Podziel się:

Podsumowanie: Sukces wiosennych spotkań - ŚWIADOME WNĘTRZE 2008

07-07-2008
Do schowka

W maju i czerwcu odbyły się wykłady w ramach cyklu spotkań dla architektów ŚWIADOME WNĘTRZE 2008, które zostały poprowadzone przez gości specjalnych:  architekta Basa Pruysera z Holandii, Christine Kohlert z Niemiec, Wijtse Rodenburga z Holandii oraz Timo Saarnio z Finlandii.

 

 

Spotkanie inaugurujące w Krakowie okazało się wielkim sukcesem, ponieważ wzięło w nim udział ponad 140  architektów z Małopolski. Słuchaczy nie zabrakło również na spotkaniach w Sosnowcu, Poznaniu i Wrocławiu. Do tej pory w wykładach udział wzięło ponad 370 architektów.

 

 

Wystąpienia prowadzone przez wielokrotnie nagradzanych architektów rzuciły nowe światło na tematykę związaną z projektowaniem produktu oraz kompleksowego podejścia do projektowania wnętrz komercyjnych.

 

 


Bas Pruyser w wykładzie "Ponadczasowe wzornictwo przemysłowe - tradycja, innowacja, czy emocje" starał się odpowiedzieć na pytanie czy jest coś takiego jak ponadczasowe wzornictwo przemysłowe? Jeśli tak, to czym się charakteryzuje i jak projektant może się zbliżyć do tego wzorca doskonałości? Czy istnieją generalne zasady, wyznaczniki funkcjonalności projektowanych budynków i mebli, typu mobilność, wydajność, humanizacja, standaryzacja, środowisko itp.? Jak właściwie zdefiniować te wszystkie elementy, jak rozumieć elastyczność i funkcjonalność? Czy kierowanie się przy projektowaniu ścisłymi wytycznymi daje nam gwarancję sukcesu? Co sprawia, że jeden produkt staje się klasykiem, ma długi cykl życia i jest wciąż pożądany, a inny mimo wydawałoby się ciekawego design’u przemija i odchodzi w zapomnienie? Czy projektowanie z poczuciem odpowiedzialności i świadomości projektanta za produkt i jego wpływ na użytkownika przybliża go do ideału? Według Pruyser’a trudno odpowiedzieć na te pytania.

 

 

Konkluzja kończąca wykład była następująca: "należy wciąż próbować stworzyć produkt funkcjonalny, użyteczny i estetyczny, a może okaże się on ponadczasowy."

 

 


Wykład Christine Kohlert z firmy konsultingowej przygotowującej m.in. koncepcję biur Google w Londynie i Monachium zatytułowany był "Przyszłe miejsce pracy oraz uczestnictwo użytkownika w tworzeniu zdrowego, wydajnego, ekspresyjnego środowiska" i miał charakter bardziej warsztatowy. Prelegentka starała się przedstawić współczesne trendy w projektowaniu biur i koncentrowała się głównie na zmianach w sposobie pracy, a co za tym idzie "projektowaniu dla zmiany".

 

 

W świetle zachodzących zmian: globalizacji, nowej gospodarki cyfrowej oraz zmian demograficznych wskazywała na szanse jakie stoją zarówno przed organizacjami, jak również przed architektami, którzy są odpowiedzialni za przestrzeń pracy. Zwracała uwagę głównie na zwiększenie mobilności zewnętrznej, jak i wewnętrznej, zwiększenie udziału przestrzeni wspólnej w porównaniu do przestrzeni pracy indywidualnej, dzielenie biura na strefy, spojrzenie na przestrzeń jako narzędzie komunikacji, czy wprowadzanie zmian kulturowych i organizacyjnych. Sposób na budowanie równowagi pomiędzy życiem, a pracą, nowe sposoby na użytkowanie czasu i przestrzeni oraz zarządzanie wiedzą jako wspólnym zasobem organizacji.

 

 

Wykład można spuentować stwierdzeniem, że przestrzeń musi podążać za biznesem, musi go wspierać i powinna być tworzona przy zaangażowaniu użytkownika. Pytaniem w obecnych czasach nie jest już, które rodzaje stanowisk projektować: open-space, pokoje zamknięte, strefy relaksu itp., ale jakie zachować pomiędzy nimi proporcje w biurze. Dr Kohlert przedstawiła w sposób zwięzły metodologię i instrumentarium badania potrzeb, wykorzystania przestrzeni, stanowisk pracy, wzorców pracy, które mają stanowić twarde fakty pod projektowanie strategii organizacji oraz koncepcji biura. M.in. w oparciu o te narzędzia badawcze powstała koncepcja "miasto Google" uznawana obecnie za wzorcowe, efektywne, nowoczesne biuro, które doskonale odpowiada na potrzeby użytkowników, formy ich pracy i charakter organizacji.

