Branża

Meble kuchenne: innowacje na 3 poziomach

Marcin Fatyga, chief designer officer w firmie Rust.

Meble kuchenne: innowacje na 3 poziomach

Marcin Fatyga, chief designer officer w firmie Rust: meble kuchenne a innowacje.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Aby kompleksowo spojrzeć na meble kuchenne i pojawiające się na rynku innowacje, które zmieniają podejście nie tylko do kwestii użytkowych, ale również estetycznych , należy rozważyć ich innowacyjność na trzech równorzędnych poziomach: materiału, technologii i designu.

W materiałach i ich wykończeniach dominują matowe powierzchnie, zaczynając od standardowego matu po ultranowoczesne atłasowe wykończenie, całkowicie pochłaniające światło. Coraz częściej zauważamy ustępowanie mocno lobbowanej w ostatnich latach stali szlachetnej w kolorystyce srebrnej na rzecz złota, mosiądzu i miedzi, zarówno w wersji polerowanej, jak i szczotkowanej oraz matowej. Wspomniana kolorystyka występuje głównie w dodatkach aranżacji, ale również – co bardziej cieszy – w armaturze, bateriach, komorach zlewowych i sprzętach AGD.

Warto również zwrócić uwagę na pojawiającą się, coraz modniejszą eklektyczność kolorystyczną, z nastawieniem na barwy przełamane czernią. Popularne kolory to granat, burgund, butelkowa zieleń, pudrowy róż, jak i wszelkie wariacje tonalne na ich temat. Szarości i antracyty zeszły na drugi plan – stanowią bardziej kontekst i uzupełnienie do wspomnianych kolorów.

Czego chce współczesny klient?

Współczesny klient coraz częściej też stawia na to, co ponadczasowe – porządne naturalne drewno lite lub forniry, w odcieniach dębu europejskiego w różnych wybarwieniach, ale koniecznie w wydaniu matowym. Dodatkowej wartości dodaje również forma samej powierzchni, z wyraźnie wyczuwalną fakturą drewna, olejowana lub lakierowana olejem wodnym, który wchłania się w strukturę drewna i nie zostawia grubej warstwy zalewającej relief materiału.

Niewątpliwie jednak tym, co dzisiaj budzi największe zainteresowanie, ale również i podziw, są innowacje technologiczne, które powoduję, że meble kuchenne zyskują nowe funkcjonalności, do tej pory ukryte gdzieś w dolnej szufladzie. Mowa tutaj np. o kamiennych wagach wbudowanych w blat czy zlewach zintegrowanych z blatem, które będąc ruchome spełniają raz rolę blatu, innym razem – opuszczone – funkcję zlewu.

ZOBACZ TAKŻE: Idzie nowe…

Rozwój technologii podyktowany jest poszukiwaniem coraz to nowszych rozwiązań mających ułatwić konsumentom korzystanie z pomieszczenia kuchennego. Dzisiaj nie myśli się już tylko o tym, jak w możliwie najlepszy sposób użytkować kuchnię, korzystać z jej przestrzeni, ale patrzy się na samego użytkownika i jego rosnące potrzeby. Stąd blaty oraz wyspy z zastosowanym systemem podnośników, które sprawiają, że sami możemy decydować o wysokości, na której znajduje się blat. Ten z pozoru prosty system, pozwala dostosowywać wysokość blatu do jego użytkowników.

Również design podąża za zmieniającymi się trendami. Z jednej strony narzuca minimalistyczne formy i naturalizm materiałów, z drugiej zaś pozwala na nonszalanckie podejście w doborze aranżacji wnętrza, wykorzystaniu tego, co narzuca architektura wnętrza i indywidualne gusta klientów. Nie brakuje tu powrotu do lat 70. i eklektyzmu w nowoczesnym wydaniu, dopełnionym sztuką nowoczesną.