Podziel się:

Jak remontują Polacy

20-01-2020
Do schowka
Serwis Fixly wraz z Kantar Polska, już po raz drugi przeprowadził ogólnokrajowe badanie, w ramach którego zapytaliśmy Polaków o różne kwestie dotyczące remontów i napraw. To, co szczególnie nas interesowało, to odpowiedź na pytania gdzie, co, jak i za ile. Niniejszy raport to obszerny zbiór wszystkiego, co wiemy o pracach remontowych w naszym kraju. Jak zatem remontują Polacy?

49%, czyli prawie co drugi mieszkaniec Polski przeprowadził remont w 2019 roku. Prym wiedli mieszkańcy Wielkopolski, spośród których aż 61% dokonało zmian w swoich domach i mieszkaniach. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się województwo śląskie, a na trzecim świętokrzyskie. Najmniej remontowano na Mazowszu, w Lubuskiem oraz w Małopolsce.

 

W kwestii hierarchii priorytetów remontowych niewiele się zmieniło w porównaniu do 2018 roku. Pomieszczeniami, które najczęściej remontowaliśmy w 2019 roku były kuchnia i salon (w ramach którego uwzględniono również jadalnię). To w nich zwykle spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i tam też przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że stawiamy je na remontowym piedestale. W dalszej kolejności znalazły się łazienka oraz sypialnia.

 

Niemal co piąty badany zdecydował się na generalny remont domu lub mieszkania. Ponad połowa tej grupy to osoby poniżej 40. roku życia, co pokazuje, że zmiany, które obejmują całe wnętrze, to domena ludzi młodych. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej podejmujemy się prac remontowych na tak szeroką skalę.

 

Remont może oznaczać zarówno całkowitą modernizację wnętrza, jak i drobne zmiany w aranżacji. Jak pokazują wyniki badania, większość prac remontowych w Polsce obejmuje malowanie. W 2019 roku aż 85% respondentów zdecydowało się na odnowienie koloru ścian czy sufitów w swoich domach i mieszkaniach. Oznacza to, że malowanie jest najchętniej wybieraną usługą remontową. Z jednej strony nie jest zbyt kosztowne, a z drugiej szybko można w ten sposób odświeżyć wnętrze.

 

W ścisłej czołówce prac wykonanych w ubiegłym roku znajdują się również: wykończenie podłogi (np. panelami czy parkietem), biały montaż (wanna, prysznic, umywalka, toaleta, baterie łazienkowe), układanie płytek, montaż drzwi i, co ciekawe, prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej.

 

72% respondentów przyznaje, że najprostsze naprawy i prace remontowe woli wykonywać na własną rękę bądź z pomocą znajomego czy członka rodziny. Najchętniej samodzielnie zabieramy się za wykończenie ścian - aż 67% respondentów zdecydowało się tapetować bez pomocy fachowca. Natomiast spośród badanych, którzy przedkładają farbę nad tapetę, 59% wzięło pędzel i wiadro we własne ręce. Ponadto sporo badanych, bo aż 42%, nie boi się zabrać za remont i wykończenie podłogi.

 

Z kolei wymiana okien, remont instalacji elektrycznej czy prace z konstrukcjami gipsowo-kartonowymi to typowe zadania dla profesjonalistów. Są skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy, w związku z czym zdecydowana większość osób ich wykonanie powierza fachowcom.

Najsilniejszą motywacją remontową jest po prostu chęć odświeżenia i modernizacji wnętrza. To ona skłoniła 63% badanych do dokonania zmian w swoich domach oraz mieszkaniach. Z kolei 16% osób wykonało remont, ponieważ odczuło potrzebę naprawy bądź wymiany przestarzałych elementów wykończenia.

 

Remont nie należy do naszych ulubionych czynności. Ponad połowa Polaków przyznaje, że prace związane z renowacją wnętrza są przyczyną stresu w ich życiu. Co czwarta osoba ma w tej kwestii mieszane odczucia, a tylko 20% podchodzi do tego z pełnym spokojem.

Przyjrzeliśmy się również kwestii szacowania budżetu, który potrzebny jest na zrealizowanie remontu. Średnia kwota, którą Polacy przeznaczyli na remont w 2019 roku wynosi niecałe 20 tysięcy złotych. Podobnie jak w 2018 roku niemal 1/3 kosztów (ok. 6 tysięcy złotych) stanowią wydatki związane z opłaceniem usług fachowców.

 

Wyniki pokazują, że mamy trudności w planowaniu budżetu potrzebnego do przeprowadzenia prac - tylko co czwarta osoba może pochwalić się tym, że prawidłowo obliczyła wysokość kosztów remontu. O ile 30% badanych wydało mniej niż wynosiły ich początkowe założenia, o tyle aż 47% respondentów musiało ostatecznie dopłacić do remontu.

