Podziel się:

Jak stworzyć zielony azyl?

13-08-2021
Do schowka
Choć na zmiany nigdy nie jest za późno, to w tym sezonie jest to już ostatni dzwonek na metamorfozę ogrodu, tarasu czy balkonu, a co za tym idzie – wybór mebli, oświetlenia i dekoracji.

 

Tak jak outdoorowa moda od lat rządzi się własnymi prawami, tak tęsknota za wolnością i przestrzenią stała się katalizatorem zmian. Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżowania przestrzeni na świeżym powietrzu? Jak przekonuje architekt Olga Nowosad-Szewców, należy postawić na spójność tarasu i architektonicznego stylu wnętrz: Znaczenie mają również dodatki, które wnoszą wakacyjny klimat. Powinniśmy wybrać wyposażenie wysokiej jakości – trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Mile widziana jest także zielona roślinność w dekoracyjnych donicach, pozwalająca poczuć bliskość natury nawet w sercu tętniącego życiem miasta.

 

Jeszcze jest czas na taras

 

Umiejętne i funkcjonalne zagospodarowanie tarasu bywa nie lada wyzwaniem. Ważne jest tu nie tylko maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale także dbałość o detale i wprowadzenie atmosfery, która pozwala na relaks i pozytywnie nastraja. Właśnie takie są tarasy zaaranżowane przez Olgę Nowosad-Szewców, architekt wnętrz Decoroom, która podkreśla: Tarasy mają być przede wszystkim zaaranżowane tak, żeby stanowiły kontynuację mieszkania i jego stylu. W okresie wiosenno-letnim taras staje się kolejnym tzw. pokojem bez sufitu, w którym możemy miło spędzić czas.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Najgorętsze trendy wnętrzarskie w „NA WYMIAR”

 

 

Taras z drewna to wytrzymała i efektowna konstrukcja. Pasuje do każdego domu, a zarazem jest jego funkcjonalnym przedłużeniem. Z łatwością komponuje się z pozostałymi elementami ogrodu, a możliwości aranżacji drewna są nieograniczone.

 

Drewno na taras powinno być trwałe, stabilne wymiarowo i wytrzymałe na obciążenia. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się gatunki egzotyczne z Azji, Ameryki Południowej oraz syberyjska odmiana Modrzewia. Są wytrzymałe w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych oraz bardziej odporne na użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne. Łączą w sobie wytrzymałość, elegancki wygląd, niepowtarzalny charakter i usłojenie. Drewno egzotyczne to także bardzo dobry wybór związany z polskimi warunkami klimatyczno-pogodowymi. Przede wszystkim jego odporność biologiczna jest bardzo wysoka. Nawet jeśli zaniedbany czyszczenie i pielęgnację, to nie ma to większego wpływu na jego żywotność, a jedynie na estetykę, gdyż taras powierzchniowo spatynuje – mówi Piotr Lisowski, product manager w JAF Polska.

 

Bliskość natury

 

Niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w dużym kompleksie wielorodzinnym, czy w małym domu, czy po prostu w mieszkaniu z tarasem, każdy chce wyjść z czterech ścian i cieszyć się bliskością natury, słońcem i zielenią.

 

Zieleń jest bardzo ważna – nadaje klimat, dosłownie i w przenośni – podkreśla arch. Bogdan Kulczyński. Co prawda w mieście zdecydowanie trudniej o kontakt z nią, ale od czego są balkony lub tarasy w blokach i apartamentowcach. To one coraz częściej pełnią funkcję „przedłużenia” mieszkania. - Zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, w czasie pandemii, przekonaliśmy się o tym, jak bardzo cenne jest posiadanie takiej dodatkowej przestrzeni – puentuje arch. Bogdan Kulczyński.

 

TEKST: Anna Szypulska

 

Więcej w wydaniu specjalnym ,,NA WYMIAR”.

 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!