Podziel się:

Prognozy dla branży meblarskiej

28-07-2020
Do schowka
Przemysł meblarski został mocno dotknięty przez pandemię. Jak wygląda kondycja polskiego meblarstwa dzisiaj i jakie scenariusze dla branży są obecnie rozważane?

 

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zwraca uwagę na to, że szybsze, niż pierwotnie planowano, otwarcie handlu pomogło ograniczyć skalę spadków. Pewną nadzieję dla branży stanowi również rezygnacja z wyjazdów urlopowych mieszkańców Europy czy tania złotówka. Dużą rolę w poprawie sytuacji odegra też ekspansja na nowe rynki – zwłaszcza Stanów Zjednoczonych. 

 

Zgodnie z danymi Monitora Sektorowego (DAE PKO BP) z 15 maja br., w przededniu kryzysu wyniki firm meblarskich były dobre. W czwartym kwartale ub.r. przychody firm średnich i dużych były o 6,2% wyższe rok do roku, a stopa zysku netto wyniosła 4,9%, co oznacza wzrost o 1,1% rok do roku

 

Polska branża meblarska to światowy lider w dziedzinie produkcji mebli. Według ostatnich dostępnych danych w roku 2019 zajmowaliśmy 6. miejsce na świecie pod względem wartości wyprodukowanych mebli, a także 2. miejsce na świecie (1. miejsce w Europie) pod względem wyeksportowanych mebli. Na tak wysoką pozycję naszego sektora pracuje codziennie ponad 29 000 przedsiębiorstw meblarskich, gdzie pracę znajduje blisko 200 000 osób – powiedział Michał Strzelecki, dyrektor Biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Co ważne, w roku 2019 branża meblarska w Polsce wyprodukowała meble za ponad 50 mld złotych, z czego około 90% z nich trafiło na eksport. Polska branża meblarska posiada także ogromny wpływ na polskie PKB, z udziałem blisko 2,3% w roku 2019. Jednocześnie polskie meble generują ponad 36 mld zł dodatniego salda w handlu zagranicznym – dodał. Niestety sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać w marcu br.

 

Pandemia i jego skutki

 

W związku z restrykcjami wprowadzonymi w wyniku epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce i praktycznie na całym świecie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się „trzęsienie ziemi”, które zatrzymało polską lokomotywę eksportową – powiedział Michał Strzelecki. Skala utraty obrotów w okresie marzec-maj szacowana jest na 4 mld zł. Z kolei przeciętne zatrudnienie luty-kwiecień zostało ograniczone ze 164 do 153 tys. etatów – głównie poprzez ograniczanie czasu pracy, jednak około 4 tys. osób trwale straciło pracę. Powodem kryzysu w branży meblarskiej jest brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach oraz nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej.

 

Początkowo eksperci oceniali, że spadek obrotów branży meblarskiej w br. może wynieść nawet 17 mld złotych, czyli około 35% mniej w stosunku do ub.r. Skalę spadków pomogło jednak ograniczyć szybsze otwarcie handlu. Kolejny, niespodziewany i pozytywny impuls przyniósł boom remontowy, którego pojawienie się przypisuje się rezygnacji z wyjazdów wakacyjnych dużej grupy Europejczyków. Niepewność, jak będzie się rozwijać sytuacja z koronawirusem jesienią, wciąż przekłada się na bardzo trudną sytuację na rynku pracy. – W wyniku negatywnych skutków, jakie niesie za sobą drastyczne ograniczenie sfery produkcyjnej i handlowej, pracę w tym roku straciło ponad 7 tysięcy osób – ocenił Michał Strzelecki.

