Podziel się:

Wybrane projekty - ″Najlepsze dyplomy projektowe″

18-01-2008
Do schowka

Wybrane opisy projektów biorących udział w tegorocznej edycji "Najlepszych dyplomów projektowych", które 25 stycznia b.r. zostaną zaprezentowane w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

 

 

 

Agnieszka Bar

Temat: Śniadanie na trawie.

 

Zestaw naczyń z bezbarwnego szkła do serwowania deserów, przekąsek i drinków składa się z trzech rodzajów szklanek oraz dwóch mniejszych i dwóch większych czarek. W intencji autorki naczynia te mają również wersję piknikową (stąd tytuł dyplomu), z ostrymi zakończeniami pozwalającymi na wbicie ich w ziemię. Prezentowany tu zestaw podstawowy, nazwany Na palec, cechują dobre proporcje kształtów i spójność formalna. Elementem charakterystycznym są półokrągłe wgłębienia w stopie lub ściance naczynia. Są nie tylko wyróżnikiem estetycznym, ale stabilizują chwyt, przez co podnoszą komfort trzymania.

 

 

Agnieszka Wojtal


Temat: Graficzna interpretacja motywów afrykańskich. Kolekcja projektów. Zestaw tkanin do wnętrza mieszkalnego.

 

Punktem wyjścia dla stworzenia kolekcji projektów i zrealizowania tkanin żakardowych, były studia graficzne inspirujące mnie form sztuki użytkowej Czarnej Afryki. W pierwszej fazie projektowania ważne było zachowanie charakteru prostoty prymitywnych dekoracji poprzez użycie specjalnej techniki rysunku, zbliżającej się do tradycyjnej obróbki materiału  jak (nacinanie, rycie, itd.).Rygorystyczne traktowanie formy narzuciło konsekwencje kolorystyczne, co dało możliwość dalszej modyfikacji i transponowania jej na język grafiki komputerowej oraz na język tkacki. W kolejnym etapie realizacji, dla uzyskania zamierzonego efektu  , tj. stworzenia tkaniny odpowiadającej nowoczesnej transformacji ludowej tkaniny afrykańskiej, było zastosowanie specjalnej przędzy oraz splotów tkackich .Działania te oczywiście nie pozostawały bez wpływu na strukturę i formę, nadając tkaninie  żakardowej walor użytkowy w awersie i rewersie. Plansza z wnętrzami pokazuje przykładowe aranżacje z zastosowaniem zaprojektowanych przeze mnie tkanin. Bazuje ona na koncepcji kontrastu zarówno w planszy, jak i we wnętrzach. Czytelność tej sugestii, wynika z układu kompozycyjnego. Plansza jest zorganizowana na zasadzie czerń-biel, co przenosi się jako idea przewodnia na dekorację wnętrz. Jest to propozycja do wnętrz nowoczesnych, gdzie prostota łączy się z funkcjonalnością, a tkanina może być akcentem dekoracyjnym wykonanym w tradycyjnej technice. Same tkaniny, z kolei to kompozycje otwarte, o raportach multiplikujących się i stanowiących układ rytmiczny i dekoracyjny.

 

 

 

Bogusław Paruch


Temat: Nowoczesne  systemy transportu ( Ciężarówka 2020).

 

Projekt ciężarówki Muskulos to próba przełamania konwencjonalnego sposobu projektowania samochodów ciężarowych. To podważenie dotychczasowych rozwiązań w transporcie drogowym. Dotychczas ładunki były załadowywane i rozładowywane przy pomocy dodatkowych zewnętrznych maszyn, pojazdów widłowych. Muskulos nie potrzebuje zewnętrznej pomocy przy załadunku i rozładunku. Pojazd jest adresowany do przewozu kontenerów. Muskulos nie posiada podczepionej naczepy. Towar nie jest nakładany jak na standardowe pojazdy, lecz podwieszany . Ciężarówka wykorzystuje sztywność podwieszonego kontenera co powoduje scalanie z całą konstrukcją pojazdu kontener jest zawieszony 30 cm nad powierzchnią ziemi. Jego łatwe opuszczanie umożliwia prosty rozładunek i załadunek, bądź pozostawienie. Praca nagrodzona w VDA Competiton 2006 ( Future Road Transport 2020), 13 Bienale of Young Artist from Europe and Mediterranean 2007, Wyróżnienie za najlepszy dyplom ASP 2006-2007.

