Podziel się:

Targi w erze (post)covidowej

17-11-2020
Do schowka
O tym, jak na skutek pandemii koronawirusa zmieniło się i jak się jeszcze zmieni meblarstwo w Polsce i na świecie - Józef Szyszka, dyrektor targów „Meble Polska”.

 

Co roku na świecie odbywało się kilkadziesiąt targów dla branży meblarskiej. Część z nich, tak jak poznańskie targi„Meble Polska”, miało zasięg globalny. Uczestniczyły w nich regularnie tysiące kupców meblowych, dla których była to okazja do zapoznania się z propozycjami najnowszych kolekcji, spotkania z przedstawicielami wiodących producentów i zakontraktowania dostaw na kolejny sezon sprzedażowy. Wybuch covidowej pandemii sprawił jednak, że wszystkie zaplanowane na kolejne miesiące targi, w tym maraton targowy na Dalekim Wschodzie, zostały odwołane bądź przełożone na późniejszy termin. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy powszechny do tej pory model handlu meblami, w którym targi meblowe odgrywają kluczową rolę, ma szanse się utrzymać i czy nie zastąpią go inne, mniej bezpośrednie formy komunikacji rynkowej.

 

Targi „Meble Polska 2020”, które odbyły się pod koniec lutego w Poznaniu, miały szczęście być ostatnim wydarzeniem targowym branży meblarskiej na świecie przed wybuchem pandemii koronawirusa. Choć wśród uczestników największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej dało się wyczuć pewne zaniepokojenie rozwojem sytuacji epidemicznej na świecie, a przedstawiciele niektórych grup zakupowych podjęli w ostatnim momencie decyzję o odwołaniu przyjazdu do Poznania, to jednak bilans biznesowy wydarzenia z punktu widzenia zarówno wystawców, jak i zwiedzających był wyjątkowo pozytywny. Można powiedzieć, że uratowało nas przesunięcie terminu wydarzenia z marca na luty. Gdyby targi miały się odbyć w dotychczasowym marcowym terminie, najprawdopodobniej zamiast zadowolenia uczestników mielibyśmy w Poznaniu spektakularną biznesową klapę.

 

Wracamy do gry

 

Trzy miesiące lockdownu były dla nas bardzo trudne. Firma pozbawiona z dnia na dzień wpływów ze swojej podstawowej działalności musiała przeorganizować siły i kreatywnie poszukiwać nowych źródeł dochodów. Jednocześnie jednak wykorzystaliśmy ten czas, by przygotować się od strony technicznej i proceduralnej do ponownego otwarcia rynku targowego zgodnie z obostrzeniami wynikającymi ze ścisłego reżimu sanitarnego opartego na zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Mieliśmy w tym swoje doświadczenia, gdyż już podczas minionej edycji targów „Meble Polska”wprowadziliśmy nadzwyczajne środki zapobiegawcze, które umożliwiły bezpieczną organizację tego wydarzenia. Mimo iż targi odwiedziły tysiące zwiedzających z 70 krajów od żadnego z wystawców czy grup zakupowych nie dotarła do nas po imprezie informacja o zakażeniu COVID-19 wśród uczestników targów.

 

TEKST: Józef Szyszka

 

Więcej w listopadowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl” TUTAJ.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-05-25 | 2021-05-28
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!