Podziel się:

W branży jest dużo do zrobienia

02-02-2015
Do schowka
Z Piotrem Domańskim, dyrektorem ds.technologii w firmie Akademia Technologii oraz właścicielem firmy Consultingowej AT Piotr Domański, rozmawia Marek Hryniewicki.

        Piotrze, przez kilka ładnych lat spotykaliśmy się w Poznaniu, na targach „Drema”. Na stoisku firmy IMA przegadaliśmy wiele godzin i nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że możesz odejść. Ile to lat trwała Twoja praca w firmie IMA?

PD. Dokładnie 11 lat, z czego na stanowisku prezesa IMA Polska – 7 lat. Była to ciekawa praca, w końcu IMA to firma oferująca bardzo wysoki poziom techniczny maszyn, bardzo wysoki poziom techniczny sterowania tych maszyn, realizująca globalnie duże projekty, w dużych systemach produkcyjnych, wiążących maszyny z systemami IT. A – jak wiesz – przygotowanie systemu produkcyjnego to właściwie opracowanie całej technologii w zakładzie: od początku aż do końca, łącznie z systemami zarządzania produkcją, wyliczeniem wydajności poszczególnych elementów, gniazd technologicznych, maszyn. Słowem: duża szkoła. Bardzo duża szkoła.

        W związku z tym, jako prezes, bardzo wiele czasu poświęcałem nie tylko tematom związanym z zarządzaniem firmą, ale też cały czas się uczyłem, bo chciałem się tego uczyć. Jak wiesz – angażowałem się też chętnie po stronie sprzedaży. W praktyce wyglądało to tak, że 3-4 dni w tygodniu byłem „w trasie”, u klientów, u których rozwiązywaliśmy problemy techniczne i staraliśmy się przekonać do naszej koncepcji. Czasami się udało, czasami się nie udało – bo tak jest w biznesie, ale każde spotkanie z klientem, każde ustawienie, skonfigurowanie maszyny do tego, co on chciał – to też była ciekawa szkoła, pożyteczna nauka, szczególnie, że każdy klient – chociaż produkcja jest niby ta sama – ma jakieś swoje technologiczne, materiałowe tajemnice, jakieś własne doświadczenia, przy których można się dużo nauczyć. Kontakt z klientem to kontakt z ludźmi, a każdy normalny człowiek, taki ja, potrzebuje dużo kontaktu z ludźmi. Nie żałuję ani trochę tych lat, ale wiadomo, że nie można być wiecznie prezesem, szczególnie, że od strony fizycznej i psychicznej było to dla mnie dużym obciążeniem.

        Mówi się czasami, że ludzie się rozstają, bo pewien układ się wyczerpał. Ze mną i firmą IMA było podobnie – do głosu doszło nowe kierownictwo firmy IMA, pojawiły się trochę inne koncepcje zarządzania firmą, nie zawsze zgodne z moimi koncepcjami, nie zawsze – moim zdaniem – zgodne z mentalnością polskiego klienta, trzeba było zatem się rozstać. Może też dlatego, że miałem zbyt dużo wiedzy i zbyt dużo doświadczenia. Gdy człowiek ma mniej wiedzy i mniej doświadczenia, to łatwiej mu przyjąć inne rozwiązania niż sam sobie wypracował. Decyzja ta w mojej głowie dojrzewała już od kilkunastu miesięcy i w końcu trzeba było powiedzieć: stop. Chociaż miałem jeszcze jakieś pomysły, trzeba było wyhamować. I dla zdrowia, bo moje ostatnie miesiące w IMA Polska to wyczerpująca mnie przede wszystkim psychicznie praca w narastającym stresie, i z powodów lojalności wobec niemieckiej firmy-matki.
11 lat to szmat życia. Nagle odzyskałem wolność, ale straciłem stabilność, bo pojawiło się pytanie: co dalej?


Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wersji on-line TUTAJ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
DREMA 2021
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!