Branża

Ponad 30 lat obecności IKEA w Lubawie

Mural IKEA w Lubawie.

Ponad 30 lat obecności IKEA w Lubawie

Dlaczego „Polska jest dla IKEA drugim domem”? Dlatego, że w takich miejscach jak Lubawa, szwedzka marka prężnie się rozwija już od kilku dekad. W marcu odsłonięto symboliczny mural, który opowiadając historię IKEA ukazuje jej silne więzi z miastem.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Mural IKEA w Lubawie powstał przede wszystkim po to, by przypominać o najważniejszych faktach związanych z obecnością marki w Polsce. Wśród nich jest między innymi informacja o aż 100 tys. miejsc pracy. Szwedzka firma tworzy je w Polsce razem z lokalnymi firmami. W dodatku przypomina, że pierwszy mebel IKEA w Polsce powstał 63 lata temu w Radomsku. A dzisiaj – w 2024 roku – już co piąty mebel IKEA jest produkowany w Polsce.

Nie bez powodu nasz założyciel – Ingvar Kamprad – mawiał, że Polska jest dla IKEA drugim domem. Co piąty mebel sprzedawany w sklepach IKEA na świecie jest produkowany w Polsce. Jesteśmy dumni, że jako IKEA Industry Lubawa dokładamy cegiełkę do tej niezwykłej historii i wspólnie możemy rozwijać lokalną i regionalną gospodarkę. Na stałe wpisaliśmy się w gospodarczy krajobraz Lubawy, powiatu iławskiego i województwa warmińsko-mazurskiego – przypomniał Zbigniew Nikelewski, członek Zarządu oraz dyrektor oddziału IKEA Industry Lubawa.

Trzy dekady IKEA w Lubawie minęły

Spotkanie z okazji odsłonięcia muralu IKEA w Lubawie było również okazją do wspomnień. Wspólna historia miasta i koncernu sięga roku 1992. Dokładnie wtedy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Meblarskich Spółdzielni „Jedność” podjęło uchwałę w sprawie sprzedaży zakładu przy ul. 19-go Stycznia spółce Swedwood Poland. Jeszcze tego samego roku – w lipcu – ruszyła produkcja. W kolejnych latach rozpoczęto budowę większego, nowoczesnego oddziału. Do dzisiaj działa on pod tym samym adresem. Aktualnie zakład zajmuje ponad 63 hektary powierzchni.

Mural IKEA w centrum Lubawy to bardzo miły, symboliczny akcent podkreślający obecność IKEA w naszym mieście i w całym naszym regionie. Odczuwamy pozytywny wpływ firmy nie tylko poprzez tworzenie miejsc pracy, ale także dzięki inwestycjom bezpośrednim i zaangażowaniu w rozwój lokalnych firm. Bardzo cieszę się, że IKEA od wielu lat rozwija się u nas. Warto podkreślić, że dzieje się to również dzięki jak najlepszym warunkom, które tworzymy zarówno my – samorządowcy, jak i wszyscy mieszkańcy Lubawy. Myślę, że mamy podstawy, żeby wspólnie, z optymizmem patrzeć w przyszłość – podkreślił Maciej Radtke, Burmistrz Lubawy.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA Industry Lubawa w kierunku przemysłu 4.0

Uczestnicy wydarzenia podkreślali nie tylko biznesowe zaangażowanie IKEA w lokalną społeczność. Istotne jest również budowanie przez firmę świadomości ekologicznej, odpowiedzialności społecznej oraz działalności charytatywnej. Jak informują przedstawiciele IKEA Industry Lubawa mural, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kupnera będzie wyeksponowany do końca 2024 roku.

Źródło: IKEA Industry Lubawa