 

Niewątpliwie koronawirus znacznie pogorszył kondycję polskiej i światowej branży meblarskiej. Sytuacja jest poważna i zdajemy sobie sprawę, że powrót do normalności potrwa jeszcze długo, jednak pomimo to udało nam się przetrwać najtrudniejszy okres. Jak wiemy, wciąż w przypadku wielu firm sytuacja jest wręcz dramatyczna. Przez lata w Polsce mieliśmy do czynienia z wieloma sytuacjami kryzysowymi, ale takiej skali i tego rodzaju załamania w naszej historii jeszcze nigdy nie było. Głównym problemem jest zatrzymanie popytu dotyczące zarówno rynku krajowego, jak i eksportowego – zauważył Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.  Trudno też powiedzieć, kiedy i w jakim stopniu sytuacja wróci do stanu sprzed pandemii. – Całości dopełnia nadal duża niepewność panująca na rynku w zakresie przyszłych zachowań klientów w kontekście mebli. Musimy bowiem pamiętać, iż nie są one produktem tak zwanego pierwszego wyboru i dzisiaj nie znamy jeszcze odpowiedzi na pytanie, kiedy i czy w ogóle klienci wrócą do wielkości zakupów realizowanych przed wybuchem epidemii SARS-CoV-2 – powiedział Michał Strzelecki.

 

Rozwój sytuacji

 

B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło od drugiej połowy marca br. 6 fal badania (25 marca, 8 kwietnia, 22 kwietnia, 15 maja, 1 czerwca, 26 czerwca) monitorującego sytuację wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień sytuacja przestała się pogarszać i pojawiły się oznaki odbicia. Duży wpływ na poprawę ocen miały, po pierwsze, powracające zamówienia, a po drugie, wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych. Odsetek ocen „dobrych” dla tarczy wzrósł z 3% do 48%, a ocen „słabych” spadł z 40% do 19%. Grono oceniających rozwiązania „przeciętnie” zmniejszyło się z poziomu około 55% do 24%. Jeśli chodzi o poziom deklarowanych przychodów rok do roku, to według GUS osiągnął on 85% w marcu, 50% w kwietniu, 70% w maju i 118% w czerwcu.

 

Na horyzoncie widać już jednak pewne ożywienie branży, co zauważył Krzysztof Zimny, zastępca dyrektora w firmie Benix: W marcu i kwietniu odnotowaliśmy bardzo duży spadek zamówień. Można pokusić się o stwierdzenie, że w najtrudniejszych dniach tych miesięcy nasza firma pracowała na poziomie ok. 50% nominalnych wartości produkcyjnych. Początek maja również nie zapowiadał się „różowo”. Sytuacja diametralnie zmieniła się ok. połowy maja br. Zamówienia od naszych klientów zaczęły spływać lawinowo i do takiego poziomu, że decyzją Zarządu od 1 czerwca 2020 r. przywróciliśmy pełnowymiarowy wymiar czasu pracy naszym pracownikom – od 14 kwietnia pracowaliśmy w wymiarze 80%. W kryzysie ciągle pozostają firmy z sektora HoReCa.

 

Prognozy i szanse

 

Kiedy sytuacja branży meblarskiej może wrócić do „normy”? Patrząc na nastroje panujące obecnie w branży meblarskiej, a także na pierwsze dane spływające z rynku, można oszacować, że powrót branży meblarskiej do obrotów na poziomie około 50 mld zł rocznie może trwać około 1,5 roku. To wszystko jest jeszcze uzależnione od tego, czy i jak będą reagowały poszczególne państwa w przypadku kolejnych fal epidemii – ocenił Michał Strzelecki. W podobnym tonie wypowiedział się też Jan Szynaka: Obecnie jest zbyt wcześnie, aby oszacować długoterminowy wpływ koronawirusa zarówno na branżę meblarską, jak i inne sektory krajowej i światowej gospodarki. Miejmy nadzieję, że możliwie szybko wszystko wróci do normy i wtedy będziemy mogli przyjrzeć się dokładnie konkretnym liczbom i poddać je analizie.

