Podziel się:

NAGRODY „PRZETWÓR ROKU“ PRZYZNANE!

20-12-2010
Do schowka
Zakończyła się 5 edycja PRZETWORÓW - jednej z najpopularniejszych polskich imprez związanych z designem, ekologią i recyklingiem. Podczas "przetworowego" weekendu ponad 4000 warszawiaków odwiedziło halę na terenie SOHO FACTORY przy. ul. Mińskiej 25 w Warszawie, by podziwiać i kupować prace tworzone na żywo przez ponad dwustu uczestników.

PRZETWORY to dla młodych designerów okazja by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Również znaleźć nabywców na swoje projekty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Nie inaczej było również w tym roku. Tradycyjnie w ramach PRZETWORÓW odbył się także konkurs na najciekawsze projekty.

Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY miała zasięg MIĘDZYNARODOWY. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy do Warszawy przyjechali designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama (www.basurama.org), El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com).W ramach Przetworów grupa studentów z Royal College of Art stworzy warsztat razem ze studentami z Wydziału Wzornictwa ASP - grupą PG13


NASI ZAGRANICZNI GOŚCIE wygłosili specjalne wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem oraz przygotowali projekty:
EL ULTIMO GRITO (WIELKA BRYTANIA) Prototyp kina, które grupa ma zamiar wykonać niebawem w dużej skali jako kino letnie. Ekrany kinowe są zarazem baldachimami pod, którymi można się schować w letnie dni.

MANTAS LESAUSKAS  (LITWA) Seria mebli inspirowana słodko-gorzką nostalgią za czasami komunistycznymi. Zderzenie eleganckiego mebla z brutalną materią opony samochodowej. Raczej eksperyment, niż prototyp.

ANTONIO SCARPONI  (WŁOCHY) "The Lonely Socks Show" - drugie życie skarpet - serie kilkuminutowych filmów, w których główną rolę odgrywają... skarpetki. "Zawsze jest problem z pojedynczymi skarpetami, które swoje drugie połówki utraciły w tajemniczych okolicznościach, w czeluściach pralek i szaf. Postanowiłem dać im szansę na drugie życie w świetle kamer." Antonio Scarponi przygotowuje także serię "instrukcji" pokazujących jak transformować rzeczy, nadawać im nową funkcję, np. bluzę z kapturem w torbę na laptopa, nosidełko dla dzieci czy poduszkę, kartki starych magazynów na portfel lub kopertę.

TOM PRICE  (WIELKA BRYTANIA) Ściana z rur polipropylenowych, stworzona z małych segmentów, które można łączyć ze sobą w dowolne kombinacje. Służy do wydzielania przestrzeni. Ściana ma za zadanie być jednocześnie obiektem artystycznym.

BASURAMA  (HISZPANIA) Seria oktagonów - mebli-zabawek, jeden jest huśtawką, drugi służy do wypoczywania, a trzeci do wspinania się. Projekt jest wynikową dwóch pasji artystów: stworzenia najmniejszego, funkcjonalnego domu do życia oraz tworzenia zabawek dla tych, którzy czują się wiecznie dziećmi.

REFUNC (HOLANDIA) Mały dom. A może bar? Refunc jest przeciwnikiem upiększania rzeczywistości, fascynuje ich wszystko co wydobywa na pierwszy plan strukturę. Idealny dom w interpretacji Refunc jest odarty z elementów dekoracyjnych, widać strukturę, materiał z jakiego jest wykonany, jako zwolennicy ekologicznego myślenia najchętniej zaprojektowaliby dom tylko z odpadów.

