Wszyscy jesteśmy alchemikami
31 marca, 2025 2025-03-25 7:12Wszyscy jesteśmy alchemikami
Co łączy design i alchemię? Wystawa Alchemia Designu, na którą Interprint zaprosił do Poznania, nie dawała jednej odpowiedzi. Zamiast tego zachęcała do eksperymentowania w projektowaniu wnętrz i refleksji nad przemianami w designie.
Nieprzypadkowo motywem przewodnim wystawy była właśnie alchemia designu. Podczas targów MEBLE POLSKA 2025 Interprint zabrał gości w fascynującą podróż po świecie dekorów. Wizyta na tej ekspozycji to zawsze źródło inspiracji i impuls do poszukiwań nowych rozwiązań dla branży meblarskiej.
Na czym polega alchemia designu?
Projektanci, niczym dawni alchemicy, mogą łączyć różne, z pozoru niepasujące do siebie elementy, tworząc unikalne aranżacje. Historia pokazuje, że alchemikom zależało na przekształcaniu materiałów w nieszlachetne złoto. Dziś, dzięki dekorom, kolorom i fakturom, można osiągnąć podobny efekt – uzyskać spójną i harmonijną przestrzeń.

Na dobry początek trawertyn i kaszmir
Pierwszą strefą wystawy była aranżacja, w której kaszmirowy odcień harmonijnie współgrał z elegancką strukturą kamienia. W tym miejscu goście mogli zobaczyć trzy dekory inspirowane trawertynem. Travertin, w ciepłym wybarwieniu, to najbardziej klasyczna wersja tego kamienia, Romano Classico, inspirowany naturalnym włoskim trawertynem, wprowadza do wnętrz śródziemnomorski styl życia. Trzeci z dekorów – Tivoli, kojarzy się z relaksem, oferuje swobodę podejmowania decyzji i nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Dopełnieniem dla tych kamiennych dekorów stał się kolor kaszmirowy, który zdobywa coraz większą popularność. Jego neutralność sprawia, że świetnie komponuje się zarówno z dynamicznymi, jak i bardziej statycznymi dekorami.
Podłoga jako baza wnętrza
Kolejna aranżacja na wystawie prezentowała dwa dekory podłogowe. Pierwszy z nich to White Oiled – przejrzysty, jednorodny dekor dębowy, który udowadnia, że zmiana perspektywy może prowadzić do zaskakujących rezultatów. Z kolei Nativo Oak, dzięki swojemu wyjątkowemu, a mimo to bardzo naturalnemu wyglądowi, odnajdzie się zarówno w stylu rustykalnym, jak i minimalistycznym.
Najnowsze dekory – prostota i elegancja
Ważnym punktem wystawy była prezentacja czterech najnowszych dekorów.

Tailor Oak to propozycja, która ma szansę stać się bestsellerem. Jego nazwa – nawiązująca do tailor-made – podkreśla, że jest to dekor skrojony na miarę wnętrz i potrzeb użytkowników.
Kolejną propozycją był dekor Epona Walnut – stonowany, harmonijny z delikatnym, równomiernym usłojeniem i subtelnymi przejściami tonalnymi orzech.
Narvik, nowy dekor kamienny, łączy nowoczesność z ponadczasową elegancją. Dzięki swojej wszechstronności idealnie pasuje zarówno do klasycznych, jak i minimalistycznych aranżacji. Ostatnia z nowości – Nairi – to tekstylny dekor, który dzięki ponadczasowemu wyglądowi świetnie sprawdzi się w garderobach, szafach i pralniach.
Tegoroczne propozycje Interprint skupiają się na prostocie, elegancji oraz subtelnym nawiązywaniu do forniru. To dekory stworzone z myślą o ponadczasowych wnętrzach, które nie poddają się krótkotrwałym trendom.
Xelio – autentyczność, kolory i alchemia designu
Folia finish Xelio po raz kolejny udowodniła, jak kreatywne mogą być dekory. Zastosowanie różnych struktur powierzchni sprawia, że są one jeszcze bardziej autentyczne. Szczególną uwagę przyciągały trzy mocne kolory, które mają szansę na stałe przeniknąć do wnętrz. Na platformach klienci mogli zobaczyć Suvi Oak, nagrodzony w konkursie Diament Meblarstwa 2025 Tombax, a także Wallace Walnut.

Przyszłość jest cyfrowa
Ostatnią przestrzeń – crème de la crème wystawy – stanowiła witryna z drukiem cyfrowym. Firmie Interprint zależało bowiem na tym, by pokazać jego możliwości.
Gdzie można wykorzystywać druk cyfrowy? Doskonale sprawdzi się w przestrzeniach publicznych, komercyjnych, chociażby w sieciach sklepów albo w hotelowych recepcjach, ze względu na możliwość personalizacji dekoru.

Widoczny w witrynie kolorowy dekor Graffiti został zaprojektowany przy współpracy z narzędziem sztucznej inteligencji. Idealnym tłem okazał się inspirowany kwarcem dekor Snowdon. Obok pojawił się również Gemstone, który wyglądem przypomina mozaikę z różnego rodzaju kamieni. Zarówno w witrynie, jak i na blacie stolika, można było podziwiać Fusion – dekor kamienny, który kształtował się na przestrzeni epok.
Stworzona przez Interprint przestrzeń była prawdziwym laboratorium kreatywności, idealnym miejscem do eksperymentowania. Tegoroczna alchemia designu zachęcała do łączenia struktur, kolorów i wzorów, podkreślając, że trendy są zmienne, ale dobrze zaprojektowana przestrzeń pozostaje ponadczasowa.
Więcej informacji: www.interprint.com/pl
ZOBACZ TAKŻE: Alchemia Designu – odkryj magię wnętrz z Interprint