Podziel się:

Jak remontują Polacy

20-01-2020
Do schowka
Serwis Fixly wraz z Kantar Polska, już po raz drugi przeprowadził ogólnokrajowe badanie, w ramach którego zapytaliśmy Polaków o różne kwestie dotyczące remontów i napraw. To, co szczególnie nas interesowało, to odpowiedź na pytania gdzie, co, jak i za ile. Niniejszy raport to obszerny zbiór wszystkiego, co wiemy o pracach remontowych w naszym kraju. Jak zatem remontują Polacy?

49%, czyli prawie co drugi mieszkaniec Polski przeprowadził remont w 2019 roku. Prym wiedli mieszkańcy Wielkopolski, spośród których aż 61% dokonało zmian w swoich domach i mieszkaniach. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo śląskie, a na trzecim świętokrzyskie. Najmniej remontowano na Mazowszu, w Lubuskiem oraz w Małopolsce.

 

W kwestii hierarchii priorytetów remontowych niewiele się zmieniło w porównaniu do 2018 roku. Pomieszczeniami, które najczęściej remontowaliśmy w 2019 roku były kuchnia i salon (w ramach którego uwzględniono również jadalnię). To w nich zwykle spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i tam też przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że stawiamy je na remontowym piedestale. W dalszej kolejności znalazły się łazienka oraz sypialnia.

 

Niemal co piąty badany zdecydował się na generalny remont domu lub mieszkania. Ponad połowa tej grupy to osoby poniżej 40. roku życia, co pokazuje, że zmiany, które obejmują całe wnętrze, to domena ludzi młodych. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej podejmujemy się prac remontowych na tak szeroką skalę.

 

Remont może oznaczać zarówno całkowitą modernizację wnętrza, jak i drobne zmiany w aranżacji. Jak pokazują wyniki badania, większość prac remontowych w Polsce obejmuje malowanie. W 2019 roku aż 85% respondentów zdecydowało się na odnowienie koloru ścian czy sufitów w swoich domach i mieszkaniach. Oznacza to, że malowanie jest najchętniej wybieraną usługą remontową. Z jednej strony nie jest zbyt kosztowne, a z drugiej szybko można w ten sposób odświeżyć wnętrze.

 

W ścisłej czołówce prac wykonanych w ubiegłym roku znajdują się również: wykończenie podłogi (np. panelami czy parkietem), biały montaż (wanna, prysznic, umywalka, toaleta, baterie łazienkowe), układanie płytek, montaż drzwi i, co ciekawe, prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej.

 

72% respondentów przyznaje, że najprostsze naprawy i prace remontowe woli wykonywać na własną rękę bądź z pomocą znajomego czy członka rodziny. Najchętniej samodzielnie zabieramy się za wykończenie ścian - aż 67% respondentów zdecydowało się tapetować bez pomocy fachowca. Natomiast spośród badanych, którzy przedkładają farbę nad tapetę, 59% wzięło pędzel i wiadro we własne ręce. Ponadto sporo badanych, bo aż 42%, nie boi się zabrać za remont i wykończenie podłogi.

 

Z kolei wymiana okien, remont instalacji elektrycznej czy prace z konstrukcjami gipsowo-kartonowymi to typowe zadania dla profesjonalistów. Są skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy, w związku z czym zdecydowana większość osób ich wykonanie powierza fachowcom.

Najsilniejszą motywacją remontową jest po prostu chęć odświeżenia i modernizacji wnętrza. To ona skłoniła 63% badanych do dokonania zmian w swoich domach oraz mieszkaniach. Z kolei 16% osób wykonało remont, ponieważ odczuło potrzebę naprawy bądź wymiany przestarzałych elementów wykończenia.

 

Remont nie należy do naszych ulubionych czynności. Ponad połowa Polaków przyznaje, że prace związane z renowacją wnętrza są przyczyną stresu w ich życiu. Co czwarta osoba ma w tej kwestii mieszane odczucia, a tylko 20% podchodzi do tego z pełnym spokojem.

