Podziel się:

Jak zaprojektować wnętrze uniwersalne?

25-07-2022
Do schowka
Urządzanie wymarzonego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Jak zaaranżować wnętrze, które z upływem czasu wciąż będą cieszyć?
 
Czym są wnętrza na czasie? Według architektki Idy Mikołajskiej to przemyślane projekty na lata, w których mamy czas na życie i nie mamy potrzeby myśleć o kolejnych remontach czy zmianach. To także wnętrza, które żyją z nami i ułatwiają funkcjonowanie w coraz bardziej zapracowanej i pędzącej rzeczywistości.
 
Rozmawiając z inwestorami coraz częściej zauważam, że wnętrza przestają być dla nas eksponatem, którym chcemy się jedynie chwalić. Przeciwnie, są przestrzenią dla pasji, pracy, odpoczynku czy spędzania czasu z bliskimi. Klientów interesuje stworzenie spójnej i funkcjonalnej całości, pełnej praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań – mówi architektka Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.
 
Wśród najbardziej pożądanych cech mieszkań architektka wymienia przede wszystkim przytulność wnętrza. Jak ją osiągnąć?
 
Częstym błędem w projektowaniu jest wybór samych ciepłych odcieni – wbrew pozorom nie zawsze gwarantuje to przytulność, a może przytłoczyć wnętrze. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej wykorzystać zbalansowaną paletę barw w tzw. ,,kolorach ziemi” – nawiązujących do natury. Warto postawić też na odpowiednie materiały m.in. drewno, tkaniny, tapety czy dywany. Niemniej istotną kwestią jest również oświetlenie, które należy dostosować do przestrzeni – najlepiej, jeśli wszystkie źródła światła w pomieszczeniu mają ten sam odcień kolorystyczny. Innym powszechnym błędem jest chęć wykorzystania w mieszkaniach oświetlenia imitującego światło dzienne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości ma ono bardzo chłodną barwę i nie sprawdzi się w przytulnych przestrzeniach – wyjaśnia architektka.
 

Innowacyjne rozwiązania

 
Aranżowanie wnętrz na czasie znacznie ułatwiają coraz nowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym architekci i projektanci mogą jeszcze bardziej dostosować daną przestrzeń do indywidualnych wymagań inwestora. Wśród najciekawszych, trendujących obecnie rozwiązań eksperci wymieniają m.in. wielofunkcyjne baterie kranowe filtrujące wodę czy system smart home. W łazience sprawdzi się choćby zainstalowanie toalety myjącej i rozwiazania proponowane przez producentów m.in. Geberit.
 
Jako projektanci staramy się wdrażać pomysły, dzięki którym ułatwimy naszym klientom życie. Na bieżąco śledzimy nowinki technologiczne i zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać je w aranżacji wnętrz. Doskonałym przykładem jest coraz częściej kupowany przez klientów bezprzewotowy robot sprzątający, samodzielnie odkurzający mieszkanie. Żeby mu to ułatwić, możemy zrezygnować m.in. z progów, które normalnie byłyby dla takiego sprzętu przeszkodą. Projektujemy też wtedy meble na nóżkach na tyle wysokich, by robot swobodnie mógł pod nimi posprzątać, lub takie stojące bezpośrednio na ziemi – dodaje Ida Mikołajska.
 

Cechy dobrego designu

 
Dobry design to wypadkowa dobrego projektu i dobrego produktu. Aranżując wymarzone wnętrze warto postawić na jakościowe, przemyślane materiały i dodatki, meble wykonane przez rzemieślników. Są nie tylko estetyczne i wygode, ale przede wszystkim stworzone z dbałością, trwałe i solidne, a dobrze zaopiekowane przetrwają lata. Wartościowy produkt, nawet po upływie czasu będzie ,,dobrze się starzał” i zachowa swój urok – podsumowuje Ida Mikołajska.
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!