Design

Dorota Koziara zaprojektuje linię lamp

Od lewej: Dorota Koziara i Marzena Lesińska.

Dorota Koziara zaprojektuje linię lamp

Lena Lighting nawiązała współpracę z Dorotą Koziarą. Jaki będzie system oświetlenia, który stworzy światowej sławy projektantka dla polskiej marki? Premiera już za kilka miesięcy.

Dorota Koziara zaprojektuje dla Lena Lighting kolekcję lamp, które zostaną wykonane w technologii LED z użyciem modułów najnowszej generacji. 

Uważam światło za najbardziej magiczne zjawisko. To ono wydobywa kształty, buduje atmosferę i pozwala na poznawanie świata, w którym żyjemy. Marka Lena Lighting zaprosiła mnie do współpracy i bardzo cieszę się, że razem będziemy tworzyć produkty, które pomogą Państwu w oświetlaniu codzienności – mówi Dorota Koziara.

Współpraca z projektantką jest efektem nowej strategii Lena Lighting. Producent z Wielkopolski stawia na innowacyjne, proekologiczne rozwiązania technologiczne oraz design z najwyższej półki.

Nasza nowa strategia zakłada połączenie wysokonergooszczędnej, inteligentnej technologii z unikalnym wzornictwem. W ostatnim czasie mocno rozwinęliśmy wewnętrzny dział projektowy. Mamy jednak duże ambicje i chcemy, aby design stał się jednym z naszych wyróżników. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy Dorotę Koziarę – wybitną projektantkę i artystkę, której dokonania cenione są na całym świecie. Bardzo się cieszymy na nasz wspólny projekt – mówi Marzena Lesińska, pełnomocnik Zarządu ds. marketingu Lena Lighting.

Współpraca z Dorotą Koziarą zakłada przygotowanie kolekcji lamp o różnym przeznaczeniu, tworzących spójną linię projektową. Ideą projektu jest połącznie magii światła z wysokoenergooszczędną technologią. Premiera produktów planowana jest w najbliższych miesiącach.

Dorota Koziara to projektantka, artystka, architekt, dyrektor artystyczny, kurator wielu wystaw i nieoceniona ambasadorka polskiego designu na świecie.

Studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Od 2005 główną siedzibą jej studia jest Mediolan. W swoim dorobku ma między innymi projekty wnętrz dla przodujących w dziedzinie designu firm takich, jak Alessi, Swatch, wnętrza Byblos Art Hotel Villa Amista. Projektuje między innymi dla takich firm jak Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarovski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman, Ardcodife Louvre, Cosi Tabellini, Velab, Tubadzin, Krono, Almi Decor, Tatuum, Christian Dior i wielu innych.

Dorota Koziara zajmuje się też promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design oraz krytyką designu. Od lat jest też kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na polu międzynarodowym: „Real Industry Future Classics Comforty” Temporary Museum For New Design Superstudio Più, Mediolan Salone del Mobile 2011, „Polish Design – Design from Wielkopolska” Salone del Mobile 2012, „Polish Design” Salone del Mobile 2013, Downtown Design Dubai 2013, „Mendini ” Muzeum Narodowe oraz Kulczyk Foundation w Poznaniu 2004 oraz w 2014 „Mendini ”, Wrocław Europejską Stolicą Kultury w Galerii Neon oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu, „Polish Design – Tomorrow is Today” – Salone del Mobile 2017, Milano.

Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Zurychu. Laureatka w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim „Third Millenium” we Włoszech za instalacje „12 Angeli“ w Toskanii, Włochy.

W 1998 roku opracowała część dramaturgii i scenografii do spektaklu „70 Angels on the Facade” w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie. Pierwszy w świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania z okazji 70-lecia najstarszego na świecie pisma w dziedzinie projektowania – „Domus”.