 

W dłuższej perspektywie po instrumentach płynnościowych branży potrzebne są te pobudzające popyt zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Przykładowo można wymienić stawkę preferencyjną VAT na meble (8%) czy konsumencką ulgę podatkową (np. remontową). Rekomendacje dla rządu odnośnie do tego, jak wspomóc rynek, po to by złagodzić gospodarcze skutki pandemii oraz wspomóc polskie firmy meblarskie, zaprezentowała zresztą OIGPM. Ważne miejsce w tym obszarze zajęły propozycje działań międzynarodowych. Szczególne korzyści mogłaby przynieść ekspansja za oceanem. W kontekście oczekiwanego przez analityków ograniczenia popytu w perspektywie kilkunastu nadchodzących miesięcy wejście na nowe rynki może uratować wiele firm. Rynek amerykański ma w tym kontekście największy potencjał. W dłuższej perspektywie jestem przekonany, że polscy meblarze wciąż będą zdolni do zwiększania swoich obrotów, ponieważ mamy szereg fundamentalnych atutów, takich jak dostęp do surowca, zainstalowane moce produkcji komponentów meblarskich, wysoką kulturę techniczną i korzystną lokalizację – podkreślił Tomasz Wiktorski z B+R Studio.

 

Duże szanse dla polskich firm meblarskich w Stanach Zjednoczonych widzi też Jeff Holmes, amerykański specjalista w obszarze międzynarodowego rynku meblarskiego: Kiedy Ameryka ponownie się otworzy, rynek zostanie wręcz zalany przez stłumiony popyt. Sprzedaż mebli w USA jest napędzana przez rynek mieszkaniowy, a ten nadal trzyma się mocno. W związku z tym mamy teraz idealny czas na to, aby inteligentni i przedsiębiorczy polscy producenci „załapali się” na falę rosnącego ożywienia gospodarczego. Potencjalne korzyści zależą od dobrego planu i jego wdrożenia. A różnorodne kanały dystrybucji mebli w USA zapewniają mnóstwo możliwości.

 

Jeśli chcemy widzieć wzrosty branży meblarskiej, takie jak kilka lat temu, to znaczy ponad 10% rocznie, to kierunek rozwoju jest jeden: USA – podsumował Tomasz Wiktorski.

 

W tym kontekście duże nadzieje można wiązać z projektem OIGPM, realizowanym przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, który polega na wspólnym udziale rodzimych producentów w największych targach branży meblarskiej w USA – High Point Market (High Point, Karolina Północna). Skąd ten wybór? Miejski kompleks targowo-wystawienniczy w High Point może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją handlu meblami w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku gromadzi profesjonalistów, designerów, architektów wnętrz i handlowców ze wschodniego wybrzeża USA. High Point odróżnia się od ośrodków targowych w Europie tym, że wystawy są rozmieszczone w niemal 160 obiektach na terenie całego miasta (łączna powierzchnia wystawiennicza wynosi ponad 1,1 mln m2), a miasto żyje głównie z organizowanych dwa razy do roku wystaw poświęconych branży meblarskiej. Udział w tych targach ma ogromny potencjał biznesowy, ponieważ wydarzenie jest obowiązkową pozycją w kalendarzu osób decydujących o wprowadzaniu mebli do sprzedaży w amerykańskich sieciach handlowych.

 

