Meble kuchenne: innowacje na 3 poziomach
21 lutego, 2018 2023-04-06 8:08Meble kuchenne: innowacje na 3 poziomach
Marcin Fatyga, chief designer officer w firmie Rust: mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., kuchenne a innowacje.
Aby kompleksowo spojrzeć na meble kuchenne i pojawiające się na rynku innowacje, które zmieniają podejście nie tylko do kwestii użytkowych, ale również estetycznych , należy rozważyć ich innowacyjność na trzech równorzędnych poziomach: materiału, technologii i designu.
W materiałach i ich wykończeniach dominują matowe powierzchnie, zaczynając od standardowego matu po ultranowoczesne atłasowe wykończenie, całkowicie pochłaniające światło. Coraz częściej zauważamy ustępowanie mocno lobbowanej w ostatnich latach stali szlachetnej w kolorystyce srebrnej na rzecz złota, mosiądzu i miedzi, zarówno w wersji polerowanej, jak i szczotkowanej oraz matowej. Wspomniana kolorystyka występuje głównie w dodatkach aranżacji, ale również – co bardziej cieszy – w armaturze, bateriach, komorach zlewowych i sprzętach AGD.
Warto również zwrócić uwagę na pojawiającą się, coraz modniejszą eklektyczność kolorystyczną, z nastawieniem na barwyBarwa, kolor – wrażenie wzrokowe wywoływane przez promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali z zakresu widzialnego, zależnie od tego w jakiej mierze dane ciało pochłania fale świetlne określonej długości. Źródła:
• L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.
• F. Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa, 1978.
przełamane czernią. Popularne kolory to granat, burgund, butelkowa zieleń, pudrowy róż, jak i wszelkie wariacje tonalne na ich temat. Szarości i antracyty zeszły na drugi plan – stanowią bardziej kontekst i uzupełnienie do wspomnianych kolorów.
Współczesny klient coraz częściej też stawia na to, co ponadczasowe – porządne naturalne drewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, lite lub forniryFornir – sortyment drewna mający grubość do 6 mm pozyskiwany wskutek skrawania: płaskiego (stycznego – w kierunku prostopadłym do włókien), obwodowego (łuszczenie) lub mimośrodowego drzewnego surowca wielkowymiarowego (o dużym obwodzie kłód) liściastego lub iglastego, zwykle ze strefy umiarkowanej. Może być także wykorzystywane drewno egzotyczne, ale znany jest także fornir kamienny. Typ drewna stosowany do produkcji może być: pełny, trzy czwarte,, w odcieniach dębuDąb – rodzaj Quercus; rodzina bukowate – Fagaceae; ang. oak; niem. Eiche. Występowanie: ok. 300 gatunków w umiarkowanej strefie klimatu północnej półkuli; w Polsce trzy gatunki rodzime: dąb szypułkowy (Q. Robur), dąb bezszypułkowy (Q. petraea), dąb omszony (Q. pubescens) oraz dość szeroko rozpowszechniony dąb czerwony (Q. rubra) – sprowadzony z do Europy z Ameryki Północnej. Kolor drewna: biel wąski, twardziel europejskiego w różnych wybarwieniach, ale koniecznie w wydaniu matowym. Dodatkowej wartości dodaje również forma samej powierzchni, z wyraźnie wyczuwalną fakturą drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, olejowana lub lakierowana olejem wodnym, który wchłania się w strukturę drewna i nie zostawia grubej warstwy zalewającej relief materiału.
Niewątpliwie jednak tym, co dzisiaj budzi największe zainteresowanie, ale również i podziw, są innowacje technologiczne, które powoduję, że meble kuchenne zyskują nowe funkcjonalnościFunkcjonalność mebla – 1) Zespół cech mebla najlepiej odpowiadających potrzebom użytkownika osiągnięty poprzez m.in. dobór materiałów, wymiarów, ergonomicznych kształtów itp. Funkcjonalność mebla jest kryterium oceny poprawności rozwiązania konstrukcyjnego i zarazem estetycznego. 2) W języku potocznym słowo „funkcjonalność” oznacza wszystkie cechy przedmiotu, urządzenia, oprogramowania itp., które definiują możliwość zapewnienia określonych potrzeb w trakcie użytkowania., do tej pory ukryte gdzieś w dolnej szufladzieSzuflada – pojęcie szuflada pochodzi od słowa schublade (z j. niemieckiego), co oznacza wysuwaną część jakiegoś mebla (np. komody, biurka), rodzaj otwartej skrzynki służącej do przechowywania. Jest to podzespół mebli (najczęściej mebli skrzyniowych oraz mebli szkieletowych). Od kiedy wykonuje się szuflady? Szuflada pojawiła się w życiu człowieka praktycznie wtedy, kiedy zaczęto wytwarzać meble z drewna, a wraz z rozwojem przemysłu. Mowa tutaj np. o kamiennych wagach wbudowanych w blatPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. czy zlewach zintegrowanych z blatemPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., które będąc ruchome spełniają raz rolę blatuPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., innym razem – opuszczone – funkcję zlewu.
ZOBACZ TAKŻE: Idzie nowe…
Rozwój technologii podyktowany jest poszukiwaniem coraz to nowszych rozwiązań mających ułatwić konsumentom korzystanie z pomieszczenia kuchennego. Dzisiaj nie myśli się już tylko o tym, jak w możliwie najlepszy sposób użytkować kuchnięKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest, korzystać z jej przestrzeni, ale patrzy się na samego użytkownika i jego rosnące potrzeby. Stąd blatyPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. oraz wyspy z zastosowanym systemem podnośników, które sprawiają, że sami możemy decydować o wysokości, na której znajduje się blat. Ten z pozoru prosty system, pozwala dostosowywać wysokość blatu do jego użytkowników.
Również design podąża za zmieniającymi się trendami. Z jednej strony narzuca minimalistyczne formy i naturalizm materiałów, z drugiej zaś pozwala na nonszalanckie podejście w doborze aranżacji wnętrza, wykorzystaniu tego, co narzuca architektura wnętrza i indywidualne gusta klientów. Nie brakuje tu powrotu do lat 70. i eklektyzmuEklektyzm – określenie odnoszące się do mebli i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz, które stanowią kompilację wielu stylów. Oznacza to, że eklektyzm będzie zawierał wiele cech zapożyczonych z różnych stylów, widocznych szczególnie w formie, technikach zdobniczych, motywach i elementach dekoracyjnych. Określenie odnosi się również do obiektów powstałych w XIX wieku. Źródło: Grzeluk I. (1998), Słownik Terminologiczny mebli, Ministerstwo Kultury i Sztuki, w nowoczesnym wydaniu, dopełnionym sztuką nowoczesną.