Design

Luksusowy hotel u podnóża gór

Luksusowy hotel w Szklarskiej Porębie.

Luksusowy hotel u podnóża gór

Jak stworzyć ekskluzywną hotelową przestrzeń z szacunkiem dla tradycji i otoczenia? Ta idea towarzyszyła Studiu Rysik przy projektowaniu wnętrz w pięciogwiazdkowym hotelu w Szklarskiej Porębie.

Boom na zagraniczne wyjazdy i egzotyczne kierunki wakacji nie będzie trwał wiecznie. Coraz więcej Polaków chce spędzać urlop na terenie kraju. Najpierw wpływ na zmianę planów wielu osób miała pandemia COVID-19, która zmusiła do poszukiwania bliższych destynacji wakacyjnych eskapad. Na szczęście położenie Polski oferuje wiele możliwości. Szczególnie zadowoleni mogą być miłośnicy gór, w sąsiedztwie których powstaje coraz więcej ciekawych inwestycji, wpisujących się w gusta nawet najbardziej wymagających turystów. Jednym z takich miejsc jest pięciogwiazdkowy, luksusowy hotel w Szklarskiej Porębie.

Maksymalnie dopracowany projekt

W otoczeniu polskich gór można znaleźć wiele hoteli umożliwiających swoim gościom nie tylko wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, ale także korzystania z szeregu udogodnień, takich jak baseny, termy czy SPA. Kolejne atrakcje wymagają dodatkowej przestrzeni, dlatego większość ośrodków kojarzyć można z imponującymi budynkami o dużej kubaturze. Na szczęście coraz więcej inwestorów za cel stawia sobie nie tylko maksymalną użyteczność hotelu, ale również jego architektoniczne dopasowanie do okolicy, zarówno pod kątem bryły, jak i wnętrz.

Inwestor przyszedł do nas z już istniejącym projektem obiektu. Ale nie narzucił nam nic i dał pełną dowolność w aranżacji wnętrz. Oczywiste było dla nas stworzenie przestrzeni integralnych z kubaturą budynku oraz jego lokalizacją. Tak duży obiekt nie może być intruzem, powinien wtopić się i być godnym reprezentantem miejscowości, tradycji i kultury region – opowiada o projekcie wnętrz pięciogwiazdkowego hotelu w Szklarskiej Porębie Mariola Kowalska ze Studia Rysik.

Luksusowy hotel, czyli naturalne materiały i wyselekcjonowane dodatki

Wnętrze obiektu położonego na pograniczu Karkonoszy oraz Gór Izerskich zachwyca jasnymi, stonowanymi kolorami. Projektanci postawili na wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy gres, nie zapominając jednak o uwzględnieniu w aranżacjach nawiązań do lokalnej kultury.

Tworząc projekt weszliśmy głęboko w miejscową strukturę, zrobiliśmy research, poznaliśmy historię i obecne tradycje. Nasze wnętrza wypełnione są lokalnymi artystami, kulturą, oświetleniem stworzonym z lokalnego kryształu. Jednocześnie zależało nam na zachowaniu uniwersalności stylu, jego ponadczasowości i współczesności. W hotelowych przestrzeniach muszą się dobrze czuć osoby w różnym wieku, o innych oczekiwaniach czy narodowości. Chcieliśmy, żeby każdy poczuł się tu jak w domu – dodaje Mariola Kowalska ze Studia Rysik.

Design w luksusowym hotelu w Szklarskiej Porębie.
Wnętrza hotelu zaprojektowane przez Studio Rysik.

We wnętrzach nie zabrakło również wyjątkowych mebli od marki Nobonobo. Luksusowe pokoje zdobią m.in. takie modele jak fotel Pyora czy Wadi projektu Tomka Rygalika.

Przestrzeń i atrakcje z myślą o najmłodszych

W projekcie imponujące wrażenie robi elegancka przestrzeń relaksu z basenem i jacuzzi. W wykończeniach architekci zdecydowali się na połączenie kamienia i drewna, tworząc oazę zachęcającą gości do wypoczynku. Ażurowe przepierzenia przy oknach dodają wnętrzu przytulności i intymności. Na jednej ze ścian znalazł się również wyżłobiony wzór rozety, charakterystyczny dla lokalnego folkloru.

Strefa basenowa, proj. Studio Rysik.
Strefa basenowa, proj. Studio Rysik.

Chcąc zadbać o maksymalny komfort wypoczywających, inwestorowi zależało na stworzeniu przestrzeni dla najmłodszych gości hotelu. W tym celu architekci zaprojektowali salę zabaw wyposażoną nie tylko w baseny z piłeczkami i zjeżdżalnie, ale również kącik czytelniczy, zabawki edukacyjno-rozwojowe i projektor.