Podatek nie uderzy w większość salonów meblowych
22 lutego, 2016 2023-05-22 8:44Podatek nie uderzy w większość salonów meblowych

Podatek nie uderzy w większość salonów meblowych
Marcin Tomiczek, dyrektor Grupy Polskich Kupców Meblowych, o projekcie podatku od sprzedaży detalicznej i oczekiwaniach salonów meblowych.
Ogłoszony w dniu 25 stycznia komunikat Ministerstwa Finansów na temat nowego projektu spełnia przedstawione przez nas oczekiwania salonów meblowych w kilku elementachElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne. Najważniejszymi są takie, iż RządRząd (ordo) – 1) Jednostka systematyczna (takson), w której skład wchodzą rodziny. Nazwy łacińskie rzędów kończą się zwykle na -ales, np. Fagales (buk). 2) W języku potocznym słowo „rząd" oznacza także pewną liczbę jakichś rzeczy umieszczonych jedna za drugą lub obok siebie. 3) Też rząd – jako organ władzy wykonawczej (rada ministrów). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań przychylił się do wnioskowanego przez nas odejścia od kryterium powierzchni, jak również ustalił prógPróg – dolny poziomy element ościeżnicy. Trwale połączony ze stojakiem prawym i lewym. Najczęściej wykonany z drewna lub metalu. Występuje w drzwiach zewnętrznych i drzwiach wewnętrznych wejściowych, rzadziej w drzwiach wewnątrzlokalowych. 2) W języku potocznym: początek czegoś, graniczna wielkość czegoś (np. prób bólu, dolny próg przychodów itp.) 3) Też: przeszkoda utrudniająca osiągnięcie jakiegoś celu. Źródło: PN-B-91000:1996 Stolarka budowlana. Terminologia. sprzedaży zwolnionej od podatku na relatywnie wysokim poziomie, bowiem jest to aż 18 mln zł netto rocznie. Z punktu widzenia obrotów salonów meblowych średniej wielkości taka kwota wolna pozwoli dużej większości rodzimych firm na uniknięcie nowego podatku lub spowoduje konieczność zapłaty jedynie w niektórych miesiącach i w bardzo niewielkim wymiarze.
Rząd nie uwzględnił natomiast proponowanego przez nas trybu rozliczenia kwartalnego, co – zważywszy na znane w branży wahania obrotów – wydawało się rozwiązaniem najbardziej sprawiedliwym. Nie udało się również zaliczyć mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., do kategorii produktów nie podlegających ustawie, choć było to podnoszone ze względu na specyfikę branży oraz niezwykle niski popyt wewnętrzny.
ZOBACZ TAKŻE: Z dużej chmury mały (podatkowy) deszcz?
Z komunikatu Ministerstwa nie wynika jednoznacznie, czy objęte podatkiem zostaną także internetowe sklepy meblowe. Ponadto, objęcie sprzedaży weekendowej dość dolegliwym podatkiem jest niezbyt precyzyjne. Nie wiadomo na chwilę obecną, czy będzie dotyczyło ono salonów, które prowadzą taką sprzedaż np. poprzez samych właścicieli. Taki rozdział powodowałby dodatkowe utrudnienia rachunkowe – większość zamówień odbywa się na zasadach zaliczkowania i jest odsunięte w czasie.
Ponadto, sobota traktowana jest przez społeczeństwo jako normalny dzień handlowy, w którym wreszcie można poświęcić zakupom więcej czasu, na co nierzadko nie ma możliwości w ciągu tygodnia, stąd też zrównanie jej statusu z niedzielą i świętami wydaje się zbyt daleką ingerencją w swobodę handlu i nie ma uzasadnienia społecznego.
Powinien też cieszyć fakt, iż będzie to projekt rządowy, a nie poselski. Jednak wniosek Ministerstwa o zastosowanie trybu odrębnego wynikającego z par. 99 Regulaminu pracy Rady Ministrów może świadczyć o tym, że dalsze procedowanie przebiegnie w szybkim tempie, z bardzo prawdopodobnym wykluczeniem lub znacznym skróceniem konsultacji publicznych lub dalszego opiniowania.