Firmy na targach

Automatyzacja z Felder Group Polska

Felder - stoisko na targach Drema 2020 - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Automatyzacja z Felder Group Polska

Biorąc pod uwagę nowe okoliczności rynkowe i reagując na potrzeby branży, na targach „Drema” Felder prezentował rozwiązania umożliwiające automatyzację małych i średnich zakładów produkujących meble.

Tematem prezentacji Felder Group Polska była konstrukcja przykładowego korpusu meblowego. Zwiedzanie rozpoczynało się od stanowiska z oprogramowaniem „F4 Solution”, w którego skład wchodzi oprogramowanie „F4 Design” – to podstawowa inwestycja każdego nowoczesnego zakładu stolarskiego. Dzięki niej w jednym miejscu można bardzo szybko wykonać projekt zestawu mebli. Zarówno projekty, jak i składowe projektów, można zapisać w bazie oprogramowania. Kolejnym etapem jest dopasowanie okuć. Przedstawione oprogramowanie zawiera bazę największych producentów, ale można je uzupełnić o niszowe produkty. Oprogramowanie przeliczy odpowiednie rozstawy zgodnie z normami, a wtedy można przejść do przygotowania listy produkcyjnej, np. do pliku Excel, gdzie w poszczególnych zakładkach znajdą się rzuty projektu.

Felder - centrum
obróbczego do drewna CNC „Profi t H350” zaprezentowana na targach Drema 2020 - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl
Na ekspozycji nie mogło również zabraknąć centrum obróbczego do drewna CNC „Profi t H350” (na zdjęciu) oraz maszyny nestingowej CNC „H80 2131”, która to była wyposażona w system automatycznego załadunku oraz rozładunku wraz z drukarką etykiet.

Gdy wszystko będzie gotowe do produkcji pozostaje przejście do maszyny. Stolarz otrzymuje zwymiarowaną listę cięć, którą przenosi na piłę panelową, na tych targach była to pilarka panelowa „Kappa automatic 100” firmy Mayer. Do tej maszyny operator wysyła pliki do cięcia, czyli wymiary formatek i informację, jakie krawędzie mają być oklejone. Oprogramowanie do optymalizacji rozłoży to optymalnie na płycie, by ograniczyć odpady. Ważną kwestią podczas cięcia jest oznaczenie formatki, bo do tej pory wrzucając wszystkie dane otrzymywało się mix kilkudziesięciu, nawet kilkuset formatek. Drukarka etykiet wydrukuje do każdej formatki opis i kody kreskowe.

Z tak przygotowaną formatką można przejść do kolejnej maszyny, którą jest okleiniarka Format-4 „tempora 60.12 e-motion”. Nawrotnica umożliwia klasyczny powrót formatki, a rozbudowana o moduł profesjonalny ma możliwość zaprogramowania obrotu o 90o czy 180o i powrót do rąk operatora. Można zaprogramować ją tak, by manipulator odłożył oklejoną „na gotowo” formatkę na wcześniej przygotowane z boku miejsce odkładcze.

Felder - Okleiniarka Format-4 „tempora
60.12 e-motion” zaprezntowana na targach Drema 2020 - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl
W dzisiejszych czasach liczy się elastyczność – zakłady produkcyjne starają się dopasować meble do potrzeb indywidualnego klienta. Okleiniarka Format-4 „tempora 60.12 e-motion” może być wyposażona w bezprzewodową suwmiarkę, która zmierzy grubość obrzeża oraz płyty i za pomocą bluetooth przekaże tę informację do maszyny. Agregaty można ustawić elektromotorycznie na oklejanie z dokładnością do setnych milimetra.

Stamtąd formatka trafia na mobilny wózek „FAT300” lub „FAT500” z hydrauliczną regulacją wysokości, który pozwala na optymalizację transportu w zakładzie. Czas na przejście do maszyny, którą Felder prezentował po raz pierwszy – centrum wiercąco-frezujące „Creator 950 Premium”. Maszyna gwarantuje uniwersalność i szybkość, a na potrzeby produkcji mebli wyposażona została w agregat kołkujący. To rozwiązanie, które umożliwia wiercenie, frezowanie, wręgowanie i kołkowanie. W zasadzie mebel jest już gotowy.

Prezentacja Felder Group Polska na targach „Drema” udowadnia, że w tych czasach prostota i mobilność są niezwykle ważne.

Felder Group Polska Sp. z o.o. 44-240 Żory Aleja Jana Pawła II 43 info@felder.pl www.felder.pl

Artykuł ukazał się miesięczniku BIZNES.meble.pl 11/2020