 

 

 

Dorota Kulawik


Temat: Latający dywan-mebel łączący w sobie cechy sofy i dywanu

 

Latający dywan jest alternatywą dla tradycyjnych mebli. Łączy w sobie cechy dywanu oraz leżanki.
Założeniem projektu było zaproponowanie mebla, który odpowiadałby na nowe potrzeby młodych ludzi, których nie spełniają tradycyjne meble ( sofy, kanapy, leżanki)- leżenie na podłodze, siedzenie na podłodze i opieranie się o meble itp.
Przedmiot byłby zarazem  nieskomplikowany, prosty w użyciu, zbudowany z " lekkich" materiałów pozwalających na jego mobilność.
Jest przeznaczony dla maksymalnie sześciu osób ( istnieją 3 warianty wielkości dywanu), pomaga zorganizować przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Można go w łatwy sposób złożyć i przenieść w inne miejsce. Dywan zbudowany jest z gąbki obszytej miękkim suknem .Jego przeciwległe krawędzie zostały wzmocnione sklejką aby umożliwić ułożenie ich w wygodne oparcia.

 

 

 

Dorota Terlecka


Temat: Projekty mebli modułowych przy współpracy z firmą FLAIR.

 

System mebli Kika opiera się na wykorzystaniu dwóch modułów. Poszczególne elementy są przystające, a ich kształt ogranicza możliwość przesuwania się względem modułów siebie ( pozwoliło to na zminimalizowanie elementów łączących). W skład systemu wchodzą moduły podstawowe, pufy, stoliki i podłokietniki .Zrezygnowałam z wykonania tradycyjnego modułu narażonego, gdyż uważam że jest to zawsze miejsce o zmniejszonym komforcie siedzenia. W systemie Kika modułem narażonym może być stolik. Założeniem projektu mebli KIKA było stworzenie spójnego zestawu który oprócz funkcji wypoczynkowej dawał możliwość przechowywania, nie ograniczając się jedynie do elementów tapicerowanych. Meble zostały wykonane w oparciu o tradycyjne technologie co było wymogiem współpracy z firmą FLAIR.

 

 

 

Izabela Dolicz

Temat: Kuliste widzenie rzeczy.

 


Idea moich projektów inspirowana jest geometrią kuli. Fascynację tą bryłą przeniosłam i wykorzystałam w moich pracach.
Wprowadziłam nowe rozwiązanie jeżeli chodzi o ruch fotela i podnóżka/Przemienia on siedzisko z formy aktywnej do wypoczynkowej .Ruch odbywa się kolebkowo, całym meblem, inaczej niż  w tradycyjnych układach gdzie zmienia się kąt pomiędzy siedzeniem a oparciem. Zasada przesuwu pozwala na dopasowanie linii podnóżka i fotelu. W fotelu występuje tylko ruch kolebkowy. W podnóżku natomiast mamy wysunięcie oraz podniesienie elementu. Motorem przesunięcia leżących na sobie skorup są silniki elektryczne ładowane akumulatorem. Sygnał pomiędzy fotelem a podnóżkiem przekazywany jest na zasadzie radiowej. Projekty moich lamp wychodzą od rzutu kuli na płaszczyznę, czyli okręgu. Bryłę buduję poprzez uprzestrzennianie obręczy wynikających z podziału okręgu. Lampy wykonane są z polimetakrylanu metylu, a ich powierzchnia wykończona jest folią o działaniu lustra weneckiego, która w większości odbija, a częściowo przepuszcza światło. Źródłem światła są diody LED SMD . Umieszczone są one w wewnętrznych krawędziach tworzywa. Zintegrowanie diod z formą lampy powoduje, że źródło światła podkreśla ją, współtworzy i nie odbiera od niej uwagi.

