Branża

Technologia dała nam wiele dobrego

Mirosław Wolski, prezes Schattdecor Polska.

Technologia dała nam wiele dobrego

Mirosław Wolski, prezes Schattdecor Polska o zmianach w branży meblarskiej na skutek pandemii koronawirusa.

Dzięki zdobyczom technologii przeszliśmy na pracę zdalną (m.in. Zoom, Circuit), robimy zakupy i komunikujemy się z otoczeniem biznesowym. Ta próba pokazała, jak szybko jesteśmy w stanie zaimplementować nowości oraz to, że największą przeszkodą jest jedynie niechęć do zmian. Technologia niewątpliwie dała nam wiele dobrego i w tak krótkim czasie, bo dla nas to technologia już oswojona i przyswojona, a nawet w znacznym stopniu polubiona.

W końcu października 2019 przeprowadzono w firmie symulację – pilotaż pracy zdalnej. Był to bardzo dobry pomysł dyrektora planowania i chociaż podjęto jedynie przygotowania, co byłoby wymagane, potrzebne gdyby Dział Planowania Produkcji musiał działać zdalnie, to informatycy byli po tej symulacji gotowi do niezwłocznego działania w marcu 2020, gdy stało się to pilną i już realną potrzebą. Dysponowaliśmy dodatkowymi laptopami i niezbędnymi narzędziami, a dokupiliśmy niezbędne ilości sprzętu zanim inni wypracowali potrzeby.

Jednak to skuteczność i efektywność pracy zdalnej zaskoczyła nas jeszcze bardziej pozytywnie. Jesteśmy przekonani, że głównym źródłem efektywności są: kultura pracy i zaufanie do współpracowników, którzy znacznie wcześniej przejęli odpowiedzialność za organizację pracy własnej i pracowników. To było przygotowanie, które wymagało wiele czasu na szkolenie, a przede wszystkim na treningi i warsztaty dla wzmocnienia kompetencji pracowników. Odpowiedzialność delegowana na najszerszą grupę pracowników jest kluczowa, gdy nadzór staje się niemożliwy lub powiększa zagrożenie. W trosce o bezpieczeństwo stosowaliśmy i stosujemy bardziej skrupulatnie i w większym zakresie zabezpieczenia, niż były wymagane przepisani i zaleceniami.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2020