 


Wijtse Rodenburg w temacie związanym z ponadczasowym wzornictwem przemysłowym postawił na emocje. Przedstawionymi projektami zrobił ogromne wrażenie: ich kunsztem, innowacyjnością oraz emocjami, jakie wywołał włączając cząstkę swojego życia do jednego z projektów. We wszystkich projektach wykorzystał nowoczesną technologię w sposób wcześniej nie stosowany. Projektował szafy metalowe, którym nadał przyjazny wygląd, ponieważ uatrakcyjnił je perforacją z przypadkowym układem otworów, a poprzez zastosowanie magnetycznych, kolorowych podkładek umożliwił zintegrowanie surowego dotąd mebla z kolorystyką wnętrza.

 

 

Projektem, który jednak wzbudził największe zainteresowanie był system biurek Ahrend 800. Po pierwsze, inspiracją do jego zaprojektowania była sugestia żony, aby w biurze pojawił się mebel o bardziej domowym charakterze. Stąd w systemie znajdziemy materiały takie jak okleina naturalna, prasowane słoma zatopiona w laminacie czy barwione szkło. Dodatkowo proste kształty i lekka, prosta forma dają duże możliwości zastosowań w każdym wnętrzu.

 

 

Najwięcej emocji i zainteresowania słuchaczy wzbudziło zastosowanie innowacyjnej technologii wprowadzającej rysunek na blatach szklanych - projektant zastosował podzielenie blatu na siatkę 10*10 cm i skanowanie obrusu oraz innych wzorów w każdym z modułów. Każde sprzedane biurko z tą konfiguracją nosi osobisty "stempel" projektanta w postaci modułu ze zdjęciem ślubnym rodziców projektanta (ojciec zmarł tragicznie). Za system Ahrend 800 Wijtse Rodenberg otrzymał nagrodę RED DOT "Best of the best", ponieważ każdy z członków jury znalazł coś dla siebie. Osoby ze Wschodu polubiły możliwości kolorystyczne, materiałowe i innowacyjną technologię blatu szklanego, natomiast osoby z Zachodu stylistykę i design produktu.

 


Wykład Timo Saarnio "Design produktu a oczekiwania użytkownika, rynku i architekta" uświadomił słuchaczom, że nawet bardzo znany projektant z dużym dorobkiem musi czasem długo czekać z wprowadzeniem produktu do seryjnej produkcji, ponieważ rynek nie jest jeszcze gotowy na zaproponowane rozwiązania. Przykładem może być krzesło UNA, które zostało wykonane z jednego kawałka specjalnie formowanej sklejki. W połowie lat 90-tych zostało nagrodzone na kilku konkursach za swoją ponadczasową stylistykę, wykorzystanie zaawansowanej technologii i umiejętność plastycznego podejścia do materiału, z którego zostało wykonane. Jednak dopiero po ponad 10 latach projektem zainteresowała się firma Martela i wdrożyła je do produkcji.

Projektant nie tylko zajmuje się tworzeniem produktów, ale musi również pamiętać o ich promocji. Saarnio zaprezentował ogromną ilość projektów, w tym również serię produktów Picco, które doskonale odpowiadają na potrzeby użytkowników i rynku, a w produkcji seryjnej są od prawie 20 lat. Timo Saarnio jest projektantem wrażliwym na oczekiwania rynku, tworzy produkty dla ludzi. Za swoje prace otrzymał nagrodę RED DOT dla projektanta, który wyznaczył i wyznacza kierunki rozwoju produktów opartych na sklejce.