 

 

 

Jędrzej Iwonicki


Temat: LUMNIC

 

Lampa LUMNIC zbudowana w innowacyjnej technologii- tworzywa SMP ( SHAPE MEMORY POLIMERS), czyli polimeru z pamięcią kształtu.
Po włączeniu żarówki naturalnie emitowane ciepło ogrzewa elementy z SMP.
Strukturalne łańcuchy wewnątrz tworzywa rozciągają się dzięki temu" listki" swobodnie odchylają się od środka lampy, aż do momentu całkowitego rozłożenia się.
Po wyłączeniu światła i jednoczesnym ochłodzeniu się żarówki, "listki" powoli , stopniowo zaczynają wracać do pierwotnego kształtu.
Zmiana kształtu ( z formy zamkniętej, aż do pełnego rozchylenia się) powoduje dostarczenie większej ilości światła.

 

 

 

Krzysztof Bochra


Tytuł: Jednostka bazowa na zalew Wiślany dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Projekt jednostki bazowej na Zalew Wiślany powstał we współpracy w Morskim Oddziałem Straży Granicznej RP (MOSG) i jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie Oddziału. Projekt nie jest adaptacją istniejącej jednostki pływającej do nowych zadań, lecz całkowicie nową koncepcją.
Jednostka służyć ma jako pływający Straży Granicznej na Zalewie Wiślanym. Obok zapewnienia wszystkich wymogów operacyjnych, funkcjonalnych i użytkowych ważny elementem  projektu jest wygląd architektury statku.
Nowoczesny, inspirowany "niewykrywalnymi" okrętami wygląd bryły ma z jednej strony budzić postrach na akwenie, z drugiej zaś ma wprowadzić nową wartość do floty MOSG w XXI wieku.
Duży nacisk w projekcie położony jest także na warunki bytowe załogi, która podzielona jest na dwie grupy. Stałą, obsługującą jednostkę   (6 osób) i zmienną załogę łodzi interwencyjnych ( 8 osób). Załogi mają do dyspozycji jedno i dwu- osobowe kabiny oraz pełne zaplecze socjalne. Aby podkreślić nowoczesność projektu zaprojektowane zostały nowe wyposażenia wnętrz.
Jednostka pokazana jest obecnym, określonym ustawą wzorze malowania MOSG.

 

 

 

Magdalena Sikorka

 
Temat: GRANDPHONE -telefon komórkowy dla osób starszych.

 

Jest to przyjazny telefon skierowany do osób mających problem z obsługą dzisiejszych komórek. Problemy dotyczące wzroku, słuchu czy sprawności rąk pojawiają się z biegiem lat, natomiast miniaturyzacja telefonów komórkowych, ogromna ilość funkcji i projektowanie ich dla młodych i sprawnych osób, sprawia, że pojawiające się trudności nie tylko spowodowane wiekiem ale i problemami zdrowotnymi mogącymi wystąpić u każdego- stają się przeszkodą w aktywnym funkcjonowaniu.
Wykorzystując najnowsze możliwości techniczne i poznanie problematyki ograniczeń sprawności, projekt pozwala na pełne korzystanie z telefonii komórkowej i pozostanie nadal aktywnym.
Wygląd Grandphone nawiązuje do kształtu tarczy telefonicznej klasycznego telefonu projektu H. Dreyfussa z 1937 r. Linia klawiszy zapewnia pewne  trzymanie oraz wybieranie numeru. Kształt przycisków  po bokach formuje punkt podparcia dla palców podczas obsługi telefonu. Całość jest wykonana z odpornego tworzywa, co dodatkowo podwyższa komfort użytkownika przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Specyfika działania polega na bardzo prostej obsłudze. Każdy kolejny krok jest wskazany przez system, dzięki czemu osoby starsze nie mają problemu ze zrozumieniem działania telefonu. Ikony menu wyświetlają się bezpośrednio na przyciskach, zmieniając w zależności od używanej funkcji na cyfry, litery lub piktogramy ułatwiając obsługę.
Grandphone ma odpowiadać na potrzeby osób starszych, posiadających różne dysfunkcje, jak również zdrowych ludzi w każdym wieku.

 

 

 

Małgorzata Truszkowska


Temat: Studium światła we wnętrzu- projekt lampy.

 

Celem pracy było zaprojektowanie lampy, która potrafiłaby regulować światło w zależności od potrzeb użytkownika. Lampa ma możliwość świecenia na pięć różnych sposobów. Materiał klosza zależy od upodobania  użytkownika .Ja zastosowałam polipropylen łatwego czyszczenia lampy, ale sprawdzi się też świetnie chociażby papier ryżowy.

 

 

 

Monika Elikowska-Opala

Temat: Fałdy, Bufy, Plisowanie-sposoby wykorzystania materiału w projektowaniu mebla.

 

Projekt dyplomowy składa się z trzech siedzisk uszytych z filcu, inspirowanych detalem ubioru- bufką, oraz tworzeniem materiałowych struktur. Spodobała mi się idea schowanego, przestrzennego wzoru, gdzie podobnie jak w taśmie firanowej, ujawnia się on dopiero w momencie konkretnego ruchu.
Z dwuwymiarowego kawałka materiału dzięki zastosowaniu odpowiedniego wykroju i za pomocą prostego gestu ściągnięcia płaszczyzny uzyskuję formę siedziska. Nagromadzenie, sfałdowanie materiału, sprawia, ze powstaje przestrzenny ornament powodujący naturalne wygięcie formy. Istotna jest ilość fałd, miejsce w którym zostaną spięte i warstwowość. Zmiękczam i uelastyczniam formę przez odjecie części materiału z dwóch jej warstw. Chciałam uzyskać nie narzucający się i wynikający z formy siedziska stelaż, na którym mogę zawiesić materiał w sposób łatwy do ubrania lub demontażu .Sposób montowania kształtki na stelażu podobny jest do zawieszania hamaka- taśma ściąga formę i jednocześnie jest  przewiązana przez elementy stelażu.

 

 

 


Nassir Khamin


Temat: Projekt obuwia typu sportowego do codziennego użytku.

 

Wszystkie pięć par obuwia zostały wykonane na tym samym kopycie, dzięki czemu można zmniejszyć koszty produkcji, każde z nich posiada nietypowy system zapinania: rzepy, guma oraz lycra. wszystko to ma zachęcić młode osoby do kupowania polskich produktów a tym samym przekonać rodzimych producentów do produkcji konkurencyjnego pod względem wzornictwa obuwia.

 

 

 

https://www.meble.vox.pl

 

 


