Design

Kolor roku 2023 wybrany

Kolor roku 2023 według Pantone. Miesięcznik i portal informacyjny BIZNES.meble.pl.

Kolor roku 2023 wybrany

Pantone Color Institute, który wyznacza nowe tendencje kolorystyczne w modzie i designie, ogłosił, że Color of the Year 2023 to PANTONE 18-1750 Viva Magenta.

Minionej nocy wielu projektantów, łowców trendów i miłośników wzornictwa nie zmrużyło oka. Jak co roku, najważniejsze dla nich odliczanie dobiegło końca. Gdy w Polsce było już po 1, a w Miami minęła 19, specjalnie uruchomiony na stronie internetowej Pantone Color Institute zegar przestał odmierzać czas. Po długim oczekiwaniu cały świat miał się wreszcie dowiedzieć, jaki kolor będzie wyznaczał tendencje we wnętrzach przez następnych dwanaście miesięcy. Podczas zorganizowanej w Art Basel w Miami konferencji ogłoszono, że Color of the Year 2023 to PANTONE 18-1750 Viva Magenta.

Czym jest Viva Magenta?

Kolor roku 2023 PANTONE 18-1750 Viva Magenta wibruje energią. Ten odcień zakorzeniony w naturze pochodzi z rodziny czerwieni i daje nowy sygnał siły. Viva Magenta to odważny i nieustraszony, pulsujący kolor, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu i tworzeniu nowej narracji.

kolor-roku-Pantone-2023
Color of the Year 2023 PANTONE 18-1750 Viva Magenta. Źródło: Pantone Color Institute.

Tegoroczny kolor roku jest potężny i wzmacniający. To nowa, ożywiona czerwień, która niesie czystą radość, zachęcając do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wita każdego z osobna i wszystkich razem z taką samą werwą do życia i buntowniczym duchem. To kolor, który jest zuchwały, dowcipny i integruje wszystkich.

W dobie technologii szukamy inspiracji w naturze i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili –  jednym z najcenniejszych barwników należących do rodziny barwników naturalnych, a także jednym z najsilniejszych i najjaśniejszych, jakie zna świat.

Zakorzeniony w pierwotności PANTONE Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę – powiedziała Leatrice Eiseman dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute.

Viva Magenta w projektowaniu wnętrz

PANTONE 18-1750 Viva Magenta wprowadza do wnętrz ekscytację i dramatyzm, ożywiając każde otoczenie swoją dynamiczną żywiołowością. Kolor roku jest nasycony witalnością i energią. Karmazynowa czerwień zachęca do wyrażania siebie. Pasuje do wielu różnych materiałów, faktur i powierzchni. Przywołując ducha natury, karminowa czerwień  nie dominuje, ale urzeka swą obecnością, niezależnie od tego, czy jest wprowadzona do wnętrza poprzez pomalowaną ścianę, sztukę, meble lub elementy wystroju, czy też jako odważny akcent wzoru.