 

Wykłady odbyły się pod Patronatem Honorowym SARPu oraz Izby Architektów. Organizatorami spotkań są firmy działające na rynku wyposażenia wnętrz komercyjnych MARTELA (meble biurowe), ARMSTRONG (wykładziny elastyczne), DESSO (wykładziny dywanowe) oraz VESCOM (okleiny ścienne). W organizację spotkania w Krakowie zaangażowała się również Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Nowe wnętrza hotelu B&B Hotel...
  Hotel mieści się blisko lotniska imienia Fryderyka Chopina, około 20 minut samochodem od centrum stolicy... Już to sprawia, że przyciąga wielu podróżnych. Obiekt funkcjonuje od końca 2011 roku. W tym czasie zmieniły się standardy sieci B&B Hotels Polska, a także oczekiwania...
 • Nagroda PRODUKT ROKU 2020 dla...
  Nagrody Meble Plus – Produkt ROKU 2020 przyznano w 15 kategoriach. W składzie jury znaleźli się eksperci od lat działający w branży meblowej i profesjonalnie zajmujący się aranżacją wnętrz – przedstawiciele salonów meblowych, sieci handlowych i hurtowni, osoby...
 • Wyjątkowa przestrzeń bliżej...
  Przestrzeń i światło na dobry początek! Inwestorzy, małżeństwo z dwójką dzieci, marzyli o tym, by ich 70-metrowy parter w domu jednorodzinnym był miejscem przestronnym, nowoczesnym i funkcjonalnym. Zadanie dodatkowo utrudniał fakt, że część parteru pozostawała...
 • Poszerzamy kompetencje pod okiem...
  Na gości EuroGastro i WorldHotel obok kompleksowej oferty targowej, czeka niezwykle ciekawy i bogaty merytorycznie program edukacyjno-szkoleniowy. Dla tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę w zakresie ekonomii, zarządzania restauracją i personelem, marketingu, a także obsługi klienta...
 • Dzieła z kamieni ufundowanych...
  INTERSTONE to działający na ogólnopolską skalę dystrybutor kamienia naturalnego. Odkąd w 2018 roku otwarty został jej warszawski showroom, firma dbała o obecność w nim kamiennych dzieł sztuki i wspierała działalność artystyczną znanego rzeźbiarza Wojtka Pustoły. Ostatnie...
 • Idealne piękno !
  To, co wyróżnia Rosa Portogallo spośród innych gatunków kamienia proponowanych przez Interstone, to jego zjawiskowa barwa. Pastelowe nuty różu, zieleni i bieli idealnie kontrastują z mocnymi użyleniami w kolorze czerni, ciemnego brązu czy burgundu. Jasne marmury we...
 • Luksusowy wypoczynek w sercu...
  Stylowe wnętrza Grupa Bachleda wypracowała sobie jedyny i niepowtarzalny styl, którego elementy powtarzają się i zachwycają we wnętrzach kolejnych inwestycji. Również w resorcie Bachleda Residence odnaleźć można najpiękniejsze elementy stylu zakopiańskiego, stworzonego...
 • Niedzielne śniadania rodzinne
  Nie, nie myślimy o zrywaniu się o świcie, strojeniu się, nerwowym szykowaniu wystawnego przyjęcia i sztywnym siedzeniu przy suto zastawionym stole. To spotkanie ma być nieformalne! Niech domownicy ubiorą się wygodnie i razem przygotują jedzenie – dla każdego to, co najbardziej lubi....
 • Obiekt referencyjny Duravit
  One & Only oferuje 90 willi na plaży i 32 wille na wodzie, wszystkie stworzone w celu zapewnienia relaksu i dobrego samopoczucia. Architekt Jean-Michel Gathy z Kuala Lumpur, który projektuje hotele na całym świecie, na Reethi Rah stworzył fascynującą mieszankę elegancji i luksusu...
 • Showroom polskiej marki AQForm...
  Ekspozycja oświetlenia powinna pokazywać przede wszystkim światło. Jest to jednak zaskakująco rzadkie. Zazwyczaj uwagę kieruje się na produkty i ich wygląd, podczas gdy kluczowe są możliwości samego światła, które jest niezbędne dla funkcjonowania każdego wnętrza. Dlatego...
 • Kamień w nowej formie
  Kamienny blat, obudowa kominka, czy marmurowa podłoga w łazience, to synonim splendoru i elegancji wnętrza. W trosce o ich nieskazitelne piękno, musimy się niestety liczyć z koniecznością specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza podatnego na zaplamienia marmuru. Dlatego od kilku lat obserwujemy...
 • Wnętrze w loftowym stylu
  Zacznij od góry – wybieramy lampę wiszącą Styl loftowy to surowość i prostota, ale niepozbawione przytulności. W takich wnętrzach często wykorzystuje się beton lub cegłę na ścianach. Na ich tle doskonale wypadają lampy metalowe, swoją konstrukcją przypominające te z...
 • Meble z funkcją spania
  Nie wszystkie osoby zamierzające kupić tego rodzaju mebel wiedzą, że sofy z funkcją spania różnią się między sobą zarówno sposobem rozkładania, jak i poziomem komfortu, jaki oferują.Wybierajmy mebel rozważnie, bo tylko wtedy zyskamy gwarancję, że będzie nam służył...

