Podziel się:

Jaka przyszłość czeka polskie firmy?

12-06-2021
Do schowka
Efekty luzowania obostrzeń pojawiły się szybciej niż można się było tego spodziewać. Przedsiębiorcy już myślą o inwestycjach i zamierzają w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie.


Łagodzenie kolejnych restrykcji stało się dla przedsiębiorców impulsem do tego, by jak najlepiej wykorzystać rosnącą konsumpcję.

 

Jakie są plany przedsiębiorców?

 

Rośnie liczba firm, które planują w najbliższym czasie zainwestować w swój rozwój. Jak wynika z 8. edycji badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „KoronaBilans MŚP”, myśli o tym już blisko 18% przedsiębiorców. W poprzedniej edycji badania odsetek ten wyniósł 13%. Swoje środki najchętniej zainwestowałyby średnie przedsiębiorstwa (36,7%) oraz firmy z branży produkcyjnej (25,5%). Najmniej chętne są do tego się mikroprzedsiębiorstwa (81% negatywnych odpowiedzi) oraz przedstawiciele branży budowlanej (78,6%).

 

Najważniejsze wnioski z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”:


• 17,6% firm planuje inwestycje w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Dotyczy to głównie średnich przedsiębiorców i branży produkcyjnej.
• 52,8% przedsiębiorców planujących inwestycje, dodatkowe środki chce przeznaczyć na nowy sprzęt i maszyny. Dotyczy to przede wszystkim małych firm (68%) i przedstawicieli sektora produkcyjnego (71,4%).
• O 7,3 pp. wzrósł odsetek firm, które planują w najbliższym czasie zatrudnienie nowych pracowników. Aktualnie myśli o tym 22% przedsiębiorców, głównie z średnich firm (43,3%) i branży budowlanej (46,4%).
• O 39,5 pp. spadł odsetek chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w swojej firmie. Aktualnie chciałoby to zrobić niewiele ponad 30% przedsiębiorców. Przeciwko jest 52,8%  firm.
• Wśród przeciwników ponad połowa uważa, że decyzję o szczepieniu powinni podjąć sami pracownicy (52,2%), a prawie co czwarte przedsiębiorstwo (23,3%) ma za małą załogę, żeby zorganizować akcję szczepień w firmie.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Inwestycje: od wzrostu do postu

 

 

W co warto inwestować?
 

Z myślą o inwestycjach w ciągu najbliższych 3 miesięcy, ponad połowa firm zamierza kupić sprzęt lub maszyny. To główny cel inwestycji przedsiębiorstw od pierwszej edycji badania (kwiecień 2020 r.). Nowy sprzęt najchętniej pozyskają mali przedsiębiorcy (68%) oraz przedstawiciele sektora produkcyjnego (71,4%).

 

Plany inwestycyjne firm są odpowiedzią na poprawiającą się koniunkturę i ożywienie gospodarcze wynikające z luzowania obostrzeń. Rosnąca liczba przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju, to z pewnością jeden z efektów tarcz antykryzysowych, które zapewniły firmom środki potrzebne do przeżycia. Planowane inwestycje wymagać będą jednak większych nakładów. Część z tych środków jest zamrożona w niezapłaconych fakturach i rachunkach. Dlatego nie można o nich zapomnieć ani czekać, aż kontrahent sam zapłaci. Zlecając windykację nieopłaconych faktur, przedsiębiorcy szybciej przywrócą do obiegu pieniądze, które zarobili i będą mogli je przeznaczyć właśnie na inwestycje, które do tej pory przekładali. A potrzeby jak widać są duże, bo oprócz najczęściej wskazywanych w badaniu maszyn i sprzętu, 17 % firm planuje zakup systemów IT, a ponad 13% myśli o remontach budowlanych oraz o nowych materiałach – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Wykorzystanie inteligentnej automatyzacji w procesie produkcji mebli

 

 

Gdzie jest praca? Kto zatrudnia?


Najnowsza edycja „KoronaBilansu MŚP” pokazuje też, że od września rośnie odsetek firm otwartych na zatrudnianie nowych pracowników. W porównaniu z poprzednią edycją badania, odsetek ten wzrósł o ponad 7 pp. z 14,7% w lutym do 22% w maju. Nowych zatrudnionych można spodziewać się głównie w średnich przedsiębiorstwach, z których rekrutację pracowników planuje ponad 43%, oraz w firmach budowlanych. O zatrudnieniu nowych osób myśli blisko połowa z nich (46,4%). Większość firm, które planują nowe rekrutacje (71,2%), zamierza zwiększyć skład obecnej załogi najwyżej o 10%

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Ile zarabia pracownik produkcji?
 


Zwolnienia dotychczasowych pracowników rozważa 8% firm, czyli w porównaniu z ostatnim badaniem odsetek ten nieznacznie spadł. W lutym 2021 r. takie plany miało bowiem 11% przedsiębiorstw. Najczęściej (41,7%) chodzi o uszczuplenie maksymalnie 10% załogi. Prawie 17% spośród firm, które planują to zrobić, chce zwolnić ponad połowę zespołu.


Również dane GUS-u o sukcesywnie malejącym poziomie bezrobocia potwierdzają, że liczba przedsiębiorców nastawionych na zatrudnianie nowych osób rośnie. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że w sytuacji, w której gospodarka powoli się odbudowuje, już za chwilę będą potrzebować większej załogi, żeby sprostać potrzebom rynku oraz rosnącej konsumpcji. Już teraz wiele branż nie nadąża z obsługą bieżących zamówień, dlatego większa otwartość przedsiębiorców na nowych pracowników nie powinna dziwić – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

 

 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
DREMA 2021
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!