Podziel się:

Pomagamy budować idee

09-02-2015
Do schowka
Z Chrisem Nicolaes, dyrektorem generalnym firmy Lectra na region Europy Środkowo-Wschodniej, rozmawia Diana Nachiło.

        Wydaje się, że nie będzie Pan dyrektorem zarządzającym firmą zza biurka…

Ch.N. Jeśli zostanę za biurkiem, nie będę wiedzieć w jakim kierunku rozwijać biznes. Założyłem sobie, że raz w tygodniu będę odwiedzał klientów z krajów, którymi opiekuje się nasz oddział. Z punktu widzenia Niemiec, rynki Europy Wschodniej są bardzo ważne. Polska jest zdecydowanie jednym z największych producentów mebli na świecie. Do krajów o znaczącym potencjale zaliczyłbym obecnie także Rumunię. Polska jest liderem a Rumunia ma szansę nim zostać. Klientów z tych krajów musimy otoczyć szczególną opieką. Interesująca jest również Rosja, ale w obecnej sytuacji…

        Trzeba przyznać, że zaczyna Pan pracę w naprawdę trudnym momencie.

Ch.N
. Można powiedzieć, że skoro rozpoczęliśmy pracę w trudnym momencie, to teraz może być już tylko lepiej. Mówiąc na poważnie, Rosja bardzo się izoluje. Sprawia to, że funkcjonujący tam producenci muszą samodzielnie zadbać o zaplecze techniczne. To może być naprawdę trudne. Z perspektywy dostawcy, są dwa rozwiązania. Można albo próbować zaistnieć na rynku rosyjskim, albo powiedzieć sobie, że sytuacja jest tak trudna, że należy zrezygnować.

        Czyli, nie jest to jednoznaczne…

Ch.N.
Warto zwrócić uwagę na to, że Polacy są inni od mieszkańców pozostałych krajów Europy Wschodniej. Jesteście elastyczni. Macie zapał. Wszystko, co robicie chcecie robić jak najlepiej. Jest w was kreatywność i chęć budowania. Kiedy rozmawiamy z klientami widać, że są zainteresowani wiedzą technologiczną. Lubię przebywać w Polsce. Dla Lectry to przede wszystkim rynek producentów mebli. Mam nadzieję, że już wkrótce można będzie mówić o równie dynamicznym rozwoju branży odzieżowej.

        Jakie są nastroje klientów w tej części Europy? Są optymistyczne czy raczej wyrażają obawy przed sytuacją na Ukrainie?

Ch.N.
Jest z tym bardzo różnie. Niedawno byłem w Rumunii i chociaż ludzie poszukują dla siebie możliwości działania, to nastroje nie są zbyt optymistyczne. W Polsce jest inaczej. Polacy podróżują, tworzą relacje.

        Są bliżej rzeczywistości.

Ch.N.
Dokładnie. Polacy są aktywni. Nie siedzą i nie czekają aż coś im się zdarzy. Nastrój jest tu zdecydowanie lepszy. Trzeba przyznać, że w wielu krajach ludzie biernie oczekują na rozwój sytuacji.

        Optymizm na pewno może się przełożyć na wyniki finansowe firmy. Raport za pierwsze półrocze ub.r. mówił nawet o 6% wzroście sprzedaży. Jaka jest Pana opinia na ten temat?

Ch.N.
Moim zadaniem jest nie wydawanie opinii a patrzenie w przyszłość. Podobnie, naszym zadaniem jest zmiana pracy firmy. Wychodzimy do klienta nie tylko po to, aby sprzedać mu produkt. Ruszamy do odbiorców nie tylko z produktem, ale też z ponad 40-letnim doświadczeniem. Słuchamy klientów. To jest szczególnie ważne w tej części Europy. Do przeprowadzenia jest wiele procesów rozwojowych. Mamy dużą wiedzę. Pomagamy budować idee. Klienci pytają: jakich maszyn i oprogramowania potrzebujemy?

        Tymczasem podstawowe pytanie brzmi: jakiej organizacji procesu potrzebuję? Zmieniły się priorytety. Nie chodzi już tylko o sprzedaż. Raczej o konsultację, zrozumienie, podzielenie się naszymi praktykami, doświadczeniem a następnie zaproponowanie produktu. Taka praca jest dużym wyzwaniem dla sprzedawców i dla zespołu. To jest też powód, dla którego dołączyłem do zespołu Lectry. Pracuję dla przemysłu od ponad 30 lat i nigdy nie spotkałem się z firmą, która dysponuje tak wieloma możliwościami. Ma ponad 40-letnie doświadczenie, jest dochodowa, ma doskonałe zaplecze kadrowe.


Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wersji on-line TUTAJ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
DREMA 2021
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!