Na początku był strach… i 500 pożyczonych marek niemieckich
22 lutego, 2018 2023-02-17 13:50Na początku był strach… i 500 pożyczonych marek niemieckich

Na początku był strach… i 500 pożyczonych marek niemieckich
Dariusz Wilk, prezes Zarządu firmy Bejot, o historii i rozwoju firmy, dbałości o środowisko oraz targach Orgatec.
Historia firmy Bejot sięga początku lat 80. XX wieku, a jej rozwój jest dość spektakularny – z małego zakładu stolarskiego przekształciła się w dużego producenta krzeseł i foteli biurowych, obecnie jednego z większych w Polsce. Jakie czynniki zdecydowały o tym sukcesie?
Na początku był strach, jak zapewnić rodzinieRodzina (familia) – 1) Jednostka systematyczna (takson) w obrębie rzędu, w skład którego wchodzą spokrewnione ze sobą rodzaje. Nazwy łacińskie rodzin kończą się zwykle na -aceae. 2) W języku potocznym słowo „rodzina” może oznaczać grupę podobnych przedmiotów (np. „rodzina krzeseł”). 3) Też: grupa osób związanych ze sobą więzami pokrewieństwa lub powinowactwa. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999. środki do życia. Klasyczna piramida Maslowa, w której najpierw trzeba zaspokoić podstawowe, niezbędne potrzeby. Później pojawiła się chęć pokonania wyzwań związanych z rozwojem rynków. Zaczęliśmy współpracę z projektantami, szukaliśmy odpowiedzi na potrzeby klientów i w efekcie zaczęliśmy produkować ciekawe wzorniczo formy.
Przełomowym momentem było nawiązanie współpracy z uniwersytetami. Dyskusje z kadrą naukową wiele nas nauczyły oraz wielokrotnie stanowiły źródło inspiracji. Moją ambicją stało się tworzenie rozwiązań, które miałyby naukowo potwierdzone podstawyPodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia.. Byłem dumny, że nasze idee i produkty są z dużym zaciekawieniem przyjmowane przez rynki europejskie. Czułem satysfakcję, że nie jesteśmy odtwórcami, a tworzymy nowe koncepcje, równolegle do fali trendów.
W jednym z wywiadów powiedział Pan, że gdy w 1991 r. przejmował zarządzanie firmą, włożył w nią „pomysł, zapał, pracę i 500 pożyczonych marek niemieckich”. Spodziewał się Pan wtedy, jak firma będzie wyglądała ponad ćwierć wieku później?
Nie, oczywiście nie spodziewałem się, że Bejot jako w 100% polska firma będzie kiedyś dorównywała fabrykom z Niemiec, Danii czy Włoch, z którymi współpracowałem na początku. Kiedyś mocno zazdrościłem im wszystkiego: budynków, maszyn, technologii, rynków zbytu itd. Dziś wiem, że marzenia się spełniły. Nasz sukces jest wynikiem ciężkiej pracy i niestrudzonego dążenia do wyznaczonych celów przez cały zespółZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa Bejotu.
Jak już wspomniałem na początku, rodzinaRodzina (familia) – 1) Jednostka systematyczna (takson) w obrębie rzędu, w skład którego wchodzą spokrewnione ze sobą rodzaje. Nazwy łacińskie rodzin kończą się zwykle na -aceae. 2) W języku potocznym słowo „rodzina” może oznaczać grupę podobnych przedmiotów (np. „rodzina krzeseł”). 3) Też: grupa osób związanych ze sobą więzami pokrewieństwa lub powinowactwa. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999. to ogromny czynnik motywujący. Na piątym roku studiów zostałem ojcem. Musiałem szybko zacząć zarabiać. Faktycznie, za pożyczone 500 niemieckich marek wyprodukowałem w wynajętej starej pieczarkarni pierwszą partię foteliFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często – z giętych rur w czarnych kolorach. Niestety, wówczas tylko takich biurowych foteli potrzebował rynek.