W projekcie weźmie udział 7 polskich marek: Benix, Black Red White, Gala Collezione, Raw, Szynaka Meble, Vzór i Zieta Studio. Najbliższa edycja targów High Point odbędzie się w dniach 13-21 października br.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Häfele otwiera salon wirtualny i...
  Targi Interzum w Kolonii to najważniejsze wydarzenie w branży meblarskiej, które co roku przyciąga tłumy. W edycji 2019 udział wzięło prawie 2 tysiące wystawców z 60 krajów i ponad 70 tys. odwiedzających z całego świata. W tym roku frekwencja może być jeszcze...
 • Mała firma, duży problem
  Przeprowadzone na zlecenie Kaczmarski Inkasso badanie „Jak MŚP korzysta z windykacji” pokazuje, że im mniejsza firma, tym większe ma opory przed odzyskiwaniem swoich należności. Jakie firmy najlepiej i najgorzej radzą sobie z opóźnionymi płatnościami? Najmocniej...
 • Salone del Mobile 2021 [UPDATE]
  Wydany 29 kwietnia komunikat nie pozostawia wątpliwości. Organizatorzy potwierdzają, że targi w Mediolanie odbędą się we wrześniu. Zapowiadają, że będzie to innowacyjna, kultowa i wyjątkowa edycja. Salone del Mobile jako zupełnie nowe wydarzenie 59. edycja Salone del Mobile.Milano...
 • interzum @home: „interzum Trend...
  Jakie dostępne na rynku materiały pomagają chronić zdrowie? Co oznacza wegański materiał drewnopochodny, projektowanie generatywne lub podejście cradle-to-cradle („od kołyski do kołyski”) w przypadku przemysłu meblarskiego? Czy model wypożyczania mebli działa? A wracając...
 • Kuchnie made in Germany
  To tylko niektóre tematy, jakie zostały poruszone podczas konferencji biznesowej AMK, niemieckiego stowarzyszenia przedsiębiorców z branży mebli kuchennych, producentów urządzeń i akcesoriów, usługodawców i kooperantów handlowych. Najważniejszy...
 • Sklepy meblowe - od kiedy znów...
  Po przeszło miesiącu od zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych, handel doczekał się dobrych wiadomości. Sklepy meblowe i budowlane będą czynne Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia...
 • Pierwsza cyfrowa edycja Interzum
  Dzięki licznym funkcjom interzum @home oferuje pełne spektrum możliwości biznesowych. Targi cyfrowe koncentrują się na dwóch głównych aspektach: treści i sieci. Platforma cyfrowa zapewnia różnorodne możliwości prezentacji produktów i trendów, a także...
 • Majowe wydanie...
  Wydanie 5/2021 miesięcznika „BIZNES.meble.pl” właśnie trafia na rynek w wersji papierowej. Jest także dostępne w formie e-wydania: „BIZNES.meble.pl” 5/2021. O czym w nim przeczytacie? O sytuacji w branży HoReCa, zmianach na rynku niemieckim oraz wyzwaniach...
 • Asortyment dekorów EGGER...
  Dzięki Interior Match prezentujemy możliwości zestawiania ze sobą dekorów z Kolekcji materiałów dekoracyjnych EGGER 2020-22 wraz z dekorami z nowej Kolekcji podłóg EGGER PRO 2021+. Trend Mix & Match już od jakiegoś czasu dominuje w projektach wnętrz. Łączenie...
 • MEBLE POLSKA Edycja Specjalna –...
  Pre-event MEBLE POLSKA Edycja Specjalna oficjalnie rozpoczyna się 24 maja i potrwa do 28 maja. To w tym okresie odbędą się wszystkie umówione spotkania i prelekcje. - Ale kupcy mają możliwość dostępu do platformy już wcześniej. Uczestnicy VIP korzystać z niej mogą już od 3...
 • Targi spoga+gafa odwołane
  Pierwsza cyfrowa edycja targów Interzum jest już na półmetku, a tymczasem Koelnmesse ogłasza, że inne wydarzenie, którego jest organizatorem, zostaje odwołane. Nawet jeśli ankieta, która została przeprowadzona wśród międzynarodowych odwiedzających i...
 • Bardzo długi sezon
  Z raportu przeprowadzonego na początku lutego br. przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wynika, że 87% hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż koniec 2022 r. Praktycznie wszystkie hotele, bo aż 99%, prognozują powrót do poziomu...
 • Boom na kredyty hipoteczne
  Aktualnie obserwujemy nie tylko wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, ale też bardzo duży wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do kwietnia 2020 roku. W tym wszystkim nie należy jednak zapominać o inflacji - ona też ciągle rośnie. Rekordowy popyt na kredyty Wartość...

