Podziel się:

Rodzinna relacja jest dla nas nadrzędną wartością

20-03-2020
Do schowka
Piotr Wójcik, prezes Zarządu Mebli Wójcik, o przebiegu restrukturyzacji i sukcesji w firmie, wpływie podwyżek na kondycję branży meblarskiej w Polsce oraz wyzwaniach, przed którymi stoją polscy meblarze.

Za nami rok 2019. Czy to był dobry rok dla Mebli Wójcik?

 

Odpowiem trochę przewrotnie: i tak, i nie. Jako urodzony optymista zacznę od pozytywów. To był pierwszy rok po 2-letniej restrukturyzacji firmy, która rozpoczęła się w 2017 r., a przeciągnęła się do 2018 r. Dopiero w ubiegłym roku odczuliśmy pierwsze pozytywne skutki całego procesu. Restrukturyzacja przyniosła początkowo straty w każdym właściwie obszarze, musieliśmy – mówiąc obrazowo – zrobić kilka kroków do tyłu. Były to bolesne zmiany, mieliśmy nadzieję, że będą ewolucyjne, a były rewolucyjne, ale w ubiegłym roku odczuliśmy, że te zmiany zaczynają nam przynosić korzyści: organizacyjne, optymalizacyjne, przychodowe, finansowe, a także – co jest dla nas kluczowe – w poziomie obsługi klienta, zwłaszcza jeśli chodzi o terminowość dostaw. Wszystko to również dzięki wielu inwestycjom, które zakończyły się w 2019 r. To jest właśnie kolejny pozytywny aspekt, że wszystkie inwestycje, które rozpoczęły się w 2018 r., zakończyły się w 2019 r. terminowo i w zakładanej przez nas dobrej jakości. Mam tutaj na myśli magazyn centralny, a także maszyny: dużą linię technologiczną IMA, wiertarkę Homag. To wszystko zafunkcjonowało w terminach i działa tak, jak oczekiwaliśmy. Podsumowując: wszystkie te inwestycje zaczynają mocno wspierać całą organizację. Natomiast strona negatywna, bo o niej wspomniałem na początku, jest taka, że w ostatnich 2 latach widzimy ogromny wzrost kosztów, a ten trend jeszcze bardziej przybrał na sile w 2019 r. Rosną wynagrodzenia, koszty energii – i to są skoki kilkudziesięcioprocentowe, poza tym w górę idą ceny paliw czy materiałów. To powoduje, że chociaż firma zwiększa przychody, to rentowność działalności jest na dużo niższym poziomie niż była jeszcze kilka lat temu. (...)

 

Rozmawiał: Marek Hryniewicki

 

Więcej w marcowym wydaniu  miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!