu w Szklarskiej Porębie Mariola Kowalska ze Studia Rysik.
Luksusowy hotel, czyli naturalne materiały i wyselekcjonowane dodatki
Wnętrze obiektu położonego na pograniczu Karkonoszy oraz Gór Izerskich zachwyca jasnymi, stonowanymi kolorami. Projektanci postawili na wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, kamień czy gres, nie zapominając jednak o uwzględnieniu w aranżacjach nawiązań do lokalnej kultury.
Tworząc projekt weszliśmy głęboko w miejscową strukturę, zrobiliśmy research, poznaliśmy historię i obecne tradycje. Nasze wnętrza wypełnione są lokalnymi artystami, kulturą, oświetleniem stworzonym z lokalnego kryształu. Jednocześnie zależało nam na zachowaniu uniwersalności stylu, jego ponadczasowości i współczesności. W hotelowych przestrzeniach muszą się dobrze czuć osoby w różnym wieku, o innych oczekiwaniach czy narodowości. Chcieliśmy, żeby każdy poczuł się tu jak w domu – dodaje Mariola Kowalska ze Studia Rysik.

We wnętrzach nie zabrakło również wyjątkowych mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., od marki Nobonobo. Luksusowe pokoje zdobią m.in. takie modeleModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. jak fotelFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często Pyora czy Wadi projektu Tomka Rygalika.
Przestrzeń i atrakcje z myślą o najmłodszych
W projekcie imponujące wrażenie robi elegancka przestrzeń relaksu z basenem i jacuzzi. W wykończeniach architekci zdecydowali się na połączeniePołączenie – 1) Część konstrukcji wyrobu, w obrębie której następuje złączenie dwóch lub więcej elementów albo podzespołu w jedną konstrukcyjną całość. Właściwości użytkowe połączeń określa nośność graniczna i sztywność. Jakie są rodzaje połączeń? W konstrukcjach drewnianych występują połączenia z łącznikiem mechanicznym (rozłączne i nierozłączne) np. wkręty, śruby, zszywki, itd. oraz klejowe (nierozłączne). Połączenia klejowe mogą występować w złączach profilowych, złączach kamienia i drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, tworząc oazę zachęcającą gości do wypoczynku. Ażurowe przepierzenia przy oknachOkno – wyrób stolarki budowlanej, ruchoma lub stała część ściany zewnętrznej izolująca, przepuszczająca światło. Jak jest zbudowane okno? Okno składa się z ościeżnicy i z jednego lub więcej oszklonych skrzydeł lub z samej oszklonej ościeżnicy. Okno, w których pomiędzy progiem a nadprożem znajduje się jedno lub kilka rzędów skrzydeł to odpowiednio okna jednorzędowe lub wielorzędowe. Okno jednodzielne lub dwudzielne to dodają wnętrzu przytulności i intymności. Na jednej ze ścian znalazł się również wyżłobiony wzór rozety, charakterystyczny dla lokalnego folkloru.

Chcąc zadbać o maksymalny komfort wypoczywających, inwestorowi zależało na stworzeniu przestrzeni dla najmłodszych gości hotelu. W tym celu architekci zaprojektowali salę zabaw wyposażoną nie tylko w baseny z piłeczkami i zjeżdżalnie, ale również kącik czytelniczy, zabawki edukacyjno-rozwojowe i projektor.