Podziel się:

Intrastat - co to jest i kogo obowiązuje?

21-07-2020
Do schowka
System statystyczny Intrastat umożliwia zbieranie informacji oraz ustalanie stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych. W momencie, gdy został zniesiony obowiązek wspólnotowy na tego typu wymianę, w urzędach pojawił się problem z pozyskaniem tychże danych. Dlatego podmioty gospodarcze wskazują informacje przy wykorzystaniu deklaracji Intrastat-Wywóz i deklaracji Intrastat-Przywóz. Kogo zatem obowiązuje Intrastat i jakie mamy progi ma rok 2020?

 

Kogo obowiązuje Intrastat?

 

Zgodnie z przepisami celnymi obowiązek przekazywania informacji do systemu Intrastat posiada osoba fizyczna lub osoba prawna, oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, będąca podatnikiem VAT i realizująca wymianę towarową z krajami Unii Europejskiej.

 

Obowiązek przekazywania tego typu informacji dotyczy podmiotów, których wartości przywozu bądź wywozu przekraczają wartości ustalone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Mowa jest o tzw. progach statystycznych publikowanych co roku w programie badań statystycznych statystyki publicznej, która wprowadzona jest w formie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

 

Rodzaje progów statystycznych Intrastat

 

Wartości progów statystycznych Intrastat ustala się odrębnie dla przywozu i dla wywozu. Ponadto rozróżnia się dwa progi statystyczne:

1. Próg podstawowy (asymilacji) – jeśli firma przekroczy ten próg obrotów, wówczas zobowiązana jest do składania deklaracji Intrastat od następnego miesiąca sprawozdawczego.

2. Próg szczegółowy (specyficzny) - wyznaczony jest na znacznie wyższym poziomie niż próg podstawowy. Po jego przekroczeniu firma związana jest do składania bardziej szczegółowych deklaracji Intrastat. W tym wypadku wymagany jest bardziej szczegółowy zakres danych, takich jak np. dodatkowych kosztów transakcji.

 

Progi statystyczne Intrastat na rok 2020

 

Dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej wprowadzono następujące progi statystyczne na rok 2020:

1. Próg podstawowy Intrastat:

a. dla przywozu - 4.000.000 zł

b. dla wywozu - 2.000.000 zł

2. Próg szczegółowy Intrastat:

a. dla przywozu - 65.000.000 zł

b. dla wywozu - 108.000.000 zł

 

Agencja celna - outsourcing Intrastat

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów z agencji celnej? Ze względu na stosunkowo skomplikowaną definicję towarów wspólnotowych oraz niejasne zasady wypełniania deklaracji Intrastat, zarówno dla progów podstawowych jak i szczegółowych, warto w tym przypadku skorzystać z usług agencji celnej. Dzięki pomocy profesjonalistów, którzy są na bieżąco z obwiązującym prawem i posiadają w tej materii bogate doświadczenie, wszystkie formalności względem Urzędu Celnego będą właściwie dopełnione.

 

Dobra agencja celna sprawnie i szybko wypełni deklarację Intrastat – na podstawie dostarczonych przez klienta faktur oraz dokumentów – i przekaże je w formie elektronicznej do odpowiedniej Izby Celnej. Tego typu outsourcing zapewnia firmom bezproblemową obsługę przy ich minimalnym zaangażowaniu podczas realizacji tego obowiązku względem systemy statystycznego Intrastat.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!