Podziel się:

Rok rozwoju branży meblarskiej

14-12-2018
Do schowka
Grudzień to czas refleksji, wspomnień i podsumowań. To także czas na wyznaczenie sobie celów na najbliższe miesiące. Dlatego też w naszej analizie przedstawimy aktualne dane dotyczące przemysłu meblarskiej, jak tak pokusimy się o spekulacje na temat tego, co czeka branżę w niedalekiej przyszłości.

Można powiedzieć, że za nami kolejny pracowity rok dla branży. Świadczyć mogą o tym szacunki B+R Studio na temat wartości produkcji sprzedanej mebli. Według danych opublikowanych w raporcie „Polskie Meble Outlook 2018” wartość produkcji sprzedanej mebli na koniec 2018 r. osiągnie poziom ponad 49 mld zł. Będzie to zatem już kolejny rok z rzędu, w którym zostanie pobity rekord wartości produkcji.

 

Produkcja mebli

 

Ostatnie oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego dostępne w chwili przygotowywania niniejszego materiału dotyczyły września 2018 r. Skumulowana wartość produkcji sprzedanej branży meblarskie za okres pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosła 32,604 mld zł (wartość bez firm mikro), co oznacza poprawę względem wyniku za analogiczny okres 2017 r. z dynamiką sięgającą 1,07. Wartość produkcji sprzedanej mebli w samym tylko wrześniu wyniosła 3,77 mld zł z dynamiką 1,04 względem poprzedniego miesiąca. Wśród wszystkich gałęzi zaliczanych do przemysłu, branż meblarska odnotowuje jedno z najwyższych temp wzrostu.

Dane w podziale na klasy wielkości firmy (firmy duże, średnie i małe) pokazują, że po pierwszym półroczu br. we wszystkich firmach, bez względu na wielkość, odnotowano wzrost wartości produkcji. Łączna wartość produkcji mebli dla grupy firm dużych, średnich oraz małych traktowanych łącznie, za okres styczeń-czerwiec 2018 r. wyniosła 22,033 mld zł. Daje to ponad 8% wzrost (w cenach bieżących) względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Najwyższy wzrost wartości produkcji zaobserwowano w przypadku firm małych – było to aż 15,4%. W grupie firm dużych i średnich, traktowanych łącznie, także odnotowano zwiększenie produkcji sięgające 7%.

Analizując dane na temat wolumenu produkcji monitorowanych przez GUS czterech głównych grup mebli stwierdzono, że w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. we wszystkich grupach odnotowano wzrost wolumenu produkcji. Najwyższy wzrost odnotowano dla grupy: meble drewniane w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach, których wyprodukowano 22,993 mln sztuk. W porównaniu do analogicznego okresu w 2017 r. produkcja mebli do jadalni oraz salonu zwiększyła się o ponad 18%. W przypadku grupy mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w sypialni także miało miejsce zwiększenie wolumenu produkcji. W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. wyprodukowano łącznie 5,017 mln sztuk, co w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego oznacza wzrost na poziomie 16,1%. Na brak pracy nie mogą także narzekać producenci mebli drewnianych, w rodzaju stosowanych w kuchni. Po pierwszych dziewięciu miesiącach br. wolumen produkcji mebli kuchennych zwiększył się 7,7% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Należy jednak pamiętać, że monitorowane grupy mebli stanowią około 25% wartości produkowanych w Polsce mebli.

 

Więcej w grudniowym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!