Sztuczna Inteligencja już wie
21 marca, 2023 2023-03-21 7:30Sztuczna Inteligencja już wie
Jaka będzie przyszłość windykacji… i branży meblarskiej?
Chatem GPT zachwycił się niemal cały świat. Mocno zaawansowany chat, z którym można porozmawiać niemal jak z człowiekiem podbił Internet i rozpoczął dyskusję, kiedy i kogo będzie można nim zastąpić. Ze względu na brak pierwiastka „ludzkiego”, do prowadzenia negocjacji windykacyjnych jeszcze się nie nadaje (choć pewnie to kwestia czasu), ale do rozmowy na temat przyszłości – już jak najbardziej. Gdy zapytałam o przyszłość windykacji, AI wskazało kilka głównych trendów: rozwój technologii oraz automatyzację procesów windykacyjnych, wpływ regulacji prawnych, które będą szły w kierunku ograniczenia windykacji i zwiększenia nadzoru nad tą branżą, a także – większą personalizację windykacji.
ZOBACZ TAKŻE: Czy czeka nas efekt domina?
I – choć Chat GPT opisał to bardzo ogólnikowo – to jednak trzeba przyznać mu rację. Od kilku lat obserwujemy choćby automatyczne powiadomienia mailowe, sms-owe, telefoniczne, nie tylko informujące o długu, ale choćby o wystawieniu nowej faktury czy też o zbliżającym się terminie zapłaty. Automatyzacja i technologia to także działania przed nawiązaniem współpracy – algorytmy bankowe z dużym prawdopodobieństwem są w stanie przewidzieć, czy spłacimy kredyt i czy firmie pożyczkowej będzie się opłacało dać nam pierwszą pożyczkę na zero procent, bo będzie istniało duża szansa na to, że po darmowym miesiącu próbnym – przedłużymy ją na kolejny okres.
AI trafnie też przewiduje, w jakim kierunku pójdą regulacje prawne. W sejmie jest projekt ustawy, która nie dość, że znacznie ograniczy działalność firm windykacyjnych, to na dodatek wiele tych mniejszych będzie musiało zakończyć działalność (jeśli ustawa przejdzie w takim kształcie, w jakim opisują to media).
Dużym zaskoczeniem dla mnie jest to, że sztuczna inteligencja dostrzega konieczność personalizacji windykacji – według niej, oznacza to dostosowywane windykacji do indywidualnych potrzeb i sytuacji dłużnika. Obejmuje to zrozumienie i uwzględnienie jego możliwości finansowych, sytuacji życiowej i preferencji dotyczących sposobu rozwiązania długu. Personalizacja windykacji jest często uważana za bardziej humanitarne i skuteczne podejście w porównaniu do standardowych, nieelastycznych działań windykacyjnych. Czy trzeba coś jeszcze do tego dodawać?
W mojej „rozmowie” z Chat GPT zapytałam również o przyszłość branży meblarskiej. AI zwróciło uwagę na konieczność dalszego podążania w kierunku zrównoważonego rozwoju i bardziej ekologicznych metod produkcji. Sztuczna inteligencja pod tym pojęciem rozumie wykorzystywanie do produkcji drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, pochodzącego z certyfikowanych upraw, wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych i podlegających recyklingowi, a także wprowadzenie bardziej efektywnych i przyjaznych środowisku procesów produkcyjnychProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,.
Według Chata, nieuniknione jest również postawienie na automatyzację produkcji, wzrost znaczenia druku 3D oraz większy nacisk na produkcję mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., personalizowanych – pod tym pojęciem AI rozumie nie tylko wybór koloru, wymiaru, materiału, ale także choćby możliwość dodania dodatkowych półekPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., zmianę rozmiaru poszczególnych segmentów mebli, wybór dodatków, itp.
Zgadzacie się prognozami sztucznej inteligencji?
TEKST: Anna Gąsiorowska
Felieton został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2023