Podziel się:

Między designem a sprzedażą

24-11-2014
Do schowka
Miejsce dla siebie widzi między designem a sprzedażą. Komunikacja projektantów z handlowcami, czyli „jak przekształcić design na sprzedaż i jak pomóc sprzedawać przez design” to coś, w czym czuje się najlepiej.

        Był styczeń 1996 r., kiedy skromny student trzeciego roku wydziału Tkaniny i Grafiki  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi otrzymał od losu prezent, o którym wcześniej mógł tylko pomarzyć: szansę wyjazdu do Frankfurtu na targi „Heimtextil”.

„Oczy mi się otworzyły szeroko, zupełnie nie wiedziałem, jak się na nich odnaleźć. To były jeszcze czasy, gdy zdjęcia robiło się nie aparatem cyfrowym, ale analogowym. Trzeba było najpierw kupić kliszę, a po zrobieniu zdjęć ją wywołać. Później trzeba było tę wywołane zdjęcia włożyć do skanera, zeskanować i dopiero wtedy otrzymywało się plik cyfrowy. Zupełnie inny świat” – wspomina Marek Borowiński.

Od tego czasu styczeń każdego roku był zawsze zarezerwowany na wyjazd do Frankfurtu. Najbliższa edycja „Heimtextil” będzie już dwudziestą z kolei, którą odwiedzi.

Zaczęło się od tkanin
Studia ukończył w 1998 r., ale już jako student sprzedawał swoje projekty dla przemysłu. Jedną z pierwszych osób, która kupiła od Marka Borowińskiego projekty tkanin – firan i obrusów – był Mieczysław Pobratyn, dyrektor w firmie Polontex z Częstochowy. Współpracował też z Morfeo z Ozorkowa, z Unionteksem, pracował dla Frotexy z Prudnika, projektował ręczniki dla firmy Zwoltex.

        „W tej ostatniej do produkcji seryjnej zostało wprowadzonych ponad 150 moich projektów. Razem z fabryką Zwoltex za kolekcję ręczników otrzymaliśmy w 2000 r. tytuł „Dobry Wzór” przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego z Warszawy. Kilka lat później „Dobry Wzór” zdobył inny mój projekt – dywaniki dla firmy Keno” – mówi.

Marek Borowiński jest przekonany, że tkaniny pomogły mu „odnaleźć się” we wnętrzach, co było bardzo istotne, gdy zaczął wyjeżdżać do Paryża na targi „Maison & Objet” czy na targi „Decosit” – obecne targi „MoOD” w Brukseli.

        „Te tkaniny wracały do mnie wielokrotnie, pamiętam jak 8 czy 9 lat temu, przy okazji targów tkanin obiciowych, wymyśliliśmy konkurs na projekt tkaniny obiciowej i zorganizowaliśmy go na targach „FurniFab”. Byłem w jury i konkurs wypalił bardzo dobrze. Ale powróciłem z ideą tkanin, a nie z projektowaniem” – przyznaje.

Na swoim
Marka Borowińskiego historia z tekstyliami i ich projektowaniem trwała dość długo, jednak gdy polskie firmy zaczęły regularnie jeździć na Zachód, rychło okazało się że projektanci nie są już tak niezbędni, że wzór można przywieźć, skopiować. Zapotrzebowanie na projektowanie tkanin zaczęło maleć.

        „Miałem jednak odrobinę szczęścia. Polska fabryka tapet Ergis, którą poznałem w 1996 r. na targach „Heimtextil”, zaproponowała mi: „Marek opowiedz coś o kolorach, przyjadą nasi klienci, posłuchają”. Początkowo wzbraniałem się, bo nigdy nigdzie nie przemawiałem w charakterze prelegenta, ale ostatecznie pomyślałem: „Właściwie, to czemu nie?” Wystąpiłem, spodobało się i po tygodniu miałem kolejną prelekcję o tendencjach w kolorach. To był rok 1997 lub 1998. Dla firmy Ergis w ciągu 2 miesięcy przeprowadziłem kilkanaście szkoleń.
        Okazało się, że klienci przyjęli je bardzo pozytywnie i tak rozpoczęła się trwająca do dzisiaj ta moja aktywność w roli wykładowcy. Później pojawiły się szkolenia z psychologii koloru i psychologii reklamy”
– wspomina.

W 1999 r. otworzył własną firmę. Powoli zaczął rozwijać tę część swojej działalności, z której jest obecnie najbardziej znany – szkoleniowo-konferencyjną.

        Więcej w listopadowym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”. w wersji on-line TUTAJ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-08-31 | 2021-09-03
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!