Przyjrzeliśmy się również kwestii szacowania budżetu, który potrzebny jest na zrealizowanie remontu. Średnia kwota, którą Polacy przeznaczyli na remont w 2019 roku wynosi niecałe 20 tysięcy złotych. Podobnie jak w 2018 roku niemal 1/3 kosztów (ok. 6 tysięcy złotych) stanowią wydatki związane z opłaceniem usług fachowców.

 

Wyniki pokazują, że mamy trudności w planowaniu budżetu potrzebnego do przeprowadzenia prac - tylko co czwarta osoba może pochwalić się tym, że prawidłowo obliczyła wysokość kosztów remontu. O ile 30% badanych wydało mniej niż wynosiły ich początkowe założenia, o tyle aż 47% respondentów musiało ostatecznie dopłacić do remontu.

Remont wiąże się z relatywnie dużym wydatkiem. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród których należy wymienić rosnące ceny robocizny oraz materiałów na rynku budowlanym. Dość powiedzieć, że aż 80% badanych określa usługi remontowo-wykończeniowe jako drogie, a 72% drobne prace i naprawy woli wykonywać samodzielnie.

 

Patrząc na przeciętny koszt remontu oraz średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce (ok. 3500 złotych netto pod koniec 2019 roku) łatwo można obliczyć, że statystyczny Kowalski musi przepracować blisko pół roku, by móc przeprowadzić planowane zmiany w aranżacji wnętrz.

Prawie każdy remontujący sfinansował remont w części lub całości ze zgromadzonych oszczędności. Podobnie jak w 2018 roku, niemal co piąty badany musiał wziąć kredyt w banku bądź zaciągnąć pożyczkę, by móc przeprowadzić remont. Z kolei jedna na dziesięć osób remontujących w 2019 roku znalazła wsparcie finansowe ze strony członków rodziny lub znajomych.

 

Dla 28% osób rozpoczęcie remontu jest poprzedzone ponad rocznym okresem planowania. Główne powody, przez które odkładamy przeprowadzenie prac wykończeniowych nie zmieniły się w porównaniu do 2018 roku. Jak pokazują wyniki badania, wciąż największą przeszkodę stanowi brak pieniędzy, na co wskazało 46% badanych (czyli o 9 punktów procentowych więcej niż w roku 2018). Na drugim miejscu znalazł się brak czasu - dotyczy on 41% osób.

Co ciekawe jednak, mniej osób ma problem ze znalezieniem zaufanego fachowca. W 2018 roku dotyczyło to 16% remontujących, natomiast w 2019 roku już tylko 14%. Choć spadek jest niewielki, to warto obserwować tendencję na przestrzeni kolejnych lat.

 

Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Fixly. Okres ten trwa aż do września, czyli tak długo, jak utrzymuje się sprzyjająca aura pogodowa. W ciągu tych sześciu miesięcy w 2019 roku remont rozpoczęło 67% respondentów.

 

Wyraźnie widać, że zastój branża remontowa przeżywała w I kwartale 2019 roku. Zima i okres ponoworoczny nie są optymalnym czasem na prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach. Liczba remontujących wyraźnie spadła również w październiku. Lekkie ożywienie można zaobserwować w listopadzie i grudniu, na co wpływ mogą mieć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Remont dla części osób może być jednym z etapów przygotowań domu lub mieszkania do odwiedzin bliskich.

 

Większość Polaków (64%), którzy remontowali w 2019 roku uporała się z pracami w ciągu jednego miesiąca. Staramy się zatem nie przedłużać robót i zakończyć je możliwie jak najszybciej. Warto jednak zaznaczyć, że im więcej wydajemy, tym dłużej trwają prace. Co druga osoba, którą remont kosztował więcej niż 10 tysięcy złotych, musiała poświęcić ponad 30 dni na przeprowadzenie robót.

 

Wśród osób, które remontowały w 2019 roku aż 70% przyznaje, że ma już zaplanowane kolejne prace na przyszły rok. To może oznaczać, że z jednej strony prace remontowe nie trwają zbyt długo, ale z drugiej przeprowadzamy je na raty, na przestrzeni lat.

 

Jak pokazują wyniki badania, Polacy wolą zatrudniać wyspecjalizowanych fachowców od konkretnego typu prac. Hydraulik, płytkarz, malarz i elektryk - to z ich usług badani korzystali najczęściej w ubiegłym roku. Z kolei, co trzecia osoba zwróciła się przed remontem o pomoc do ekipy budowlano-wykończeniowej, zlecając tym samym kompleksowe przeprowadzenie prac.

 

Jeden na trzech remontujących w 2019 roku skorzystał z usług stolarza, co oznacza, że w wielu polskich domach i mieszkaniach doszło do wymiany starego umeblowania na nowe. Ten wysoki odsetek wskazuje również na to, że chętnie stawiamy na meble na wymiar. Ponadto, przy zmianie aranżacji 15% osób wsparło się poradą specjalisty od projektowania wnętrz.

 

Warty odnotowania jest również pozytywny fakt, że aż dziewięć na dziesięć osób jest zadowolonych z pracy wykonanej przez fachowca.

 

55% respondentów jest zdania, że znalezienie fachowca nie należy do najłatwiejszych zadań. Wynika to z trudności, jakie stawia przed zlecającymi obecny rynek budowlany - wysokie ceny, niedobór doświadczonych specjalistów oraz problemy z brakiem wolnych terminów.

 

Większość remontujących (70%) szukało fachowca poza Internetem. Niezmiennie najbardziej cenione są polecenia znajomych. To dzięki nim 62% osób w tej grupie znalazło pożądanego specjalistę. Jak widać marginalne znaczenie mają już ogłoszenia w prasie oraz ulotki.

 

30% respondentów fachowca znalazło w sieci. Dla porównania w 2018 roku w Internecie szukał tylko co piąty remontujący. Większość osób szukających online korzysta z dedykowanych serwisów internetowych, takich jak Fixly, gdzie łatwo i szybko można znaleźć fachowca. Nieco mniej ogranicza się do wpisania odpowiedniej frazy w wyszukiwarce internetowej. Co piąty w tej grupie znalazł fachowca w mediach społecznościowych.

 

Ile czasu trzeba poświęcić, by znaleźć malarza, płytkarza czy innego specjalistę od remontów? 26% respondentów fachowca znalazło w ciągu 24 godzin. Nieco mniej, bo 22% potrzebowało na to od dwóch do trzech dni. To całkiem dobry wyniki zważywszy na fakt, że Polacy głównie szukają wśród członków rodziny i znajomych.

 

Dla porównania w serwisie Fixly, czas potrzebny na znalezienie wykonawcy jest znacznie krótszy. Od momentu dodania zapytania do kontaktu ze strony pierwszego fachowca mijają średnio 4 minuty.

 

Ekologia odgrywa coraz istotniejszą rolę w naszym codziennym życiu. Polacy mają świadomość tego, że należy dbać o środowisko, co widać również wśród remontujących - 41% badanych zwracało uwagę na ekologiczne rozwiązania w czasie remontu w 2019 roku

 

Połowa z nas korzysta już z energooszczędnych sprzętów AGD, które zauważalnie obniżają koszty eksploatacji. Dużą popularnością cieszą się również kompostowniki oraz zbiorniki na wodę deszczową, z których korzystają właściciele domów jednorodzinnych czy też obiektów sezonowych. Ponad połowa badanych wyraziła również chęć pozyskiwania energii słonecznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

 

Choć tylko 7% badanych posiada w domu system wentylacji z odzyskiem ciepła, to aż 43% chciałoby z niego skorzystać. Widać tym samym, że ta sztandarowa technologia dla budownictwa ekologicznego i energooszczędnego budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób.