 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Są już skutki braku surowców...
  Na globalnym rynku mebli podaż nie nadąża za popytem. Boleśnie odczuwają to niemieccy meblarze, którzy z powodu zachwianych łańcuchów dostaw musieli zawiesić produkcję. Wiele fabryk miało w maju przestoje. Tymczasem nic nie zapowiada poprawy w tej kwestii i czerwiec...
 • IKEA w Szczecinie - od kiedy...
  W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt. Nieprzypadkowo na motyw przewodni kampanii marketingowej, która będzie towarzyszyć sieci w pierwszych tygodniach pracy sklepu, wybrano otwartość...
 • Nowy sklep IKEA w Polsce otwarty
  Najnowszy sklep IKEA został otwarty w 60. rocznicę obecności koncernu w Polsce. IKEA Szczecin już otwarta! Motywem przewodnim kampanii marketingowej, która jest realizowana w pierwszych tygodniach pracy sklepu, jest „otwartość” ilustrująca różne aspekty...
 • ZOW 2022 - analogowe targi...
  Przedstawiciele organizatora - Koelnmesse oraz gospodarza imprezy - Messe Ostwestfalen podkreślają znaczenie ZOW dla branży meblarskiej. Przyznają oni, że koronawirus nadal wpływa na aktywność gospodarczą, jednak ich zdaniem w perspektywie 2022 roku sytuacja będzie stopniowo się...
 • Kiedy wrócą targi i na jakich...
  Niezależnie od rozwiązań w zakresie zachowywania dystansu społecznego, wprowadzanych w ciągu ostatniego roku, dla tradycyjnych targów czy konferencji był to bardzo trudny czas. Co prawda część z tych eventów udało się przenieść do rzeczywistości wirtualnej i tak było...
 • „Diament Meblarstwa” po raz...
  Wystartowała 16. edycja konkursu organizowanego przez Wydawnictwo meble.pl, wydawcę miesięcznika „BIZNES.meble.pl” i portalu www.biznes.meble.pl oraz Meble.pl S.A. Do kiedy można zgłaszać produkty do „Diamentu Meblarstwa 2022”? Na zgłoszenia do konkursu organizatorzy...
 • Zmiany z cyfryzacją
  O głównych kierunkach zmian w firmach specjalizujących się w produkcji mebli opowiedzą: Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Igor Karkoszka, dyrektor generalny Fabryki Mebli WER-SAL Kaczorowscy, Michał Kuryłło, dyrektor...
 • Zapraszamy na webinar:...
  O głównych kierunkach zmian w firmach specjalizujących się w produkcji mebli opowiedzą: Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Igor Karkoszka, dyrektor generalny Fabryki Mebli WER-SAL Kaczorowscy, Michał Kuryłło, dyrektor...
 • Jak się sprawdzi nowa koncepcja...
  Dwa wydarzenia BI-MU i Xylexpo - organizowane odpowiednio przez Ucimu-Sistemi per produrre - stowarzyszenie włoskich producentów obrabiarek, urządzeń i automatyki - oraz Acimall, stowarzyszenie włoskich producentów maszyn do obróbki drewna - łączą siły. BI-MU i Xylexpo...
 • Przemysł maszynowy zmienia...
  VDMA - stowarzyszenie skupiające ponad 3.200 firm - będące największym przedstawicielem sektora inżynierii mechanicznej w Unii Europejskiej, podnosi prognozę produkcji na rok 2021 z plus 7% w ujęciu realnym do plus 10%. ZOBACZ TAKŻE: Jeden z najtrudniejszych okresów w branży Co...
 • Import tkanin obiciowych z Turcji...
  BRSTUDIO: Dzień dobry. Turcja to ważny partner dla polskiego przemysłu mebli tapicerowanych – trzeci w rankingu dostawców. A w drugą stronę Polska jest największym w Unii Europejskiej odbiorcą tureckich tkanin. Czy mógłby Pan powiedzieć co wyróżnia turecki...
 • Zmiany limitów w hotelach i na...
  10 czerwca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili łagodzenie obostrzeń na wakacje. Kiedy wprowadzone zostaną pierwsze zmiany? Już od 13 czerwca rząd zamierza złagodzić zasady bezpieczeństwa. Zmiany, które proponuje umożliwią sprzedaż oraz...
 • Czy Polaków ogarnęła gorączka...
  Z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wynika, że o 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów...

