Podziel się:

Cello i Vision wśród polskich ikon wzornictwa po ‘89

09-04-2018
Do schowka
„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” to tytuł wystawy prezentującej ikony polskiego wzornictwa, wśród których znalazły się m.in. produkty Grupy Nowy Styl: sofa Cello i krzesło Vision.

 

Termin wystawy: od 6 kwietnia do 19 sierpnia 2018

Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie

      

Po 1989 roku Polacy doświadczyli wielu zmian w większości dziedzin życia. Wystawa wzornictwa z tego okresu ma być nie tylko przeglądem ówczesnych trendów projektowych, ale też pokazać, jak ta dziedzina odzwierciedlała przemiany gospodarcze i oddziaływała kulturotwórczo.

 

Każdy z prezentowanych na wystawie obiektów pozwoli zrozumieć jego historię i czasy, w których powstał. Każdy będzie przykładem charakterystycznych kierunków we wzornictwie, które wynikały ze zmian podejścia do projektowania.


Ponadczasowe Cello (fot.1 i 3)
         - Cello Jerzego Langiera z 1995 roku dobrze oddaje postmodernistyczne tendencje charakterystyczne dla tamtego okresu – opowiada o sofie Grupy Nowy Styl prof. dr hab. Czesława Frejlich, kurator wystawy, kierownik Katedry Projektowania Ergonomicznego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

W momencie wdrożenia linia siedzisk Cello należała do marki Eljot, pierwszej marki sof i foteli Grupy Nowy Styl, założonej we współpracy z Jerzym Langierem. Starannie wykonane meble, z materiałów dobrej jakości, z nowoczesnymi nogami, okazały się rynkowym i wizerunkowym sukcesem- trafiły do gabinetów ministerialnych, ambasad, studiów telewizyjnych.

         - Grupa Nowy Styl nigdy nie bała się odważnych projektów, a takim było wówczas Cello. Firma świadomie zainwestowała w polski design. I rzeczywiście projekt przetrwał próbę czasu i okazał się bardzo uniwersalny. Do tej pory jest lubiany przez klientów i wykorzystywany do różnych realizacji – Cello można zobaczyć zarówno we foyer Teatru Rozrywki w Chorzowie, jak i nowoczesnych wnętrzach Miasteczka Multimedialnego Brainville  – mówi Zofia Leszczyńska, Kierownik Działu Zarządzania Portfolio Produktowym w Grupie Nowy Styl.

Obecnie sofy i fotele Cello znajdują się w ofercie należącej do Grupy Nowy Styl marki - BN Office Solution.

 

Vision – towarzyszy emocjom
Drugim produktem Grupy Nowy Styl prezentowanym w Muzeum Narodowym jest krzesło audytoryjne Vision.

 

        - Bezpośrednim impulsem do opracowania projektu Vision przez Stanisława Charaziaka był pożar w hali Stoczni Gdańskiej podczas koncertu zespołu Golden Life w 1994 roku – wspomina prof. Frejlich.

 

Po tym wydarzeniu, znacznie podniosły się wymagania odnośnie bezpieczeństwa wyposażenia sal audytoryjnych. W kilku ośrodkach pracowano nad zupełnie nowymi projektami siedzeń. Krzesło Vision, które Stanisław Charaziak zaprojektował, a Grupa Nowy Styl wdrożyła do produkcji w Jaśle, z nawiązką spełniało wymogi stawiane sprzętom audytoryjnym: umożliwiało bezpieczną ewakuację zebranych wzdłuż rzędów, było łatwe w utrzymaniu czystości i miało dobre właściwości akustyczne. W 2006 roku siedzisko zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Co ciekawe - właśnie krzesłem Vision rozpoczęła się historia marki Forum Seating, która towarzyszyła rozwojowi polskiej infrastruktury sportowej i sal widowiskowych po roku ‘98. Siedziska tej marki pojawiły się m.in. w legendarnej hali Spodek, na wszystkich polskich stadionach budowanych na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, na lokalnych orlikach, w modernizowanych aulach szkół wyższych i w prestiżowych salach koncertowych: NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Przy każdym wdrożeniu rozwijane były nowe właściwości użytkowe i estetyczne siedzisk  - ich akustyka, komfort, design, trwałość. Równolegle z doświadczeniem zespół Forum Seating zdobywał kompetencje obsługi projektów, by doskonale dopasować się do procesów inwestycyjnych i potrzeb klientów. Dziś Forum Seating dostarcza siedziska i systemy widowni dla najbardziej wymagających publiczności na całym świecie. Jaką rolę odgrywa dziś krzesło Vision?

         - Vision to dla nas ikona funkcjonalności, rozumianej jako prostota i ergonomia. Nadal często wybierają go uczelnie, w różnych częściach świata. W samym Krakowie na Vision wykładów słuchają studenci pięciu uniwersytetów – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating.

Udana współpraca przy Vision zaowocowała dalszymi projektami ze Stanisławem Charaziakiem, który dla Grupy Nowy Styl zaprojektował też krzesła audytoryjne Oscar i Tiago oraz kolekcję mebli drewnianych.

Grupa Nowy Styl serdecznie zaprasza na wystawę w Krakowie wszystkich miłośników sztuki użytkowej i pięknych mebli.

 

Wystawa: Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989
6.04-19.08.2018
Muzeum Narodowe w Krakowie, Ul. 3 Maja 1
Kurator wystawy: prof. dr hab. Czesława Frejlich

 

Kilka słów o projektantach:

Jerzy Langier - twórca legendarnej już dziś marki Eljot oraz studia projektowego Langier Design. Spod jego ręki wyszły takie ikony polskiego designu jak zestaw Classic z 1994 roku czy fotel Cello z 1996. Jego projekty zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. Forma, Prodeco czy Dobry Wzór.

Stanisław Charaziak  - jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie wzornictwem przemysłowym. Swoje realizacje definiuje jako: „ergonomię i wygodę użytkowania opakowane w wyjątkowy styl”. Dotychczas zaprojektował ponad 300 wdrożonych do produkcji krzeseł, kilkanaście systemów mebli skrzyniowych, fotele kinowe oraz zestawy audytoryjne. Projektuje wyłącznie produkowane masowo wyroby. Dla Grupy Nowy Styl stworzył systemy audytoryjne Oscar, Tiago i Vision oraz kolekcję mebli drewnianych.
 

fot. Grupa Nowy Styl

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!