Grupa Woodeco ze strategicznym finansowaniem
1 kwietnia, 2025 2025-04-01 8:27Grupa Woodeco ze strategicznym finansowaniem
Dzięki współpracy z BNP Paribas i konsorcjum banków, realizacja wypracowanej przez Grupę Woodeco strategii ESG zyskała wsparcie poprzez konwersję istniejącego finansowania na zrównoważone – Sustainability Linked Loan.
Odpowiedzialne inwestowanie to klucz do rozwoju. Dlatego Grupa Woodeco będzie konsekwentnie realizować wypracowaną strategię ESG. Dzięki współpracy z bankiem BNP Paribas i konsorcjum banków jej realizacja zyskała wsparcie poprzez konwersję istniejącego finansowania na zrównoważone, czyli Sustainability Linked Loan. To podejście wiąże realizację celów ESG z warunkami finansowania o wartości 155 mln euro przeznaczonych między innymi na rozwój i nowe inwestycje. Na jakich aspektach zamierza skupić się jeden z czołowych producentów płyt drewnopochodnych w Polsce?
Najważniejsze cele, które chce zrealizować Grupa Woodeco
Zrównoważony rozwój jest elementem przewagi konkurencyjnej i odpowiedzi na potrzeby klientów. Dlatego, Grupa Woodeco wraz z Bankiem BNP Paribas, jako Koordynatorem Zrównoważonego Finansowania, oraz pozostałymi kredytodawcami ustaliła 4 cele, od realizacji których częściowo zależą warunki finansowania:
- zmniejszenie intensywności bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych,
- większe wykorzystanie surowca drzewnego z recyklingu w procesie produkcji płyt wiórowych,
- ocena dostawców pod kątem ESG,
- poprawa wyniku ratingu ESG EcoVadis.
Dwa pierwsze cele ściśle wiążą się z ograniczeniem wpływu na środowisko. Są to zmniejszenie intensywności bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie wykorzystania surowca drzewnego pochodzącego z recyklingu w procesie produkcji płyt wiórowych. Kolejny cel to ocena dostawców w aspektach ESG, w tym również możliwość ich monitorowania. Świadomy wybór dostawców stanowi dla Woodeco fundament stabilnego i odpowiedzialnego biznesu. Natomiast ostatnim celem jest poprawa wyniku ratingu ESG EcoVadis. Wszystkie wymienione cele zostały określone do 2026 r. z założeniem ich dostosowania i rozwinięcia w dalszym horyzoncie.
Jakie inwestycje w rozwój planuje Woodeco?
Część finansowania, którą otrzymała spółka, Woodeco przeznaczy na projekty dedykowane podniesieniu efektywności produkcji i optymalizacji wykorzystania nośników energii. Obecnie w kwestii ochrony środowiska, firma skupia się na eliminacji paliw kopalnych i redukcji śladu węglowego. W ostatnich latach w fabrykach Woodeco zrealizowano wiele inwestycji prośrodowiskowych, m.in. pozwalających zwiększyć zużycie drewna poużytkowego. Oferta Woodeco to materiały drewnopochodne, które znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli, wykończeniu wnętrz oraz budownictwie. Ponadto są produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego.
ZOBACZ TAKŻE: Pfleiderer Polska to teraz Woodeco – co się zmieniło w firmie?
O Woodeco:
Woodeco jest producentem szerokiej gamy płyt drewnopochodnych. Zakłady należące do spółki działają nieprzerwanie od 1977 r., będąc jednym z fundamentów rozwoju polskiego przemysłu meblarskiego. Siedziba firmy mieści się we Wrocławiu, a trzy zakłady produkcyjne – 2 w Grajewie i 1 w Wieruszowie – zatrudniają ok. 1100 pracowników. Grupa Woodeco jest dostawcą rozwiązań w oparciu o materiały drewnopochodne dla przemysłu meblarskiego, branży budowlanej i wykończenia wnętrz. Firma oferuje kompleksową obsługę firm meblowych, zakładów stolarskich, architektów i projektantów oraz firm branży budowlanej. Na polskim rynku produkty są dostępne m.in. w sieci Woodeco Partner, w wybranych sieciach DIY i punktach dystrybucji materiałów budowlanych.