Inne artykuły

Aktualności
 • Salone del Mobile traci lidera
  Claudio Luti poinformował Zarząd Federlegno Arredo Eventi o rezygnacji z funkcji prezesa Salone del Mobile.Milano. Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji co do organizacji Salone del Mobile.Milano 2021. W ciągu kilku dni Zarząd spółki zbierze się, aby omówić wszystkie plany na...
 • Targi w Mediolanie coraz bardziej realne?
  Targi w Mediolanie, zwyciężając w organizowanym w styczniu na portalu www.biznes.meble.pl plebiscycie na najbardziej oczekiwane przez branżę wydarzenie 2021 roku, potwierdziły swoją mocną pozycję w globalnym kalendarzu. To jednak nie zmienia faktu, że ich organizacja wciąż pozostaje pod...
 • Rozpoczął ostatnią wielką podróż
  Są takie wiadomości, których nawet doświadczony dziennikarz nie chciałby przekazać. Ponieważ po prostu łamią serce. To jedna z takich wiadomości. Dziś nasz drogi Przyjaciel, wieloletni redaktor naczelny i bardzo ceniony współpracownik Helmut "Max" Merkel zmarł w...
 • 13 grzechów przedsiębiorców
  Wyniki badania „Rok biznesu w pandemii”, przeprowadzonego w marcu 2021 roku przez Instytut MANDS na zlecenie Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów, nie pozostawiają złudzień - COVID-19 stał się wymówką dla nieuczciwych praktyk. Współpraca z...
 • Sklepy meblowe - od kiedy znów otwarte?
  Po przeszło miesiącu od zamknięcia wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych, handel doczekał się dobrych wiadomości. Sklepy meblowe i budowlane będą czynne Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia...
Nowości produktowe
 • Castorama - Alara
  Dostępne są one w wymiarach 100 x 100 cm, 100 x 50 i 100 x 25 cm. Dzięki modułom można łatwo dopasować ścianki do wysokości i szerokości pomieszczenia. Dodatkowo można dokupić górny i boczny panel maskujący, który ma za zadanie zamaskować przestrzenie miedzy ścianką a...
 • Festool - Nowości od Festool: 4-biegowe wiertarko-wkrętarki z systemem KickbackStop
  Nowa akumulatorowa wiertarko-wkrętarka QUADRIVE TDC 18/4 jest niezwykle wytrzymała, a dzięki bezszczotkowemu silnikowi EC-TEC gwarantuje w równej mierze wysoką odporność na obciążenia, jak i trwałość. Równie wydajna i wszechstronna jest nowa wiertarko-wkrętarka udarowa...
 • Annie Sloan - Capri Pink
  Został on zainspirowany żywymi odcieniami różu, które wypełniają palety ludowe na całym świecie, od meksykańskich tkanin po wnętrza romskich przyczep kempingowych. „Capri Pink” to prawdziwy gorący róż z głębią i energią, prowokacyjny, ale i...
 • Noti - Nome
  Fotel o niewielkich gabarytach zwraca uwagę elegancko skrojoną formą o łagodnych krawędziach i liniach. Kolekcja dobrze wpisuje się zarówno w domowe wnętrza, jak i przestrzenie publiczne, szczególnie hotelowe.
 • Schattdecor - Flagstaff Oak
  Ten interesujący, mocny dekor dębowy wyróżniają pęknięcia struktury podkreślone pigmentem metalicznym w odcieniu cyny. „Flagstaff Oak” – wzór o charakterze drewna rustykalnego z nowoczesną nutą – prezentowany jest w ofercie Schattdecor w ramach...

Artykuły podobne

 • Boom na kredyty hipoteczne
  W kwietniu padły kolejne rekordy. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe osiągnął wartość +94,3%, a o pożyczki ubiegało się o 83% więcej osób niż przed rokiem. Jakie są tego przyczyny?
 • Bardzo długi sezon
  Sezon niestabilności branży hotelarsko-restauracyjnej trwa od ponad roku. Straty są znaczące, ale coraz częściej mówi się o inwestycjach w nowe obiekty, zwłaszcza w hotelarstwie.
 • Kuchnie made in Germany
  Czy wybór mebli kuchennych wyższej jakości to dowód na to, że znaczenie kuchni w czasie pandemii wzrosło, a kuchnie na wymiar zyskują popularność? Jak na te zmiany reaguje rynek niemiecki?
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!