Inne artykuły

Aktualności
 • MIFF dopiero w 2022 roku
  26. edycja Malaysian International Furniture Fair (MIFF) odbędzie się w Malaysia International Trade & Exhibition Centre (MITEC) oraz Putra World Trade Centre (PWTC). Z powody braku możliwości zorganizowania targów w 2021 roku, 3. edycja MIFF Online Exhibition - MIFF Furniverse -...
 • Kiedy skończą się problemy z dostawami?
  Z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „KoronaBilans MŚP” wynika, gospodarka przyśpiesza, ale ma problemy z dostawami materiałów. Okazuje się, że trudności z zaopatrzeniem w komponenty zgłasza już 36,5% firm z sektora MŚP....
 • IKEA w Szczecinie - od kiedy otwarta?
  W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt. Nieprzypadkowo na motyw przewodni kampanii marketingowej, która będzie towarzyszyć sieci w pierwszych tygodniach pracy sklepu, wybrano otwartość...
 • Ranking mebli według wyszukiwarki Google
  W ostatnim czasie mieszkania i domy często musiały być jednocześnie biurami, szkołami oraz miejscami wypoczynku. Dla wielu oznaczało to nową aranżację przestrzeni zarówno mieszkalnej, jak i balkonów, zakup nowych niezbędnych mebli lub konieczność remontu. Jak na...
 • NOWOŚĆ! Żaluzje meblowe REHAU z kolekcji RAUVOLET noble matt. Nowy wymiar przechowywania.
  Monolityczna zabudowa meblowa, jednolity design. REHAU noble matt to kolekcja kompletna. Jedwabiście gładkie, matowe powierzchnie wraz z idealnie dopasowanymi obrzeżami oraz z żaluzjami RAUVOLET noble matt tworzą wyjątkowy efekt. Twórz i projektuj bez ograniczeń Łatwe w użyciu,...
Nowości produktowe
 • Cosentino - Dekton Slim
  Produkt łączy wszystkie zalety Dektonu – wysoką odporność na zarysowania, wysokie i niskie temperatury, czy promienie UV oraz łatwość czyszczenia – z lekką wagą i prostotą cięcia oraz montażu. „Dekton Slim” występuje w blisko 30 wzorach, a kolory są dostępne...
 • Opoczno - Passion Oak
  W kolekcji „Passion Oak” rysunek dębowych desek został precyzyjnie odtworzony, a odcienie beige, chocolate, cold beige i natural utrzymane są w najnowszych trendach kolorystycznych. Płytki wiernie odwzorowują nie tylko kolor, ale również strukturę i usłojenie naturalnego...
 • Stalmot & Wolmet - Mechanizmy SF 124-5 i SF 122-5
  Prezentowany na zdjęciu mechanizm „SF 124-5” to funkcja automatyczna, obsługiwana za pomocą silnika elektrycznego. Natomiast mechanizm „SF 122-5” to rozwiązanie manualne, umożliwiające łatwe wysunięcie lub schowanie podnóżka przez użytkownika. Funkcja...
 • Laminam - Corten Varsavia
  Matowe wykończenie spieku sprawia, że pasuje on do nowoczesnych i loftowych wnętrz. Dzięki ciepłym odcieniom „Corten Varsavia” we wnętrzu będzie przytulnie, mimo szklanych, metalowych i postindustrialnych mebli i elementów dekoracyjnych.
 • Puff-Buff - High Tower
  Na jego bazie powstało już kilkadziesiąt wiszących świetlnych konstelacji. Koncept jest cały czas rozwijany, a niedawno projektanci Anna Siedlecka i Radek Achramowicz sprowadzili bąbelki na ziemię. „High Tower” w nowej odsłonie, uwolniony od zależności od stropu, można...

Artykuły podobne

 • Zaproszenie: R E : p r o d u k c j e vol. 4.
  27.11.2011 nie może Cię zabraknąć w 1500m2 do wynajęcia na ul. Solec 18 na warszawskim Powiślu.
 • Weź udział w konkursie TOP DESIGN award!
  Podczas przyszłorocznej areny DESIGN już po raz czwarty wręczone zostaną nagrody w konkursie TOP DESIGN award.
 • KAMIEŃ-STONE - propozycje dla architektów
  Najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej okazja do poznania najnowszych trendów w zakresie wykorzystania kamienia w architekturze, wzornictwie, wnętrzarstwie i architekturze krajobrazu rozpoczyna...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!