W dniu 12.12.2010 jury PRZETWORÓW 5 w składzie:

Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration, Wanda Modzelewska (konsultantka ds. wzornictwa Profundo PR), Agnieszka Kowalska, dziennikarka Gazety Wyborczej, zajmująca się kulturą, Attilio Maranzano, fotograf , Michael Okraj (designer, kurator, właściciel studia projektowego Designerdeutsch),Tomek Rygalik (designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie i ASP w Warszawie), Anthony Lebossé z francuskiej grupy 5.5 Designers, światowej gwiazdy recyclingu, www.cinqcinqdesigners.com oraz organizatorki projektu Monika Brzywczy, Ania Czarnota, Marta Wójcicka przyznało nagrodę główną czyli tytuł PRZETWÓRU ROKU, otrzymali ją ex aequo:

studentki londyńskiego Royal College of Art, Juwei Huang i Tongtong Ren za parawan zbudowanego z drewnianych elementów stelaży łóżek oraz słoików – niezwykle finezyjny i poetycki projekt, który zafascynował również jury swoją mobilnością

oraz

Jakub Sobiepanek i Robert Pludra, absolwenci wzornictwa na warszawskim ASP za projekt bardzo wygodnego oraz wyróżniającego się formą fotela, wykonanego z plastikowych beczek  oraz krzesła z tekturowych opakowań po świetlówkach, wyróżniającego się mimo wykorzystania pozornie  mało trwałego tworzywa swoją stabilnością i przemyślaną konstrukcją) .

Nagrodzone pierwszym miejscem prace zostały wykonane na miejscu podczas imprezy. Polscy laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez firme Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

Przyznano także wyróżnienia:

Dla Kasi Kempy i Stanisława Czarnockiego (ASP Wawa) za projekt kina domowego  -wykonanego z maski samochodu i drewnianych deszczułek  siedziska, przymocowanego do ściany za pomocą metalowych linek. Projekt połączono z jakże adekwatną projekcją fragmentów filmu „Death Proof“ Quentina Tarantino.

Dla Jamesa Thompsona (RCA) za  serię prototypów mebli z fragmentów desek i płyt drewnopochodnych (biurko, podpórka pod laptop, sztaluga) opartą na bardzo prostym, ale niezwykle oryginalnym pomyśle konstrukcyjnym .

Dla Joanny Piaścik (www.piascik.eu) i Pawła Gromady za projekt stolika z lampką, która zapala się, gdy kręci się kołem od roweru przymocowanym do blatu mebla – projekt inspirowany klasycznym już ready-made Marcela Duchampa .

Dla Ludzi Dobrej Roboty czyli Michał Ławniczak za projekt odtwarzaczy i głośników wykonanych z klocków lego (i działających!)

Grupa projektowa Razy2 (www.razy2.com) czyli Paulina Krauza i Jacek Ryń za puff ze zwiniętych  ubrań  o ogromnym potencjale narracyjnym i możliwościach personalizacji oraz niezwykle prosty w konstrukcji a efektowny w formie stolik z kawałków drewna.

Marek Mielnicki (www.mielnickidesign.com) za unikatowy projekt radia – połączenia wnętrza starego odbiornika lampowego z nowoczesną, wykonaną specjalnie na potrzeby tego projektu, minimalistyczną obudową.

Marta Skuza (www.martaskuza.blogspot.com) za kolekcję damskich ubrań wykonanych ze używanych męskich koszul.

Ponadto nominacje jurorów otrzymali:

Beza Projekt (www.bezaprojekt.pl) i pracownia Tryktrak za wykonane z stolarskich odpadów tablice informacyjne z komunikatami Nie lej wody, Weź torbę, Zgnieć śmieć, Oszczędzaj światło.

Małgorzata Dzierżewicz, Katarzyna Jędrasik, Emanuel Franz i Mateusz Przybysz za kreatywne recyclingowanie taśm filmowych i stworzenie całego stoiska skonstruowanego z tego materiału. 

Grupa Thecaraccident za lampy z odzyskanych na shrocie lamp samochodowych

Grupa Wzorowo (www.wzorowo.com) za obudowę laptopa przerobioną na poręczną, przenośną damską toaletkę.
Wystawa pokonkursowa Przetworów 5 odbędzie się w styczniu w SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25. Jeszcze raz będzie można zobaczyć wyżej wymienione projekty.

W tym roku PRZETWORY odbyły się w postindustrialnej hali na terenie SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25 .W imprezie uczestniczyło ponad 200 artystów, w ciągu 2 dni odwiedziło ją około 4000 gości.