 

Jak wynika z odpowiedzi respondentów, rozwiązania z zakresu systemów smart home są póki co rzadkością w polskich domach i mieszkaniach. Najpopularniejsze spośród nich, czyli inteligentne ogrzewanie, posiada tylko co dziesiąty badany.

 

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wielu Polaków wyraża zainteresowanie nowoczesną technologią sprawowania kontroli nad domem. Szczególnie chętnie skorzystalibyśmy ze wspomnianego wcześniej systemu ogrzewania, a także inteligentnych urządzeń AGD, oświetlenia czy kamer.

 

Smart home to wciąż jeden z najnowszych trendów, który jednak za sprawą postępu technologicznego i powszechnego dostępu do Internetu będzie się rozwijał, zdobywając kolejnych konsumentów.

 

Połowa Polaków remontowała w 2019 roku, z czego zdecydowana większość zleciła fachowcowi wykonanie przynajmniej części prac. To pokazuje, że branża ma się dobrze, a popyt na usługi fachowców wciąż jest wysoki. Mamy dobrych specjalistów, co potwierdza bardzo wysoki odsetek klientów zadowolonych z efektów remontu. Niezmiennie przy wyborze fachowca najbardziej cenimy rekomendacje członków rodziny i znajomych. Jednak w porównaniu do zeszłego roku, coraz więcej osób szuka wykonawcy w Internecie. Warto przy tym wspierać się dostępnymi w sieci opiniami, podobnie jak podczas robienia zakupów online. Na Fixly widzimy, że najchętniej wybierani wykonawcy to ci, którzy mogą pochwalić się dobrą oceną od wcześniejszych klientów. Dlatego duży nacisk kładziemy na rekomendacje na profilach wykonawców, by pomóc zlecającemu w dokonaniu wyboru.

 