Przez kilkanaście lat firma reinwestowała 100% własnych środków w nowe linie produkcyjne, logistykę, badania i rozwój. Ku mojej uciesze, w międzyczasie czerń przestała dominować. Dziś paleta kolorów i rodzajów stosowanych przez nas tkaninTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone liczy sobie setki wzorów. Modułowe niskie siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. do przestrzeni publicznych można układać w niezliczone kombinacje. Tworzą dla nas uznani projektanci z Polski, Niemiec, Włoch i Singapuru. Rozwiązania techniczne opracowujemy wespół z moją rodzimą uczelnią – Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a powstałe produkty testujemy w różnych laboratoriach badawczych.
Liczę się z tym, że nasz kraj nie wyznacza trendów w świecie mody czy designu. Dziś to domena Skandynawów, Francuzów, Włochów czy Hiszpanów. Niemniej, marzy mi się, by Polska wykreowała własną szkołę wzornictwa, rozpoznawalną i cenioną na świecie. Nasze wzornictwo przemysłowe dynamicznie się zmienia. Wyższe uczelnie i dobre grupy projektowe tworzą fantastyczne przedmioty. Bejot chce być częścią tego procesu.
W naszej najnowszej „Złotej 200”, czyli zestawieniu największych producentów mebli w Polsce, Bejot zajął 115. miejsce. Tym samym zanotował wprawdzie spadek o 12 miejsc w porównaniu do poprzedniego zestawienia, ale też jednocześnie zwiększenie przychodów o ok. 5% (przychody firmy netto w 2016 r. wyniosły ok. 48,31 mln zł). Analizując jednak Państwa wyniki z ostatnich lat trzeba zauważyć, że firma sukcesywnie pnie się w górę – od roku 2012 praktycznie podwoiła nie tylko przychody, ale także zysk netto. Jaka jest Państwa recepta na tak dynamiczny, a jednocześnie stabilny wzrost?
Recepta – po poznańsku – jest tylko jedna: praca, praca i jeszcze raz praca. W dodatku z dużym zaangażowaniem. Siłą Bejotu jest połączeniePołączenie – 1) Część konstrukcji wyrobu, w obrębie której następuje złączenie dwóch lub więcej elementów albo podzespołu w jedną konstrukcyjną całość. Właściwości użytkowe połączeń określa nośność graniczna i sztywność. Jakie są rodzaje połączeń? W konstrukcjach drewnianych występują połączenia z łącznikiem mechanicznym (rozłączne i nierozłączne) np. wkręty, śruby, zszywki, itd. oraz klejowe (nierozłączne). Połączenia klejowe mogą występować w złączach profilowych, złączach wiedzy, wzornictwa i jakości. W tym tryptyku za wszystko odpowiadają ludzie – to zespół buduje sukces.
Od kilku lat dynamicznie zwiększamy udział eksportu w ogólnej sprzedaży. Obecnie co drugie nasze siedziskoSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. trafia za granicę, w tym do krajów uważanych za ojczyzny ikon designu i funkcjonalnościFunkcjonalność mebla – 1) Zespół cech mebla najlepiej odpowiadających potrzebom użytkownika osiągnięty poprzez m.in. dobór materiałów, wymiarów, ergonomicznych kształtów itp. Funkcjonalność mebla jest kryterium oceny poprawności rozwiązania konstrukcyjnego i zarazem estetycznego. 2) W języku potocznym słowo „funkcjonalność” oznacza wszystkie cechy przedmiotu, urządzenia, oprogramowania itp., które definiują możliwość zapewnienia określonych potrzeb w trakcie użytkowania.. Przełomem był duży, realizowany do dziś projekt dla duńskich szkół. RządRząd (ordo) – 1) Jednostka systematyczna (takson), w której skład wchodzą rodziny. Nazwy łacińskie rzędów kończą się zwykle na -ales, np. Fagales (buk). 2) W języku potocznym słowo „rząd" oznacza także pewną liczbę jakichś rzeczy umieszczonych jedna za drugą lub obok siebie. 3) Też rząd – jako organ władzy wykonawczej (rada ministrów). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań Danii, poszukując sposobu na pobudzenie gospodarki, uznał, że warto postawić na odbudowę relacji w komunikacji zespołowej nastolatków. Kreatywność duńskiej młodzieży potraktowano jako czynnik stymulujący przyszłą gospodarkę. Zainwestowano ogromne kwoty w odpowiednie wyposażenie szkół, umożliwiające uczniom tworzenie zespołówZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa, w których odbywałyby się werbalne dyskusje – bo to one są podstawąPodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. pracy zespołowej. Zasadą było przeciwstawienie się pladze komunikacji instrumentalnej. W wielu z tych szkół są właśnie nasze krzesłaKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i i siedziska. Dla Bejotu to była i nadal jest potężna inspiracja do zagłębienia się w zagadnienia związane z taką formą kreowania przestrzeni publicznych, w tym biur i szkół. Stale rozszerzamy wiedzę o budowaniu zespołów i pobudzaniu kreatywności. To zwiększa konkurencyjność naszych produktów poprzez wartości dodane i pozwala rozpowszechniać naszą wiedzę w Polsce i Europie.
Wiemy, że nasze produkty mogą konkurować z innymi na świecie. Dajemy sobie i produktom szansę, nie czekając na czasy, gdy etykieta „made in Poland” stanie się magnesem samym w sobie. Targi „Orgatec 2016” były dla nas potwierdzeniem, że wiedza o efektywnych formach wymiany informacji jest cenna. My, Polacy, zaskoczyliśmy naszych partnerów sposobem, w jaki zastosowaliśmy ją w praktyce.
Trzeba też uzbroić się w cierpliwość i walczyć o zaufanie klienta, a potem kolejnych, aż eksportowa „kula śniegowa” nabierze rozpędu. Dla tych, którzy się wahają, czy wejść na rynki zachodnie, mam jedną radę – po prostu to zróbcie.
Jakim przychodem zamknęli Państwo rok 2017? Czy był to dla Państwa dobry rok?
Sprzedaż wzrosła o ponad 30% licząc rok do roku. Rok 2017 zamknęliśmy wynikiem 64 mln zł.
Nawiążę jeszcze do wspomnianego rankingu producentów mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, czyli „Złotej 200”. Obejmuje on wszystkich producentów mebli, jednak biorąc pod uwagę tylko wytwórców siedziskSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. do przestrzeni publicznej, pozycja firmy Bejot wygląda inaczej – jesteśmy trzecim producentem tych produktów w Polsce.
Z raportu firmy KPMG pt. „Rynek meblarski w Polsce”, który ukazał się w czerwcu br. wynika, że aż 64% badanych firm pozytywnie ocenia obecną sytuację na rynku meblarskim w Polsce. A jak ocenia ją prezes Bejot?
Potwierdzam, że Polska jako jeden z głównych producentów mebli na świecie utrzymuje swą pozycję. Jesteśmy atrakcyjnym partnerem. Mamy doskonały park maszynowy i wykształconą kadrę. Potrafimy wykonać mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., lepiej od innych.
Początek nowego roku to zawsze otwarcie jakiegoś nowego rozdziału i wytyczanie nowych celów. Jakie są Państwa plany na ten rok?
Nasze cele na 2018 rok to przede wszystkim kontynuacja rozpoczętych procesów. Zależy nam szczególnie na rozwijaniu naszych autorskich idei w zakresie promocji mniej formalnych miejsc pracy w biurach.
W ostatnim czasie rozwój Państwa oferty koncentruje się na trzech obszarach. Pierwszy to biodynamiczne siedzenie, drugi to akustyka, a trzeci to meble do mniej formalnych spotkań. Dlaczego zdecydowali się Państwo postawić przede wszystkim na te obszary? Czy ten kierunek będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości?
