Design

Białostockie Xylopolis na Expo 2020 w Dubaju

Studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zostali zaproszeni przez Województwo Podlaskie do prezentacji na Expo 2020 w Dubaju swojego łazika marsjańskiego.

Białostockie Xylopolis na Expo 2020 w Dubaju

Politechnika Białostocka stworzyła projekt architektoniczny Xylopolis, który stanowi wystawę czasową województwa podlaskiego na Expo 2020 Dubai.

Xylopolis – wystawa czasowa województwa podlaskiego – była pierwszą, jaką zobaczyli odwiedzający pawilon polski (proj. WXCA) na wystawie światowej Expo 2020 w Dubaju. Projekt architektoniczny tej ekspozycji jest dziełem pięciorga studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Są nimi: Jakub Kondracki, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska, Agnieszka Skorulska i Karolina Sobolewska.

Na czym polega koncepcja Xylopolis?

Przyszli inżynierowie architekci zainspirowani wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent, przy wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego stworzyli projekt łączący w sobie pierwotną naturę z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie. Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, które występują w Puszczy Białowieskiej.

Przy pierwszym wejściu na stworzoną przez siebie wystawę zauważyłyśmy przede wszystkim ogromne drzewa, które wywołują wrażenie jakbyśmy rzeczywiście byli w tym lesie – opowiada Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – Tuż za nimi znajduje się obraz Leona Tarasewicza, który jest ogromny i wywołuje również niesamowite wrażenie skalą, kolorami.