BaltSe@nioR – z myślą o seniorach
5 sierpnia, 2020 2023-02-01 12:42BaltSe@nioR – z myślą o seniorach

BaltSe@nioR – z myślą o seniorach
O BaltSe@nioR mówi dr Beata Fabisiak, koordynator projektu BaltSe@nioR 2.0, Katedra Meblarstwa, Wydział Technologii DrewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Proces starzenia się społeczeństwa nie tylko polskiego, ale i innych państw Unii Europejskiej jest bez wątpienia jednym z czynników wyraźnie wpływających na kształtowanie się trendów mijającej dekady. Wiele państw UE nigdy wcześniej nie miało do czynienia z tak dużą zmianą w strukturze wiekowej społeczeństwa.
W 2010 r. w Europie mieszkało 87,5 mln osób w wieku 65+ (co stanowiło 18% populacji), w 2019 r. liczba seniorów przekroczyła natomiast 101,7 mln (19,8%). Prognozy EUROSTAT wskazują, że odsetek osób starszych w europejskim społeczeństwie nadal będzie wzrastać i w 2030 r. osiągnie 24%. Trend ten obserwowany jest również poza Europą – szacuje się, że do 2050 r. 2 mld ludzi na świecie będzie miało ponad 60 lat.
Jest to ogromne ekonomiczne i społeczne wyzwanie, jednak dla przedsiębiorstw meblarskich stanowi niezwykłą szansę, której po prostu nie można nie wykorzystać. Jeśli przeanalizujemy listę 25 państw na świecie, które posiadają w swoich społeczeństwach największy odsetek osób w wieku 65+ to zauważymy, że 24 z tych 25 państw jest zlokalizowanych w Europie. Stwarza to dla naszych firm olbrzymi rynek zbytu, tym bardziej, że luka na rynku mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., dostosowanych do potrzeb seniorów jest bardzo duża.
Potwierdzają to choćby badania wykonane w ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych projektu BaltSe@nioR, współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego. Wynika z nich, że ponad 35% osób w wieku 65-75 lat i aż 65% osób w wieku 76+ posiada mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., niedostosowane do swoich potrzeb. Jednakże tylko 4% polskich firm ma w swojej ofercie produkty stworzone z myślą o seniorach, podczas gdy wśród firm niemieckich, będących respondentami naszych badań wskaźnik ten wynosi 25%.
Pamiętać należy, iż meble projektowane dla seniorów powinny być tworzone zgodnie z zasadami projektowania inkluzywnego, a więc powinny być funkcjonalne i bezpieczne dla jak największej grupy użytkowników. Dla przedsiębiorstw, które uwzględnią ten trend w przygotowywaniu nowych produktów oznacza to jeszcze większą grupę potencjalnych klientów.
Wobec obserwowanych zmian demograficznych ewoluować musi również przestrzeń publiczna, np. teatry, bibliotekiBiblioteka (z łac.) – 1) Szafa biblioteczna, librarium (łac); mebel skrzyniowy przeznaczony do przechowywania książek, czasami do ekspozycji drobnych przedmiotów. Pokrewne bibliotekom są kabinety, serwantki. Meble do przechowywania książek W starożytności i średniowieczu występowała w postaci szafy dwuskrzydłowej lub półki, umieszczanych we wnękach ściennych (armaria). Do przechowywania książek służyły w tym czasie również skrzynie i kufry. Dla średniowiecza charakterystyczne były, hotele, restauracje, parki czy domy seniorów. Otwiera to przed producentami mebli nowe możliwości. Bycie przygotowanym na te zmiany jest więc kluczowe zarówno dla prywatnych, jak i publicznych podmiotów. Zauważenie konsumenta – seniora, tak w przestrzeni gospodarstwa domowego, jak i w przestrzeni publicznej będzie stanowiło jeden z ważniejszych elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne budowy strategii rozwoju na przyszłość.
Czytaj więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 8/2020