Z globalnych wyzwań wybraliśmy dwa: bóle pleców i hałas. Od lat – w ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych dwóch konsorcjów naukowych zawiązanych z Wydziałem Technologii DrewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Uniwersytetu Przyrodniczego – szukamy sposobów na zminimalizowanie negatywnych skutków siedzącego trybu życia. W nienaturalnej dla nas (z punktu widzenia ewolucji) pozycji spędzamy po 12 godzin dziennie, czyli łącznie przez cały okres pracy zawodowej około 80 tys. godzin. Między innymi z tego powodu aż 80% Polaków cierpi na schorzenia kręgosłupa. Wystarczy zaledwie kilkuminutowy bezruch przed komputerem, aby narazić kręgosłup na silne przeciążenia. Dlatego krzesłoKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i powinno być nie tylko wygodne, ale powinno również odgrywać aktywną rolę w terapii schorzeń pleców. Produkowane przez nas siedziska zmuszają do biodynamicznego siedzenia, poprzez specjalną konstrukcję. Użytkownik wykonuje ciągłe, bezwiedne mikroruchy na kilku płaszczyznach i dzięki zmianie pozycji, odciąża mięśnie stabilizujące kręgosłup. Tego rodzaju rozwiązania to standard w większości naszych foteli. My, ludzie, zapominamy, że jesteśmy częścią świata zwierząt, a posiadany przez nas garnitur mięśniowy wraz z układem kostnym jest ukształtowany przez ewolucję do ruchu, ciągłego ruchu. Bezruch nas niszczy.
W ramach walki z hałasem zrealizowaliśmy razem z Uniwersytetem Przyrodniczym i Akademią Górniczo-Hutniczą oraz dwoma polskimi partnerami, projekt poświęcony akustyceAkustyka – nauka obejmująca zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i odziaływaniem fal akustycznych. Współcześnie postrzegana akustyka dzieli się na wiele działów, w tym: akustyka środowiskowa, architektoniczna, muzyczna, mowy i słuchu, psychoakustyka, wibroakustyka, hydroakustyka, elektroakustyka. Źródło: Właściwości akustyczne materiałów do produkcji mebli. Kompedium. otwartych przestrzeni – w biurach, szkołach i na lotniskach. Wyniki pozwoliły opatentować rozwiązania akustyczne i stworzyć m.in. linię ścianekŚcianka – element stanowiący stałe zewnętrzne ograniczenie zespołu lub podzespołu pełniącego funkcję pojemnika np. szuflady, pojemnika na pościel itp. Jakie są rodzaje ścianek? W zależności od usytuowania może być ścianka boczna, przednia, tylna itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. działowych oraz wysoko zabudowanych foteli i sofSofa – sofa (tur. suf(f)a, „kamienna ławka”, z arab. suffat), otomana (tur. ottoman), rodzaj mebla z grupy mebli tapicerowanych przeznaczony do leżenia i wypoczynku. Sofa może być z tzw. funkcją – ma wówczas skrzynię na pościel i rozkładane leżysko służące do okazyjnego leżenia (spania) oraz bez funkcji (wówczas służy tylko do siedzenia i wypoczynku). Co to jest sofa? Jest to, sprzyjających pracy, odpoczynkowi lub rozmowie i efektywnie tłumiących hałas.
Wierzę też, że foteleFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często mogą leczyć nie tylko plecy, ale również relacje międzyludzkie. Mobilne technologie zmieniły sposób przebywania w przestrzeni publicznej. Zamiast rozmawiać, siedzimy wpatrzeni w ekrany. Projektanci mają świadomość zamierania relacji, dlatego szukają mebli, które „wymuszają” kontakt z drugim człowiekiem. Zarówno w kontaktach formalnych, podczas pracy czy poza nią.
Podobno jest Pan zwolennikiem „kaizen”, czyli japońskiej filozofii biznesowej, oznaczającej ciągłe ulepszanie procesów zarządzania i produkcji. Jak w praktyce wygląda jej stosowanie w firmie Bejot? Czy przekonali się do niej także pracownicy?
Tak. Na tę dziedzinę wiedzy musimy poświęcić znacznie więcej czasu. Zespół się dynamicznie rozwija i istnieje konieczność ciągłej pracy nad tym systemem.
Jak już Pan wspomniał, Bejot od dawna aktywnie współpracuje ze środowiskiem naukowym, m.in. z Wydziałem Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To dobry przykład udanego mariażu świata biznesu i nauki. Dlaczego warto się na taką współpracę zdecydować?