Marcin Dakowski, General Manager Fixly

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Nagroda PRODUKT ROKU 2020 dla...
  Nagrody Meble Plus – Produkt ROKU 2020 przyznano w 15 kategoriach. W składzie jury znaleźli się eksperci od lat działający w branży meblowej i profesjonalnie zajmujący się aranżacją wnętrz – przedstawiciele salonów meblowych, sieci handlowych i hurtowni, osoby...
 • Wyjątkowa przestrzeń bliżej...
  Przestrzeń i światło na dobry początek! Inwestorzy, małżeństwo z dwójką dzieci, marzyli o tym, by ich 70-metrowy parter w domu jednorodzinnym był miejscem przestronnym, nowoczesnym i funkcjonalnym. Zadanie dodatkowo utrudniał fakt, że część parteru pozostawała...
 • Luksusowy wypoczynek w sercu...
  Stylowe wnętrza Grupa Bachleda wypracowała sobie jedyny i niepowtarzalny styl, którego elementy powtarzają się i zachwycają we wnętrzach kolejnych inwestycji. Również w resorcie Bachleda Residence odnaleźć można najpiękniejsze elementy stylu zakopiańskiego, stworzonego...
 • Idealne piękno !
  To, co wyróżnia Rosa Portogallo spośród innych gatunków kamienia proponowanych przez Interstone, to jego zjawiskowa barwa. Pastelowe nuty różu, zieleni i bieli idealnie kontrastują z mocnymi użyleniami w kolorze czerni, ciemnego brązu czy burgundu. Jasne marmury we...
 • Poszerzamy kompetencje pod okiem...
  Na gości EuroGastro i WorldHotel obok kompleksowej oferty targowej, czeka niezwykle ciekawy i bogaty merytorycznie program edukacyjno-szkoleniowy. Dla tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę w zakresie ekonomii, zarządzania restauracją i personelem, marketingu, a także obsługi klienta...
 • Dzieła z kamieni ufundowanych...
  INTERSTONE to działający na ogólnopolską skalę dystrybutor kamienia naturalnego. Odkąd w 2018 roku otwarty został jej warszawski showroom, firma dbała o obecność w nim kamiennych dzieł sztuki i wspierała działalność artystyczną znanego rzeźbiarza Wojtka Pustoły. Ostatnie...
 • Obiekt referencyjny Duravit
  One & Only oferuje 90 willi na plaży i 32 wille na wodzie, wszystkie stworzone w celu zapewnienia relaksu i dobrego samopoczucia. Architekt Jean-Michel Gathy z Kuala Lumpur, który projektuje hotele na całym świecie, na Reethi Rah stworzył fascynującą mieszankę elegancji i luksusu...
 • Niedzielne śniadania rodzinne
  Nie, nie myślimy o zrywaniu się o świcie, strojeniu się, nerwowym szykowaniu wystawnego przyjęcia i sztywnym siedzeniu przy suto zastawionym stole. To spotkanie ma być nieformalne! Niech domownicy ubiorą się wygodnie i razem przygotują jedzenie – dla każdego to, co najbardziej lubi....
 • Showroom polskiej marki AQForm...
  Ekspozycja oświetlenia powinna pokazywać przede wszystkim światło. Jest to jednak zaskakująco rzadkie. Zazwyczaj uwagę kieruje się na produkty i ich wygląd, podczas gdy kluczowe są możliwości samego światła, które jest niezbędne dla funkcjonowania każdego wnętrza. Dlatego...
 • Kamień w nowej formie
  Kamienny blat, obudowa kominka, czy marmurowa podłoga w łazience, to synonim splendoru i elegancji wnętrza. W trosce o ich nieskazitelne piękno, musimy się niestety liczyć z koniecznością specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza podatnego na zaplamienia marmuru. Dlatego od kilku lat obserwujemy...
 • Wnętrze w loftowym stylu
  Zacznij od góry – wybieramy lampę wiszącą Styl loftowy to surowość i prostota, ale niepozbawione przytulności. W takich wnętrzach często wykorzystuje się beton lub cegłę na ścianach. Na ich tle doskonale wypadają lampy metalowe, swoją konstrukcją przypominające te z...
 • Meble z funkcją spania
  Nie wszystkie osoby zamierzające kupić tego rodzaju mebel wiedzą, że sofy z funkcją spania różnią się między sobą zarówno sposobem rozkładania, jak i poziomem komfortu, jaki oferują.Wybierajmy mebel rozważnie, bo tylko wtedy zyskamy gwarancję, że będzie nam służył...
 • Jak wybrać podłogę do biura ?
  Nie od dziś wiadomo, że wygląd biura ma wpływ na wydajność i kreatywność pracowników. Według badań* aż 78% ankietowanych potwierdza, że jakość i warunki miejsca pracy są ważne, a 69% byłoby w stanie zamienić część z przywilejów na komfortową i estetycznie...

