Branża

Eksport mebli na Wschód spadnie

Julitta Maciejewska-Walczak.

Eksport mebli na Wschód spadnie

Julitta Maciejewska-Walczak, właścicielka firmy doradczej, dawniej Swarzędz Meble, Woodways i Paged Meble, o tym, co czeka eksport mebli na Wschód.

Od 2009 do 2013 r. eksport mebli na Wschód wzrósł prawie 3-krotnie. Dobre, polskie meble od lat cieszą się na Wschodzie powodzeniem. Nawet uwzględniając wysokie cła, polskie meble z drewna i naturalnych oklein, a także wysokiej klasy meble wypoczynkowe, były konkurencyjne cenowo w stosunku do mebli z Włoch i z Niemiec. Wiele polskich firm wręcz przygotowywało pod te rynki specjalne linie wzornicze, dostosowane do profilu i gustów wschodnich klientów.

Polityka ostatniego polskiego rządu sprzyjała rozwojowi eksportu na Wschód. Zresztą jeszcze na początku tego roku prognozowano kolejne wzrosty w sprzedaży polskich mebli. Poza krajami Unii wschód Europy, to najbardziej obiecujący i chłonny rynek meblowy. Dlatego z nadzieją czekaliśmy na rok 2018, kiedy miało nastąpić obniżenie ceł w Rosji.

Co czeka eksport mebli na Wschód?

Moim zdaniem polityczna afera na wschodzie, w którą jako kraj i naród jesteśmy aktualnie uwikłani, zaskutkuje spadkiem obrotów z wschodnimi sąsiadami. Destabilizacja już jest odczuwalna – w pierwszej kolejności spadły zamówienia z Ukrainy. Ryzyko spadków dotyczy również krajów bałtyckich, gdzie nastroje także nie są najlepsze. Mamy tu do czynienia z naturalnym spadkiem popytu w związku z kryzysem i niepewną przyszłością.

Obawiam się jednak, że nie skończy się tym razem na chwilowym zatrzymaniu eksportu mebli na wschód, jak to bywało już nieraz: w związku ze zmianą przepisów, blokad wwozowych czy taryf celnych. Stanowisko Rosji wobec Ukrainy jest wg mnie zwiastunem dłuższego kryzysu politycznego, którego konsekwencje przełożą się negatywnie na gospodarkę. Sankcje nałożone na Rosję na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi i Polska jako eksporter pierwsza to odczuje.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w eksporcie, w imporcie constans

W naszej branży do tej pory determinacja i partnerskie relacje z klientami ze wschodu pozwalały przezwyciężać trudności i znaleźć rozwiązania. Tym razem jednak może to nie wystarczyć, bo napięcia polityczne i narodowościowe pomiędzy naszymi sąsiadami, mogą te dobre międzyludzkie relacje popsuć.

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2014