Możesz dołączyć do grona sympatyków PRZETWORÓW na FACEBOOKU: www.facebook.com/photo.php?pid=4168555&id=518255228&saved#/group.php?gid=36605515877&ref=ts

 

Tagi:
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Koronawirus atakuje branżę...
  W dniach 24-25 marca br. B+R Studio we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło wstępną ankietę wśród firm branży meblarskiej. W badaniu wzięło udział 15 podmiotów z grupy dużych, średnich i małych. Analizując...
 • Branża w walce z koronawirusem
  Polskie firmy z branży meblarskiej udowadniają, że nieobca jest im społeczna odpowiedzialność. Pomoc przybiera różne formy: od wsparcia finansowego poprzez produkcję maseczek ochronnych, po gotowość udostępnienia powierzchni targowych na szpitale polowe. Milion złotych na walkę...
 • Czy tarcza wystarczy, by...
  Brak rządowego wsparcia dla branży doprowadzi do tego, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy wiele fabryk mebli i sieci handlowych znajdzie się w gigantycznych kłopotach, a niektóre będą musiały ogłosić upadłość. Oznacza to nie tylko problemy dla gospodarki, w tym spadek PKB...
 • Powstała platforma „Buy...
  Zadaniem Buy Poland jest wsparcie polskich przedsiębiorców w zdobywaniu zagranicznych zleceniodawców. Patronat nad projektem objęła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. Internetowy katalog zawierać będzie informacje o tysiącach producentów z...
 • „Meble Polska 2020” wg...
  Największe kontraktacje meblowe w Europie, targi „Meble Polska 2020” odwiedziły tysiące kupców meblowych z aż 69 krajów. Międzynarodowy charakter wydarzenia mogło przysłonić tylko widmokoronawirusa wywołującego COVID-19, czego efektem była nieco mniejsza...
 • Branża drzewna apeluje o...
  Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polski Komitet Narodowy EPAL oraz Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego wystąpiły do szefowej resortu rozwoju – Jadwigi Emilewicz – z apelem o udzielenie wsparcia w rozmowach z Lasami Państwowymi. Poznań, dn. 25.03.2020 r. Szanowna Pani...
 • Salone del Mobile.Milano...
  Decyzja o odroczeniu została podjęta przez Zarząd Salone del Mobile.Milano w świetle trwającej pandemii koronawirusa, która rozprzestrzenia się niemal w każdym kraju na świecie. Sytuacja, która doprowadziła do pierwotnej zmiany daty z kwietnia na czerwiec, ogłoszonej 25...
 • Łódź Design Festival...
  Zespół Łódź Design Festival poinformował: „Z rozwagą i ostrożnością obserwujemy rozwój sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-Cov-2 w Polsce i za granicą. Stale rosnące zagrożenie epidemiologiczne sprawia, że z wielu...
 • „Wood Tech” – nowa data...
  W obliczu trudnej sytuacji oraz w trosce i odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wystawców, odwiedzających oraz firm współpracujących, organizator „Wood Tech 2020” podjął decyzję przeniesienia terminu targów z pierwotnej daty 13-15 maja br. na 3-5...
 • ANKIETA: wpływ epidemii na...
  Połączenie potencjału portalu www.biznes.meble.pl i miesięcznika ,,BIZNES meble.pl" umożliwia nie tylko przeprowadzenie ankiety wśród przedsiębiorców z branży meblarskiej, ale też rzetelne opracowanie wyników i publikację ich zarówno na łamach...

