Nowa technologia zmieni przemysł drzewny i meblarstwo
5 marca, 2025 2025-03-05 11:21Nowa technologia zmieni przemysł drzewny i meblarstwo

Nowa technologia zmieni przemysł drzewny i meblarstwo
Polscy naukowcy opracowali innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia wykrywanie nie tylko kieszeni i wypływów żywicznych, ale także innych wad drewna. Jak nowa technologia wykrywania żywicy w drewnie może zrewolucjonizować przemysł drzewny i produkcję mebli?
Branże meblarska i drzewna od lat zmagają się z problemem wadliwego surowca, a dotychczasowe metody detekcji często okazywały się zawodne. Innowacyjna technologia wykrywania żywicy w drewnie to metoda, którą opracowało Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP).
Jak działa technologia wykrywania żywicy w drewnie?
Nowatorskie podejście do kontroli jakości wykorzystuje optyczne technologie analizy absorpcji światła widzialnego i niewidzialnego. Umożliwia wykrywanie nie tylko kieszeni i wypływów żywicznych, ale także innych wad drewna, takich jak zaburzenia geometryczne.

Tradycyjne metody wykrywania wad w drewnie opierają się na analizie wizualnej i kolorystycznej. Żywica często mylona jest z naturalnymi cechami drewna, takimi jak słoje. W wyniku tego, na produkcji często dochodzi do błędów. Prowadzą one nie tylko do kosztownych zwrotów towarów, ale również wpływają na jakość końcowych produktów. CBRTP w odpowiedzi na te problemy opracowało innowacyjną technologię. Pomysł na jej stworzenie zrodził się na skutek problemów zgłaszanych przez producentów mebli.
Nasza technologia opiera się na analizie absorpcji światła widzialnego i niewidzialnego (np. UV). W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, które jedynie porównują zmiany kolorystyczne – proponowane przez nas rozwiązanie analizuje naturalne właściwości materiału drzewnego. Drewno posiada unikalne właściwości absorpcji światła w różnych zakresach widma. Nasza technologia „bada” te właściwości za pomocą zaawansowanego źródła światła oraz detektora optycznego (np. profilera lub kamery), eliminując ryzyko błędnej klasyfikacji wadliwego obszaru jako naturalnej cechy drewna. Dzięki temu osiągamy 100% skuteczność detekcji w czasie rzeczywistym – informuje Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.


Nowość na skalę globalną
Dzięki zastosowaniu tego podejścia możliwe jest wykrycie wad w czasie rzeczywistym, nawet przy dużych prędkościach produkcyjnych, wynoszących do 80 m/min, co sprawia, że system sprawdzi się na intensywnie pracujących liniach produkcyjnych. Jest to nowość w skali globalnej, ponieważ opracowana przez naukowców i ekspertów CBRTP technologia nie wymaga zaawansowanego przetwarzania danych ani wykorzystania narzędzi uczenia maszynowego, co często bywa kosztowne i czasochłonne w innych rozwiązaniach. Wynalazek jest w trakcie procesu zgłoszenia patentowego.
Technologia CBRTP nie tylko rozwiązuje problem detekcji żywicy, ale może też wykrywać inne wady drewna, takie jak zaburzenia geometryczne, grubość powłok ochronnych (np. lakierów) czy farb dekoracyjnych. Dzięki temu system może być stosowany do kompleksowej kontroli jakości w szerokim zakresie przemysłu drzewnego – od produkcji mebli, przez drewno budowlane, aż po elementy wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Technologia wykrywania żywicy w drewnie – innowacja z potencjałem
Tylko w ubiegłym roku CBRTP wprowadziło do sprzedaży dwa innowacyjne produkty. Pierwszym z nich jest świeca jodowa o prozdrowotnych właściwościach, drugim nasiona trawy w rolce. Spółka nie zwalnia tempa i poza pracami nad kolejnymi projektami, przygotowuje się do debiutu na rynku NewConnect.
Nasza innowacja ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o jej zastosowanie nie tylko w przemyśle meblarskim, lecz i w innych branżach, takich jak produkcja kabli, rur czy uszczelek. Wierzę, że z każdym rokiem, wraz z jej rozwojem, będziemy mogli rozwiązywać coraz więcej problemów jakościowych w różnych odnogach przemysłu – przewiduje Grzegorz Putynkowski.
Światowy rynek drewna jest dynamicznie rozwijającą się branżą. Według prognoz Banku Światowego popyt na drewno będzie rósł do 2040 r. w tempie około 1,7% średniorocznie. Dodatkowo z danych Statista wynika, że globalny rynek mebli będzie rosnąć w średnim tempie CAGR 6,3% do 2027 r.
Technologia jest aktualnie w fazie testów, a jej wdrożenie w zakładach przemysłowych nastąpi w najbliższych latach. CBRTP planuje implementację rozwiązania w fabrykach w Polsce i w Europie. Systemy będą dostępne zarówno w wersji zintegrowanej z już istniejącymi systemami produkcyjnymi, jak i jako nowe rozwiązania tworzone na zamówienie. Obecnie Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu prowadzi rozmowy z jednym z największych producentów mebli. W planach jest wdrożenie systemu w 10 zakładach w Polsce i za granicą.
O Centrum Badań i Rozwoju Technologii
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu to hub R&D dla przemysłu. To niezależne, komercyjne centrum R&D działające od 2013 r., dostarczające innowacyjne rozwiązania technologiczne dla różnych branż. Spółka zatrudnia i współpracuje z kilkudziesięcioma wysokiej klasy specjalistami, a łączna wartość portfolio jej projektów przekracza 248 mln zł.