Inne artykuły

Aktualności
 • Kolekcja LOFTY do loftów
  Dobra wiadomość dla miłośników takich właśnie klimatów jest taka, że znacząco została poszerzona o nowe produkty dostępna w Belbazaar wzorniczo surowa kolekcja LOFTY. Nazwa kolekcji nawiązuje rzecz jasna do mody na mieszkanie w loftach, która dotarła do Polski stosunkowo niedawno,...
 • Spotkanie z projektantami i architektami wnętrz
  Centrum Mebli i Oświetlenia MEGA-MEBLE zaprasza 08.12.2007 na spotkanie z projektantami i architektami wnętrz. Będzie to kolejne spotkanie z z cyklu z 'Bliskie spotkanie z Salonem i Sypialnią" - tym razem w Mega-Meble w Warszawie. Organizatorem "Bliskich spotkań" jest Publikator, którego...
 • „Weranda Country” zaprasza na „ZIELEŃ TO ŻYCIE”
  Serdecznie zapraszamy do odwiedzin stoiska dwumiesięcznika „Weranda Country” (hala 3 stoisko numer 140). Zapowiedziano liczne atrakcje! Każdy zwiedzający otrzyma czasopisma, odpoczywając na meblach Willow House będzie mógł porozmawiać z przedstawicielami wydawnictwa, a także...
 • Wpływ ekspozycji na wzrost sprzedaży
  Duży wpływ na sprzedaż produktów duńskiego brandu ma merchandising, czyli sposób aranżacji produktów danej marki w przestrzeni handlowej. Vita Copenhagen słynie z nowoczesnego podejścia nie tylko do projektowania produktów, ale w równie profesjonalny...
 • High styl
  Mieszkasz w biegu i nie spędzasz dużo czasu ze swoją rodziną przy stole. Więcej posiłków zjadasz poza domem to jednak potrzebujesz mieć w nim miejsce przy którym można czasem posiedzieć. Twoja kuchnia nie jest za duża a Twój dom nie ma jadalni. Doskonałym i nowoczesnym rozwiązaniem...
Nowości produktowe
 • TARKETT - Proteco Natura
  Proteco Natura - matowy lakier idealnie chroniący drewno. Twardy jak lakier i naturalny jak olej - w Proteco natura firmie Tarkett udało się połączyć najlepsze cechy obu sposobów wykończenia powierzchni. www.tarkett.pl
 • Paged Meble - VOGUE
  W zależności od koloru tapicerki potrafią nadać wnętrzu romantyczny, bądź drapieżny i rockowy klimat. Voque jest nie tylko magazynem o modzie, dla wielu to wyrocznia, która kreuje trendy na ulicach największych metropolii. Każdy numer jest kwintesencją klasy, szyku i najlepszego gustu....
 • Virutex - Ukośnica do aluminium, PVC i drewna
  Zasięg cięcia, do 150 mm. Ukośnica posiada praktyczny stolik górny do cięcia równoległego. Głowica może być przechylana od 0° do 45°. Posiada ona integralny system bezpieczeństwa, zapobiegający niepożądanemu uruchomieniu oraz łącze do zewnętrznego kolektora odpadów. Silnik...
 • Defra - Senso Flou Point Alesia
  Najnowsza aktualizacja bazy obejmuje całą kolekcji marki Defra oraz meble modułowe z oferty marki Ø NAS.Zaktualizowana baza 3D pozwoli projektantom i architektom wnętrz na stworzenie wielu ciekawych i inspirujących aranżacji łazienek. Co nowego w bazie marki Defra ? Komplet modeli...
 • GROHE - Essence
  Essence – prostota i minimalizm GROHE uzupełnia trzy obecnie oferowane kolekcje ceramiki (Cube, Euro, Bau) produktami nowej serii Essence. Oprócz umywalek w różnych rozmiarach, bidetów i toalet w skład nowej kolekcji Essence po raz pierwszy wchodzą także wanny w...

Artykuły podobne

 • Showroom polskiej marki AQForm nagrodzony!
  Otwarty pod koniec 2019 roku showroom AQForm, przez wielu nazywany „teatrem światła” to przestrzeń, w której nie tylko możemy zobaczyć produkty z oferty AQForm, ale przede wszystkim wpływ...
 • Luksusowy wypoczynek w sercu Zakopanego
  Na hotelowej mapie Zakopanego pojawił się nowy, luksusowy obiekt – Bachleda Resort. Ta pięciogwiazdkowa rezydencja już od progu zachwyca swoim eleganckim lobby oraz barem, miejscem w którym...
 • Obiekt referencyjny Duravit
  One & Only nadaje słowu „luksus” zupełnie nowe znaczenie. Resort położony jest na malediwskiej wyspie Reethi Rah i jest perłą w łańcuchu koralowych atoli, lagun i białych plaż.
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski