Podziel się:

Wybrane projekty - ″Najlepsze dyplomy projektowe″

18-01-2008
Do schowka

Wybrane opisy projektów biorących udział w tegorocznej edycji "Najlepszych dyplomów projektowych", które 25 stycznia b.r. zostaną zaprezentowane w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

 

 

 

Agnieszka Bar

Temat: Śniadanie na trawie.

 

Zestaw naczyń z bezbarwnego szkła do serwowania deserów, przekąsek i drinków składa się z trzech rodzajów szklanek oraz dwóch mniejszych i dwóch większych czarek. W intencji autorki naczynia te mają również wersję piknikową (stąd tytuł dyplomu), z ostrymi zakończeniami pozwalającymi na wbicie ich w ziemię. Prezentowany tu zestaw podstawowy, nazwany Na palec, cechują dobre proporcje kształtów i spójność formalna. Elementem charakterystycznym są półokrągłe wgłębienia w stopie lub ściance naczynia. Są nie tylko wyróżnikiem estetycznym, ale stabilizują chwyt, przez co podnoszą komfort trzymania.

 

 

Agnieszka Wojtal


Temat: Graficzna interpretacja motywów afrykańskich. Kolekcja projektów. Zestaw tkanin do wnętrza mieszkalnego.

 

Punktem wyjścia dla stworzenia kolekcji projektów i zrealizowania tkanin żakardowych, były studia graficzne inspirujące mnie form sztuki użytkowej Czarnej Afryki. W pierwszej fazie projektowania ważne było zachowanie charakteru prostoty prymitywnych dekoracji poprzez użycie specjalnej techniki rysunku, zbliżającej się do tradycyjnej obróbki materiału  jak (nacinanie, rycie, itd.).Rygorystyczne traktowanie formy narzuciło konsekwencje kolorystyczne, co dało możliwość dalszej modyfikacji i transponowania jej na język grafiki komputerowej oraz na język tkacki. W kolejnym etapie realizacji, dla uzyskania zamierzonego efektu  , tj. stworzenia tkaniny odpowiadającej nowoczesnej transformacji ludowej tkaniny afrykańskiej, było zastosowanie specjalnej przędzy oraz splotów tkackich .Działania te oczywiście nie pozostawały bez wpływu na strukturę i formę, nadając tkaninie  żakardowej walor użytkowy w awersie i rewersie. Plansza z wnętrzami pokazuje przykładowe aranżacje z zastosowaniem zaprojektowanych przeze mnie tkanin. Bazuje ona na koncepcji kontrastu zarówno w planszy, jak i we wnętrzach. Czytelność tej sugestii, wynika z układu kompozycyjnego. Plansza jest zorganizowana na zasadzie czerń-biel, co przenosi się jako idea przewodnia na dekorację wnętrz. Jest to propozycja do wnętrz nowoczesnych, gdzie prostota łączy się z funkcjonalnością, a tkanina może być akcentem dekoracyjnym wykonanym w tradycyjnej technice. Same tkaniny, z kolei to kompozycje otwarte, o raportach multiplikujących się i stanowiących układ rytmiczny i dekoracyjny.

 

 

 

Bogusław Paruch


Temat: Nowoczesne  systemy transportu ( Ciężarówka 2020).

 

Projekt ciężarówki Muskulos to próba przełamania konwencjonalnego sposobu projektowania samochodów ciężarowych. To podważenie dotychczasowych rozwiązań w transporcie drogowym. Dotychczas ładunki były załadowywane i rozładowywane przy pomocy dodatkowych zewnętrznych maszyn, pojazdów widłowych. Muskulos nie potrzebuje zewnętrznej pomocy przy załadunku i rozładunku. Pojazd jest adresowany do przewozu kontenerów. Muskulos nie posiada podczepionej naczepy. Towar nie jest nakładany jak na standardowe pojazdy, lecz podwieszany . Ciężarówka wykorzystuje sztywność podwieszonego kontenera co powoduje scalanie z całą konstrukcją pojazdu kontener jest zawieszony 30 cm nad powierzchnią ziemi. Jego łatwe opuszczanie umożliwia prosty rozładunek i załadunek, bądź pozostawienie. Praca nagrodzona w VDA Competiton 2006 ( Future Road Transport 2020), 13 Bienale of Young Artist from Europe and Mediterranean 2007, Wyróżnienie za najlepszy dyplom ASP 2006-2007.

 

 

 

Dorota Kulawik


Temat: Latający dywan-mebel łączący w sobie cechy sofy i dywanu

 

Latający dywan jest alternatywą dla tradycyjnych mebli. Łączy w sobie cechy dywanu oraz leżanki.
Założeniem projektu było zaproponowanie mebla, który odpowiadałby na nowe potrzeby młodych ludzi, których nie spełniają tradycyjne meble ( sofy, kanapy, leżanki)- leżenie na podłodze, siedzenie na podłodze i opieranie się o meble itp.
Przedmiot byłby zarazem  nieskomplikowany, prosty w użyciu, zbudowany z " lekkich" materiałów pozwalających na jego mobilność.
Jest przeznaczony dla maksymalnie sześciu osób ( istnieją 3 warianty wielkości dywanu), pomaga zorganizować przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Można go w łatwy sposób złożyć i przenieść w inne miejsce. Dywan zbudowany jest z gąbki obszytej miękkim suknem .Jego przeciwległe krawędzie zostały wzmocnione sklejką aby umożliwić ułożenie ich w wygodne oparcia.

 

 

 

Dorota Terlecka


Temat: Projekty mebli modułowych przy współpracy z firmą FLAIR.

 

System mebli Kika opiera się na wykorzystaniu dwóch modułów. Poszczególne elementy są przystające, a ich kształt ogranicza możliwość przesuwania się względem modułów siebie ( pozwoliło to na zminimalizowanie elementów łączących). W skład systemu wchodzą moduły podstawowe, pufy, stoliki i podłokietniki .Zrezygnowałam z wykonania tradycyjnego modułu narażonego, gdyż uważam że jest to zawsze miejsce o zmniejszonym komforcie siedzenia. W systemie Kika modułem narażonym może być stolik. Założeniem projektu mebli KIKA było stworzenie spójnego zestawu który oprócz funkcji wypoczynkowej dawał możliwość przechowywania, nie ograniczając się jedynie do elementów tapicerowanych. Meble zostały wykonane w oparciu o tradycyjne technologie co było wymogiem współpracy z firmą FLAIR.

 

 

 

Izabela Dolicz

Temat: Kuliste widzenie rzeczy.

 


Idea moich projektów inspirowana jest geometrią kuli. Fascynację tą bryłą przeniosłam i wykorzystałam w moich pracach.
Wprowadziłam nowe rozwiązanie jeżeli chodzi o ruch fotela i podnóżka/Przemienia on siedzisko z formy aktywnej do wypoczynkowej .Ruch odbywa się kolebkowo, całym meblem, inaczej niż  w tradycyjnych układach gdzie zmienia się kąt pomiędzy siedzeniem a oparciem. Zasada przesuwu pozwala na dopasowanie linii podnóżka i fotelu. W fotelu występuje tylko ruch kolebkowy. W podnóżku natomiast mamy wysunięcie oraz podniesienie elementu. Motorem przesunięcia leżących na sobie skorup są silniki elektryczne ładowane akumulatorem. Sygnał pomiędzy fotelem a podnóżkiem przekazywany jest na zasadzie radiowej. Projekty moich lamp wychodzą od rzutu kuli na płaszczyznę, czyli okręgu. Bryłę buduję poprzez uprzestrzennianie obręczy wynikających z podziału okręgu. Lampy wykonane są z polimetakrylanu metylu, a ich powierzchnia wykończona jest folią o działaniu lustra weneckiego, która w większości odbija, a częściowo przepuszcza światło. Źródłem światła są diody LED SMD . Umieszczone są one w wewnętrznych krawędziach tworzywa. Zintegrowanie diod z formą lampy powoduje, że źródło światła podkreśla ją, współtworzy i nie odbiera od niej uwagi.

 

 

 

Jędrzej Iwonicki


Temat: LUMNIC

 

Lampa LUMNIC zbudowana w innowacyjnej technologii- tworzywa SMP ( SHAPE MEMORY POLIMERS), czyli polimeru z pamięcią kształtu.
Po włączeniu żarówki naturalnie emitowane ciepło ogrzewa elementy z SMP.
Strukturalne łańcuchy wewnątrz tworzywa rozciągają się dzięki temu" listki" swobodnie odchylają się od środka lampy, aż do momentu całkowitego rozłożenia się.
Po wyłączeniu światła i jednoczesnym ochłodzeniu się żarówki, "listki" powoli , stopniowo zaczynają wracać do pierwotnego kształtu.
Zmiana kształtu ( z formy zamkniętej, aż do pełnego rozchylenia się) powoduje dostarczenie większej ilości światła.

 

 

 

Krzysztof Bochra


Tytuł: Jednostka bazowa na zalew Wiślany dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Projekt jednostki bazowej na Zalew Wiślany powstał we współpracy w Morskim Oddziałem Straży Granicznej RP (MOSG) i jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie Oddziału. Projekt nie jest adaptacją istniejącej jednostki pływającej do nowych zadań, lecz całkowicie nową koncepcją.
Jednostka służyć ma jako pływający Straży Granicznej na Zalewie Wiślanym. Obok zapewnienia wszystkich wymogów operacyjnych, funkcjonalnych i użytkowych ważny elementem  projektu jest wygląd architektury statku.
Nowoczesny, inspirowany "niewykrywalnymi" okrętami wygląd bryły ma z jednej strony budzić postrach na akwenie, z drugiej zaś ma wprowadzić nową wartość do floty MOSG w XXI wieku.
Duży nacisk w projekcie położony jest także na warunki bytowe załogi, która podzielona jest na dwie grupy. Stałą, obsługującą jednostkę   (6 osób) i zmienną załogę łodzi interwencyjnych ( 8 osób). Załogi mają do dyspozycji jedno i dwu- osobowe kabiny oraz pełne zaplecze socjalne. Aby podkreślić nowoczesność projektu zaprojektowane zostały nowe wyposażenia wnętrz.
Jednostka pokazana jest obecnym, określonym ustawą wzorze malowania MOSG.

 

 

 

Magdalena Sikorka

 
Temat: GRANDPHONE -telefon komórkowy dla osób starszych.

 

Jest to przyjazny telefon skierowany do osób mających problem z obsługą dzisiejszych komórek. Problemy dotyczące wzroku, słuchu czy sprawności rąk pojawiają się z biegiem lat, natomiast miniaturyzacja telefonów komórkowych, ogromna ilość funkcji i projektowanie ich dla młodych i sprawnych osób, sprawia, że pojawiające się trudności nie tylko spowodowane wiekiem ale i problemami zdrowotnymi mogącymi wystąpić u każdego- stają się przeszkodą w aktywnym funkcjonowaniu.
Wykorzystując najnowsze możliwości techniczne i poznanie problematyki ograniczeń sprawności, projekt pozwala na pełne korzystanie z telefonii komórkowej i pozostanie nadal aktywnym.
Wygląd Grandphone nawiązuje do kształtu tarczy telefonicznej klasycznego telefonu projektu H. Dreyfussa z 1937 r. Linia klawiszy zapewnia pewne  trzymanie oraz wybieranie numeru. Kształt przycisków  po bokach formuje punkt podparcia dla palców podczas obsługi telefonu. Całość jest wykonana z odpornego tworzywa, co dodatkowo podwyższa komfort użytkownika przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Specyfika działania polega na bardzo prostej obsłudze. Każdy kolejny krok jest wskazany przez system, dzięki czemu osoby starsze nie mają problemu ze zrozumieniem działania telefonu. Ikony menu wyświetlają się bezpośrednio na przyciskach, zmieniając w zależności od używanej funkcji na cyfry, litery lub piktogramy ułatwiając obsługę.
Grandphone ma odpowiadać na potrzeby osób starszych, posiadających różne dysfunkcje, jak również zdrowych ludzi w każdym wieku.

 

 

 

Małgorzata Truszkowska


Temat: Studium światła we wnętrzu- projekt lampy.

 

Celem pracy było zaprojektowanie lampy, która potrafiłaby regulować światło w zależności od potrzeb użytkownika. Lampa ma możliwość świecenia na pięć różnych sposobów. Materiał klosza zależy od upodobania  użytkownika .Ja zastosowałam polipropylen łatwego czyszczenia lampy, ale sprawdzi się też świetnie chociażby papier ryżowy.

 

 

 

Monika Elikowska-Opala

Temat: Fałdy, Bufy, Plisowanie-sposoby wykorzystania materiału w projektowaniu mebla.

 

Projekt dyplomowy składa się z trzech siedzisk uszytych z filcu, inspirowanych detalem ubioru- bufką, oraz tworzeniem materiałowych struktur. Spodobała mi się idea schowanego, przestrzennego wzoru, gdzie podobnie jak w taśmie firanowej, ujawnia się on dopiero w momencie konkretnego ruchu.
Z dwuwymiarowego kawałka materiału dzięki zastosowaniu odpowiedniego wykroju i za pomocą prostego gestu ściągnięcia płaszczyzny uzyskuję formę siedziska. Nagromadzenie, sfałdowanie materiału, sprawia, ze powstaje przestrzenny ornament powodujący naturalne wygięcie formy. Istotna jest ilość fałd, miejsce w którym zostaną spięte i warstwowość. Zmiękczam i uelastyczniam formę przez odjecie części materiału z dwóch jej warstw. Chciałam uzyskać nie narzucający się i wynikający z formy siedziska stelaż, na którym mogę zawiesić materiał w sposób łatwy do ubrania lub demontażu .Sposób montowania kształtki na stelażu podobny jest do zawieszania hamaka- taśma ściąga formę i jednocześnie jest  przewiązana przez elementy stelażu.

 

 

 


Nassir Khamin


Temat: Projekt obuwia typu sportowego do codziennego użytku.

 

Wszystkie pięć par obuwia zostały wykonane na tym samym kopycie, dzięki czemu można zmniejszyć koszty produkcji, każde z nich posiada nietypowy system zapinania: rzepy, guma oraz lycra. wszystko to ma zachęcić młode osoby do kupowania polskich produktów a tym samym przekonać rodzimych producentów do produkcji konkurencyjnego pod względem wzornictwa obuwia.

 

 

 

https://www.meble.vox.pl

 

 


 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Nowy scenariusz dla branży...
  Wszystko wskazuje na to, że po ciężkich miesiącach nastąpiło szybkie odbicie. Aktualizacja prognozy B+R Studio Tomasz Wiktorski, która zakłada spadek obrotów na poziomie 6%, oznacza około minus 3,1 mld zł w stosunku do wyniku z ub.r., który wynosił 50,5 mld zł....
 • IKEA w raporcie „Made in...
  Zgromadzone w publikacji informacje potwierdzają, że firmy z korzeniami IKEA mają silny wpływ na polską gospodarkę i lokalne społeczności, w obrębie których funkcjonują. Zatrudniają bezpośrednio 16 tys. osób, a kolejne 75 tys. osób pracuje u dostawców....
 • „Orgatec” jednak za 2 lata
  Mimo iż wysoki poziom rejestracji na tegoroczną edycję targów „Orgatec” został osiągnięty już wiosną br. i pomimo szeroko zakrojonych przygotowań do targów, sytuacja zaczęła coraz bardziej odzwierciedlać bieżące wydarzenia wokół COVID-19 oraz...
 • Przedsiębiorcy w nowej...
  Jak wynika z komunikatu KRD, w najnowszej edycji badania „KoronaBilans MŚP” wyraźnie wyróżniają się dwie grupy przedsiębiorców. Pierwsza ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą stanowi obecnie 36,1% respondentów (podczas gdy miesiąc temu uważało...
 • Expo Mazury w likwidacji
  Jeszcze kilka lat temu w halach Expo Mazury odbywały się Międzynarodowe Targi Meblowe. Obecnie, jak poinformowała spółka, 1 lipca br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Expo Mazury S.A. z siedzibą w Ostródzie, podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania spółki...
 • Kontrowersyjny projekt ustawy o...
  Według pierwotnych założeń zawartych w Projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, który do 30 czerwca znajdował się w Rządowym Centrum Legislacji, nowe przepisy miały wejść w życie 1 lipca br. i obowiązywać do 31 grudnia 2021 r. O budzącej...
 • Sytuacja na rynku pracy nadal...
  Z lutowych badań B+R Studio wynikało, że firmy meblarskie potrzebują nowych pracowników. W marcu, po pojawieniu się w Polsce COVID-19 i związanych z nim obostrzeń, stało się oczywiste, że nie tylko nie dojdzie do zatrudniania nowych pracowników, ale spodziewać się można...
 • OIGPM apeluje do wicepremier
  Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, w imieniu czołowych polskich przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych z branży meblarskiej, wysłał do wicepremier, minister rozwoju, Jadwigi Emilewicz pismo, w którym zaapelował o wsparcie i pomoc w...
 • W produkcji mebli powoli wraca...
  Z informacji opublikowanej przez B+R Studio można wywnioskować, że otwarcie handlu spowodowało, że do producentów mebli zaczęły ponownie napływać zamówienia. Wartość wyprodukowanych w maju mebli była wyższa o 56% wobec kwietnia br. i wyniosła nieco ponad 3 mld złotych....
 • Nowy termin Salone del Mobile w...
  Jak poinformował Claudio Luti, prezes Salone del Mobile.Milano: Termin został jedynie przełożony, a kolejne kilka miesięcy zostanie poświęcone na prace nad ponownym uruchomieniem targów, mając świadomość, że, zarówno impreza, jak i firmy, będą się nadal rozwijać i...
 • „Xylexpo” odbędzie się w...
  13 lipca przedstawiciele mediów zostali powiadomieni o braku obiektywnych warunków do organizacji tegorocznej odsłony „Xylexpo”. Biennale, na którym prezentowane są technologie obróbki drewna i materiały meblowe, odbędzie się dopiero za 2 lata. W...
 • Webinarium nt. Bliskiego Wschodu...
  Każdy, kto produkuje meble i szuka nowych odbiorców za granicą, może wziąć udział w bezpłatnym webinarium i poznać potencjał eksportowy Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tym razem PAIH zaprasza do odkrywania rynków Maroka, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Przeciętny...

Inne artykuły

Aktualności
 • „Cersaie” w Bolonii dopiero w przyszłym roku
  Trwająca w wielu krajach epidemia koronawirusa wywołującego COVID-19 uniemożliwiła zorganizowanie wystawy, która zagwarantuje obecność profesjonalistów z całego świata. Początkowo targi w Bolonii miały odbyć się w dniach 9-13 listopada br. Organizatorzy zapewniają, że...
 • Kontrowersyjny projekt ustawy o OZE w Sejmie
  Według pierwotnych założeń zawartych w Projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, który do 30 czerwca znajdował się w Rządowym Centrum Legislacji, nowe przepisy miały wejść w życie 1 lipca br. i obowiązywać do 31 grudnia 2021 r. O budzącej...
 • W produkcji mebli powoli wraca optymizm
  Z informacji opublikowanej przez B+R Studio można wywnioskować, że otwarcie handlu spowodowało, że do producentów mebli zaczęły ponownie napływać zamówienia. Wartość wyprodukowanych w maju mebli była wyższa o 56% wobec kwietnia br. i wyniosła nieco ponad 3 mld złotych....
 • Maison & Objet na nowych warunkach
  Najważniejsze zmiany zakładają, że w dniach 4-18 września br., za pośrednictwem platformy internetowej MOM, odbędą się Digital Fair. Natomiast Paris Design Week, który potrwa od 3 do 12 września br., ma przyczynić się do ponownego otwarcia i rozpoczęcia sezonu jesiennego dla...
 • Rośnie sprzedaż mebli, spada sprzedaż online
  Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w maju br. zmniejszyła się o 7,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. Jednocześnie wobec poziomu z kwietnia br. była o 14,9%wyższa. Wyniki te okazały się znacznie...
Nowości produktowe
 • Beckers - Regatta & Modern Loft
  Jadalnia w odcieniu „Modern Loft” zaskoczy oryginalnością i śmiałością, skutecznie przyciągając wzrok. Niebanalność wystroju podkreślą proste w formie, nowoczesne meble, takie jak drewniana ława z masywnymi, metalowymi nogami, a także dodatki w stylu loft, np. czarna...
 • Interstone - Copacabana
  To, co wyróżnia „Copacabanę” spośród innych gatunków kamienia, to wyjątkowa barwa slabów. Delikatne, nieoczywiste linie użyleń, w subtelnej bieli i jasnych odcieniach beżu, tworzą niezwykłe dzieła sztuki na intensywnie czarnym tle. Od tych...
 • PBJ Designhouse - Fusion & Galaxy
  Do wyboru są po dwa rozmiary stołów prostokątnych i okrągłych. We wszystkich blatach z litego drewna lub okleinowanych dostępna jest możliwość rozkładania. Z kolei komoda „Galaxy” to przykład wyrazistego wzornictwa. Mebel dostępny jest z frontami laminowanymi lub...
 • Surteco - Rima - kwintesencja stylu i awangardy
  Jako wiodący na świecie dostawca kompleksowych powierzchni dekoracyjnych, opracowujemy doskonale skoordynowane produkty pod względem wzornictwa, koloru. Wszystko dla przestrzeni, w których chcemy żyć dzisiaj i w przyszłości. Fundamentalny jest dla nas każdy detal. Dlatego też, tak...
 • Swallow’s Tail Furniture - Taoz
  Dzięki uniwersalnej sylwetce z powodzeniem można zastosować je w każdym salonie, czy jadalni –świetnie wpiszą się zarówno w nowoczesny, jak i klasyczny styl. Ta rodzina mebli wykonanych z naturalnych gatunków drewna, dostępna jest w różnych wielkościach. Stoły...

Artykuły podobne

 • Meble Vox mecenasem projektu ″Europa-Azja Mediations″
  Ponad 200 artystów sztuki współczesnej z 45 krajów Europy i Azji, wernisaże, wystawy, konferencje, festiwale w Poznaniu, Warszawie i Łodzi to wydarzenia w ramach "Asia-Europe...
 • Meble Vox mecenasem Complexions Contemporary Ballet
  Complexions Contemporary Ballet wyraża różnorodności i wielokulturowości poprzez taniec. Grupa powstała w 1994 roku. Po nowojorskiej premierze w Symphony Space Complexions uznany został za...
 • Kolejna wygrana w procesie o kolekcję ″Magellan″
  Zaniechanie produkcji mebli "Geniusz", wycofanie ich z obrotu oraz zniszczenie gotowych produktów - to wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu wydany na firmę Bog-Fran, która dopuściła...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!