Podziel się:

Czy fabrykom mebli grożą problemy z surowcami?

13-01-2021
Do schowka
Według OIGPM i i B+R Studio obok trudności związanych bezpośrednio z SARS-COV-2, polskie fabryki mebli stoją w obliczu wyzwań związanych z dostępnością i cenami surowców.

 

Problemy z cenami i dostępnością pianek komentuje Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli:

 

Ostatnie badania przeprowadzone przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli i B+R Studio wskazują jednoznacznie, iż obok problemów związanych bezpośrednio z SARS-COV-2, dla polskich fabryk mebli coraz większego znaczenia w kontekście negatywnym nabierają problemy surowcowe.

 

Jednym nich jest obecnie występujący na rynku problem związany z dostępnością i istotnym wzrostem cen pianek tapicerskich (meble tapicerowane stanowią około 30% wartości produkowanych w Polsce mebli). Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy średnia cena tego surowca wzrosła o ponad 50%, a kolejne podwyżki zostały już zapowiedziane. Na domiar złego nawet w przypadku akceptacji tych ekstremalnych i bezzasadnych podwyżek, dostępność pianek tapicerskich na polskim rynku jest obecnie mocno ograniczona. W związku z powyższym nasze firmy tracą swoją konkurencyjność na rynkach zagranicznych, a w znaczniej części średnich czy małych firm zajmujących się produkcją mebli tapicerowanych zaczyna brakować podstawowego surowca do produkcji.

 

Pianka tapicerska stanowi około 10% kosztów mebla tapicerowanego, a wzrost jej ceny o 40-50% przekłada się na utratę 5% rentowności produkcji. W wielu przypadkach może oznaczać to produkcję deficytową, zwłaszcza dla firm produkujących meble z segmentu ekonomicznego. Jeżeli powyższa sytuacja nie ulegnie poprawie, to w krótkim czasie może dojść do stanu kryzysowego w branży i poważnych perturbacji w produkcji mebli tapicerowanych z wstrzymaniem produkcji mebli włącznie.

 

Jak widać sytuacja jest bardzo poważna dlatego też OIGPM wystosowała pismo do polskiego rządu z prośbą o interwencję. Niestety powyższa materia jest również bardzo delikatna i znalezienie adekwatnego rozwiązania wymaga czasu.

 

Więcej nt. cen i dostępności pianek tapicerskich w styczniowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”a także w artykule Co z dostępnością i cenami pianek tapicerskich?.

 

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-05-25 | 2021-05-28
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!