Inne artykuły

Aktualności
 • dr Marek Borowiński o trendach
  Trendy aranżacji wnętrz na rok 2010 - dr Marek Borowiński.
 • Diamenty Meblarstwa 2012
  „Diament Meblarstwa” to odbywający się od sześciu lat konkurs na najlepsze produkty branży meblarskiej. Kilkudziesięcioosobowe jury, w skład którego weszli eksperci z branży meblarskiej, przedstawiciele salonów meblowych, dziennikarze, architekci, projektanci wnętrz, naukowcy...
 • Targowe retrospekcje miesięcznika „BIZNES meble.pl”
  Sukcesy organizatorów i wystawców mają swoje odzwierciedlenie w potargowych relacjach opublikowanych w miesięczniku „BIZNES meble.pl”. Tegoroczne targi „Meble Polska” oraz towarzyszące im wydarzenia „Home Decor” i „Arena Design”...
 • Ustanowienie zastawu Lentex na rzecz Deutsche Bank Polska S.A.
  Grupa Lentex największy producent wykładzin z PCV w Europie Środkowej oraz włóknin na rynku polskim, wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że w dniu 10 października 2005r. otrzymał wiadomość z Sądu Rejonowego w Katowicach, Wydział XII Gospodarczy - Rejestru...
 • Nowy Salon już otwarty.
  25 czerwca br. Ceramika Paradyż otworzyła swój nowy Salon Firmowy w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to najnowocześniejszy polski salon dedykowany płytkom ceramicznym.Nowoczesna, przeszklona bryła budynku kryje równie nowatorską ekspozycję.Wnętrze Salonu jest ciekawie podzielone - każda...
Nowości produktowe
 • Timbery - Trak M100
  M100 wyróżnia się prostą konstrukcję ramy i bardzo prostą obsługą oraz ręcznie regulowanym posuwem głowicy, co ma wpływ na szybki i łatwy jego demontaż np. w celu transportu. Wszystkie czynności związane z załadunkiem, obrotem i mocowaniem kłody na łożu traka wykonywane są...
 • Formes - Akcesoria łazienkowe seria 5500
  Wprowadzono do sprzedaży nowe akcesoria łazienkowe serii 5500. Seria 5500 charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem, funkcjonalnością i jakością wykonania. Stylistycznie dopasowana jest do całej oferty firmy m. in. baterii łazienkowych, szafek łazienkowych i wielu innych. www.formes.pl
 • GTV - Oprawy TORINO
  Nowoczesne oprawy ledowe Torino przeznaczone są do montażu meblowego (oprawy podszafkowe – wpuszczane). Dzięki swojemu designowi są świetnym elementem dekoracyjnym, dając szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Funkcjonalność Torino uprzyjemnia codzienne użytkowanie kuchni,...
 • METABO - UK 290
  Pilarka podstołowa UK 290 METABO zapewnia systemowe rozwiązanie dla usługodawców. UK 290 jest najbardziej innowacyjną maszyną w programie Metabo pilarek podstołowych. To idealny towarzysz do profesjonalnego wykańczania wnętrz. Tnie niemal wszystko: listwy, panele, deski, kantówki,...
 • SITS - TUBE
  W detalach widoczne i odczuwalne są wyprofilowane z ogromną dokładnością elementy, które poza wygodą siedzenia, zapewniają w długotrwałym efekcie wysokiej jakości wypoczynek. Użyta w siedzisku termoplastyczna pianka Visco używana przez NASA w fotelach astronautów wzmacniają odczucie...

Artykuły podobne

 • Inteligentne mieszkanie. Nowe Aranżacje.
  VIRTUS zaprasza do krainy wnętrz Już 7 września rozpocznie się , po raz pierwszy w Rzeszowie, Festiwal Wnętrz.Festiwal potrwa trzy dni. Impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Na specjalnie...
 • Urządź 200 sklepów VOBIS MOBILE - konkurs
  Firma VOBIS S.A we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Szczecin ogłasza ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji wystroju nowej sieci sklepów VOBIS MOBILE....
 • Szkło profilowe na topie
  Szkło profilowe stało się modnym produktem i coraz częściej wykorzystywanym. Należy to przypisać możliwościom, jakie otwiera ono dla artystycznej kreacji w połączeniu z licznymi...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski