Design

Czas na PROGRES!

1387027401

Czas na PROGRES!

Pora przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. PROGRES to hasło 14. edycji Łódź Design Festival. Główny weekend zaplanowano w terminie 17-20 września.

Początek XXI wieku to dla ludzkości czas wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii człowiek tak bardzo oddziałuje na środowisko, w którym żyje. Zużywanie surowców kopalnych, wzrost stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, podnoszenie się poziomu mórz, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych i przeciążenie systemu pozyskiwania surowców odnawialnych, zaśmiecenie środowiska tworzywami sztucznymi czy malejąca wydajność systemu produkcji energii to tylko kilka z wyzwań, przed jakimi stoimy.

Wielość i złożoność problemów sprawia, że coraz trudniej wskazać jedno rozwiązanie, a każda z naszych indywidualnych decyzji konsumenckich i zawodowych niesie ze sobą niepewność związaną z wpływem, jaki ma na środowisko, a tym samym na naszą przyszłość.

Podobne wyzwania stoją przed producentami. Na co dzień zmagają się z decyzjami o sposobach odpowiadania na zapotrzebowanie rynku, który coraz częściej poza niską ceną, wysoką jakością i estetyką, oczekuje również etyki i odpowiedzialności, na przykład w postaci certyfikacji związanej z oddziaływaniem środowiskowym czy wykorzystywaniem w codziennej produkcji materiałów pochodzących z recyclingu.

Coraz większe znaczenie zyskuje również projektowanie miejsc i przedmiotów w sposób do tej pory nieoczywisty – tak aby motywowały nas do wysiłku, samoograniczania się, zmiany naszych zachowań i nawyków, ale również ułatwiały skupienie i koncentrację, pobudzały kreatywność albo zapewniały nam możliwość szybkiego relaksowania.

Jako organizatorzy Łódź Design Festival wspieramy działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości naszego życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata. Uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie sposób się po prostu zatrzymać, zrezygnować z udogodnień, jakie przyniósł nam postęp cywilizacyjny i powrócić do mitycznego stanu natury. Czy rozwiązaniem naszych najpilniejszych problemów będzie zaplanowany postwzrost, zaprojektowanie nowych sposobów wytwarzania i użytkowania dóbr konsumpcyjnych, przełom w tworzeniu nowych materiałów czy może kolejna rewolucja przemysłowa?

Patronem medialnym Łódź Design Festival jest miesięcznik BIZNES.meble.pl.