Inne artykuły

Aktualności
 • Rączka natrysku z diodami LED
  Drobny deszczyk, a może ulewa? Delikatny masaż lub bicze wodne - wszystko zgodnie z naszą fantazją i potrzebami. Zestaw natryskowy wyposażony w głowicę wielofunkcyjną lub talerzową, czasami także w prysznic ręczny i dysze zmieni kabinę prysznicową w oazę spokoju, miejsce odprężenia...
 • Italvelluti zaprasza InterflatDesign.pl.
  Wydarzenie adresowane jest do architektów, dizjanerów, projektantów wnętrz, firm wykończeniowych, sklepów i hurtowni, a także osób indywidualnych. Italvelluti - jedna z czołowych międzynarodowych marek tekstylnych, współpracująca z największymi nazwiskami w dziedzinie projektowania...
 • Zakładka PRACA na stronie SIA
  sia Abrasives to szwajcarski producent materiałów ściernych. sia Biuro technologiczne Sp. z o.o. - Szczecin jest konsekwencją wzrostu zaangażowania sia Abrasives Holding AG w interesy w Polsce. W takiej firmie naprawdę warto pracować i tu uwaga: Na stronie internetowej www.sia.pl została...
 • Siemens zwolni ponad 16 tysięcy pracowników
  Siemens planuje zwolnienie 16.750 (4,2 procent) swoich pracowników w oddziałach firmy na całym świecie. W wyniku wdrażania planów oszczędnościowych w pionach produkcyjnym i administracyjnym firmy do 2010 roku zlikwidowanych zostanie około 12.600 miejsc pracy. Konsekwencją realizacji...
 • Kierunek POZNAŃ - DZIEŃ 1 - program FURNICA, SOFAB i DREMA 2015
  Sprawdź plan wydarzeń targowych WTOREK - DZIEŃ PIERWSZY 06.10.2015 WYDARZENIA CAŁODNIOWE 09:00 - 17:00 Tytuł Wystawa Premiery Meble.pl Opis FURNICA Miejsce Pawilon 8A, stoisko 26 Organizator Meble.pl SA Zasady wstępu: Wejście w cenie biletu 09:00 - 17:00 Tytuł Forum Trendów –...
Nowości produktowe
 • TEK-PRO - Tektura falista
  Pierwsza z nich ( fot. 1 ) to tektura falista trzywarstwowa. Składa się ona z dwóch warstw zewnętrznych gładkich oraz fali w środku. Charakterystyka: - tektura - Fala B, - gramatura - około 350 gr/m2. Fot. 2 prezentuje nowe przekładki z tektury dwuwarstwowej - można zamówić je w dowolnym...
 • PROFIm - XENON i XENON NET
  Obie rodziny krzeseł to propozycja dla wymagających użytkowników, dla których najważniejsze są ergonomiczne rozwiązanie przy zachowaniu pełnej dbałości o design i estetykę wykonania. XENON i XENON NET to krzesła podstawowe w ofercie PROFIm, co oznacza, że wyposażone są one we...
 • Häfele - Zamek B no-ha mini
  Unikalna konstrukcja i znacznie zredukowane wymiary poprzedniej wersji zamka B no-ha, daje możliwość prostego montażu zamka mini w skrzydle drzwiowym. Sama konstrukcja zamka jest przez Häfele opatentowana. Sprawia ona, że zamek B no-ha mini zastępuje zarówno zamek wpuszczany i jak i klamkę...
 • DeWALT - Elektronarzędzia litowo- jonowe
  W codziennej pracy hydraulików, elektryków czy konstruktorów bardzo ważną rolę odgrywają elektronarzędzia. Ich wytrzymałość, trwałość i niezawodność są kluczowe dla efektywności wykonywanych zadań. To, czy konkretne urządzenie spełnia te kryteria, jest sprawdzane podczas...
 • FRANKE - Mythos MTG 651- 100 Fraganit DuraKleen®
  Fraganit DuraKleen® to wysokowartościowy konglomerat mineralny, z którego wykonane są zlewozmywaki firmy Franke. Podstawowy składnik mieszanki Fragranitu DuraKleen® to cząsteczki naturalnego kamienia. Składnik ten stanowi 80% mieszanki. Pozostałe 20% to spoiwo akrylowe (czyli...

Artykuły podobne

 • III edycja konkursu WIZJA Wypoczynku zakończona!
  6 listopada 2010 roku wyłoniono laureatów III edycji konkursu WIZJA WYPOCZYNKU na najlepszy projekt: ARANŻACJA WNĘTRZA SALONU.
 • Wybrano „Projekt Łazienki” nad Wisłą!
  Najlepszą zgłoszoną koncepcją okazała się praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska...
 • DIAMENTY MEBLARSTWA 2010 ROZDANE
  Podczas trwających w Ostródzie Międzynarodowych Targów Meblowych odbyła się gala konkursu, DIAMENT MEBLARSTWA podczas której wręczono nagrody tegorocznym laureatom.
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!