Najdroższe słowo świata
20 stycznia, 2020 2023-03-08 9:17Najdroższe słowo świata
Gdy się urodziłem (1958) na Ziemi było 3,5 miliarda konsumentów. Jako dzieciak, biegałem z kumplami po okolicy, jadłem ulęgałki i szczaw, a wieczorem dotleniony i syty przeżytych wrażeń, wracałem zmęczony do domu.
Pamiętam jak kury biegały po podwórkach. Pani sklepowa zawijała cukierki w rożek skręcony z kawałka wczorajszej gazety, a przetwory pakowano w weki ze szklaną pokrywką i gumką, z wystającym języczkiem do otwierania. Zajadając się później ich zawartością, nie miałem pojęcia o tym, że były ekologiczne.
Pół wieku temu spadające z drzewDrzewa – duże, wieloletnie rośliny o pojedynczym, wyraźnie wykształconym pniu i mniej lub bardziej wyraźnej koronie. Organizmy nie mające sobie równych pod względem wymiarów (wysokość – do ok. 100 m, np. Eucalyptus regnans – eukaliptus królewski, rosnący w Australii) i długowieczności (długość życia – do ok. 5 tys. lat, np. Pinus longaeva – sosna długowieczna, rosnąca w Kalifornii). Źródło: L. ulęgałki smakowały jak ulęgałki, pomidory miały smak pomidorów, a jajecznica pachniała jajkami. Ale chyba najważniejsze było to, że wśród moich rówieśników nie znałem ani jednego alergika.
Dzisiaj jest nas 7,5 miliarda.
Gdy czytam informacje o trendach i modach, którym bezwiednie się poddajemy, przychodzi mi do głowy myśl, że w ciągu jednego pokolenia dotarliśmy do ściany naszego wybujałego konsumpcjonizmu. Nie potrafimy się przez nią przebić, więc usiłujemy się na nią wspiąć.
Zaspokajamy wydumane potrzeby marketingowców, wabiących nas najdroższym słowem świata. To tylko trzy litery, ale jakże sprawcza jest ich moc. Litery poruszające nasze emocje, serca i umysły. Słowo, nakłaniające nas, byśmy za kupowane produkty zapłacili więcej i jeszcze więcej.
Jakby tego było mało, to słowo radykalnie zwiększyło koszty produkcji wszystkiego, a zwłaszcza żywności. Jednocześnie jesteśmy manipulowani złudnym wyborem pomiędzy tym, czy chcemy tanio kupować, czy może już aspirujemy do „elity świadomych konsumentów”? Wraz z wymyśleniem najdroższego słowa świata, pojawiło się kryterium finansowego wykluczenia.
Zapytasz jakież to tajemnicze słowo jest przepustką do tej, współczesnej, konsumenckiej elity? To jest słowo eko.
Słowo, które dzisiaj radykalnie zwiększa koszt wyprodukowania czegokolwiek. Za solenną dopłatą, kreatorzy marketingowych trendów oferują nam, eko-meble, eko-opakowania, eko-samochody, a dla mniej wtajemniczonych eko-frajerów, wykreowany przez specjalistów od manipulacji „eko-pic na wodę i fotomontaż”, okraszony medialną eko-ściemą, gdy okazuje się, że wprawdzie zakupiony produkt jest eko, ale jego produkcja już nie. Świat stanął dziś na „eko-nielogicznej głowie”.
Co najdziwniejsze, zdeklarowani wegetarianie zajadają się tofu, z modyfikowanej genetycznie soi. W sklepach są regały z eko-żywnością, gdzie marketingową zagadką pozostaje status pozostałych produktów? Czemu one nie są promowane jako nadające się do spożycia, skażone chemią „syntetyki”? Czy o ekologiczności naszego meblaMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., świadczy jedynie niższa od normy, wtórna emisja formaldehydów, czy też jej zupełny brak? Pojawiają się dzisiaj trudne pytania bez dobrych odpowiedzi. Podejrzewam, że branża meblarska nie zrezygnuje z poliuretanu i materiałów drewnopochodnychMateriały drewnopochodne – poza tworzywami drzewnymi obejmują drewno lite, drewno zmodyfikowane w różny sposób, a także komponenty drzewne, w których drewno połączone jest z innymi materiałami, np. tekstyliami, metalem, tworzywami sztucznymi. Jakie zalety mają materiały drewnopochodne w stosunku do drewna? • nie mają typowych wad drewna, nie pękają, nie mają sęków,• są odporne na działanie owadów i grzybów,• mają dużą. Z pewnością, nie powróci do stosowania płytyPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość stolarskiej oraz sprężynowych materacyMaterac – rodzaj zespołu w postaci luźno wkładanej poduchy stanowiącej leżysko; materac może być jedno-, dwu- i wieloczęściowy. Jak jest zbudowany materac? Materac najczęściej zbudowany jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. Czym się różni materac od leżyska? W odróżnieniu od typowego leżyska materac nie ma warstwy podtrzymującej (której rolę zazwyczaj pełni z juty i trawy morskiej, ale mamy do dyspozycji mniej kosztowne rozwiązanie, którym dzisiaj wyróżnimy się na tle konkurencji.
Coraz większą, medialną popularność zyskuje styl życia „zero waste”. I gospodarka cyrkularnaGospodarka cyrkularna (CE – circular economy) – inne określenia: gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), gospodarka okrężna, zapętlona gospodarka, gospodarka obiegowa – model rozwoju gospodarczego bazującego na założeniu utrzymania wartości wszystkich kapitałów w obiegu gospodarczym, poprzez uwzględnienie w rachunku ekonomicznym społecznych i środowiskowych efektów zewnętrznych. Na czym polega gospodarka cyrkularna? Jej podstawowym założeniem jest odejście od modelu linearnego gospodarki przemysłowej opartego na. Systematyczne przetwarzanie naszych odpadów nie wymaga tylu wydatków, co bycie „eko”, więc producentom polskich mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., znacznie łatwiej jest wdrożyć filozofię „zero waste”. Zaprojektowanie sposobu na wykorzystanie własnych odpadów w procesie produkcyjnymProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu, przynosi same korzyści.
Czy strategie „zero waste” zadomowią się w polskim przemyśle meblarskim? Czy pozwolą obniżyć koszty utylizacji odpadów? Poczekamy, zobaczymy. Kto pierwszy zacznie, ten liderem będzie. Warto trzymać kciuki za firmy podejmujące ten wysiłek.
Ja trzymam mocno. A ty?
TEKST: Zdzisław Sobierajski