Wiedza jest materią nad wyraz dynamiczną. Fabryki nie mają zaawansowanych laboratoriów i kadry naukowej śledzącej w sposób ciągły badania światowe. Jestem przekonany, że każda minuta poświęcona na kontakty z uczelniami wpłynęła pozytywnie na Bejot. Szczególnie cenię sobie relacje z prof. Jerzym Smardzewskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prof. Tadeuszem Kalisińskim z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Panowie, jesteście współtwórcami sukcesu firmy Bejot, za co dziękuję.
Jest Pan człowiekiem, dla którego niezmiernie istotna jest ekologia. Jak dba o środowisko fabryka Bejot?
Ekologia to proces złożony, dlatego staramy się działać na wielu płaszczyznach. Eliminujemy energochłonne procesy produkcyjneProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,. Zwracamy uwagę na dostawców, aby nasze źródła były proekologiczne – wybieramy tylko tych dostawców, którzy przestrzegają naszych standardów ekologicznych. Obniżamy koszty funkcjonowania fabryki w zakresie naszej własnej konsumpcji energii. Zamontowaliśmy systemy pomp cieplnych dla hal o powierzchni 4 tys. m2. Wykorzystujemy tylko oświetlenie LED. Studiujemy rozwiązania fotowoltaiczne, aby w niedalekiej przyszłości zyskać pełną niezależność energetyczną. Zamawiamy nowe linie produkcyjne, aby wyeliminować gniazda produkcyjne niezgodne z naszymi standardami.
Zdaję sobie sprawę, że społeczna odpowiedzialność biznesu to dziś bardzo modne hasło, jednak często o fasadowym charakterze. Nie lubię fikcji i fałszu. Decydując się na własną firmę wiedziałem, że albo będę ją budował w zgodzie ze sobą i nie będę nikomu szkodził albo wcale jej nie zbuduję. Dowodzimy, że nie trzeba prowadzić rabunkowej – względem ludzi i środowiska – działalności, żeby dynamicznie rosnąć i osiągać satysfakcjonującą rentowność. Moje podejście wzmacnia również zaangażowanie pracowników. Ponad kilkanaście osób ma już staż pracy przekraczający 20 lat – to ludzie, którzy budują Bejot. Co roku ta liczba wzrasta. Jestem z tego dumny.
Od wielu lat główną imprezą wystawienniczą, w której biorą Państwo udział są kolońskie targi „Orgatec”. Ich najbliższa edycja odbędzie się w październiku br. Czy może Pan już uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, czym zaskoczy swoich klientów firma Bejot?
To trudne pytanie. Staramy się nie ujawniać naszych działań związanych z tą ważną imprezą wystawienniczą. Będziemy wystawcami targów „Orgatec 2018” i na pewno zaskoczymy nowymi pomysłami. Już nad nimi pracujemy. Zapraszam w październiku do Kolonii.
W Polsce nie ma imprezy porównywalnej z targami „Orgatec”, a firmy z branży mebli biurowych rzadko pokazują się na ogólnomeblowych targach, np. w Poznaniu. Jeśli już to wybierają raczej „Arenę Design”, a nie „Meble Polska”. Tymczasem dość licznie wzięły udział w drugiej edycji targów „Warsaw Home” w Nadarzynie. Dlaczego dla firm takich jak Bejot udział w „Warsaw Home” był istotny? Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju tej imprezy w przyszłości, zwłaszcza w odniesieniu do branży mebli biurowych?
Jestem Poznaniakiem i mieszkam w Wielkopolsce. Dla mnie najważniejsze są imprezy targowe w Poznaniu. Międzynarodowe Targi Poznańskie to największe centrum targowe w Polsce, z długą tradycją wystawienniczą. Będziemy wystawcą na „Arenie Design” w tym roku. Interesują nas idee i możliwość dyskusji o trendach, a ta impreza to dobre forum do dyskusji. Życzę sobie i „Arenie Design”, żeby formy kontaktów były zbliżone do targów w Sztokholmie i Mediolanie.
„Warsaw Home” jest alternatywą dla MTP, ale dla Bejotu to będzie zawsze tylko dodatkowa opcja. To dobre miejsce do prezentowania naszych produktów na najważniejszym rynku sprzedażowym w Polsce, czyli Warszawy.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Anna Żamojda.
Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2018