Remont wiąże się z relatywnie dużym wydatkiem. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród których należy wymienić rosnące ceny robocizny oraz materiałów na rynku budowlanym. Dość powiedzieć, że aż 80% badanych określa usługi remontowo-wykończeniowe jako drogie, a 72% drobne prace i naprawy woli wykonywać samodzielnie.

 

Patrząc na przeciętny koszt remontu oraz średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce (ok. 3500 złotych netto pod koniec 2019 roku) łatwo można obliczyć, że statystyczny Kowalski musi przepracować blisko pół roku, by móc przeprowadzić planowane zmiany w aranżacji wnętrz.

Prawie każdy remontujący sfinansował remont w części lub całości ze zgromadzonych oszczędności. Podobnie jak w 2018 roku, niemal co piąty badany musiał wziąć kredyt w banku bądź zaciągnąć pożyczkę, by móc przeprowadzić remont. Z kolei jedna na dziesięć osób remontujących w 2019 roku znalazła wsparcie finansowe ze strony członków rodziny lub znajomych.

 

Dla 28% osób rozpoczęcie remontu jest poprzedzone ponad rocznym okresem planowania. Główne powody, przez które odkładamy przeprowadzenie prac wykończeniowych nie zmieniły się w porównaniu do 2018 roku. Jak pokazują wyniki badania, wciąż największą przeszkodę stanowi brak pieniędzy, na co wskazało 46% badanych (czyli o 9 punktów procentowych więcej niż w roku 2018). Na drugim miejscu znalazł się brak czasu - dotyczy on 41% osób.

Co ciekawe jednak, mniej osób ma problem ze znalezieniem zaufanego fachowca. W 2018 roku dotyczyło to 16% remontujących, natomiast w 2019 roku już tylko 14%. Choć spadek jest niewielki, to warto obserwować tendencję na przestrzeni kolejnych lat.

 

Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Fixly. Okres ten trwa aż do września, czyli tak długo, jak utrzymuje się sprzyjająca aura pogodowa. W ciągu tych sześciu miesięcy w 2019 roku remont rozpoczęło 67% respondentów.

 

Wyraźnie widać, że zastój branża remontowa przeżywała w I kwartale 2019 roku. Zima i okres ponoworoczny nie są optymalnym czasem na prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach. Liczba remontujących wyraźnie spadła również w październiku. Lekkie ożywienie można zaobserwować w listopadzie i grudniu, na co wpływ mogą mieć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Remont dla części osób może być jednym z etapów przygotowań domu lub mieszkania do odwiedzin bliskich.

 

Większość Polaków (64%), którzy remontowali w 2019 roku uporała się z pracami w ciągu jednego miesiąca. Staramy się zatem nie przedłużać robót i zakończyć je możliwie jak najszybciej. Warto jednak zaznaczyć, że im więcej wydajemy, tym dłużej trwają prace. Co druga osoba, którą remont kosztował więcej niż 10 tysięcy złotych, musiała poświęcić ponad 30 dni na przeprowadzenie robót.

 

Wśród osób, które remontowały w 2019 roku aż 70% przyznaje, że ma już zaplanowane kolejne prace na przyszły rok. To może oznaczać, że z jednej strony prace remontowe nie trwają zbyt długo, ale z drugiej przeprowadzamy je na raty, na przestrzeni lat.

 

Jak pokazują wyniki badania, Polacy wolą zatrudniać wyspecjalizowanych fachowców od konkretnego typu prac. Hydraulik, płytkarz, malarz i elektryk - to z ich usług badani korzystali najczęściej w ubiegłym roku. Z kolei, co trzecia osoba zwróciła się przed remontem o pomoc do ekipy budowlano-wykończeniowej, zlecając tym samym kompleksowe przeprowadzenie prac.

 

Jeden na trzech remontujących w 2019 roku skorzystał z usług stolarza, co oznacza, że w wielu polskich domach i mieszkaniach doszło do wymiany starego umeblowania na nowe. Ten wysoki odsetek wskazuje również na to, że chętnie stawiamy na meble na wymiar. Ponadto, przy zmianie aranżacji 15% osób wsparło się poradą specjalisty od projektowania wnętrz.

 

Warty odnotowania jest również pozytywny fakt, że aż dziewięć na dziesięć osób jest zadowolonych z pracy wykonanej przez fachowca.

 

55% respondentów jest zdania, że znalezienie fachowca nie należy do najłatwiejszych zadań. Wynika to z trudności, jakie stawia przed zlecającymi obecny rynek budowlany - wysokie ceny, niedobór doświadczonych specjalistów oraz problemy z brakiem wolnych terminów.

 

Większość remontujących (70%) szukało fachowca poza Internetem. Niezmiennie najbardziej cenione są polecenia znajomych. To dzięki nim 62% osób w tej grupie znalazło pożądanego specjalistę. Jak widać marginalne znaczenie mają już ogłoszenia w prasie oraz ulotki.

 

30% respondentów fachowca znalazło w sieci. Dla porównania w 2018 roku w Internecie szukał tylko co piąty remontujący. Większość osób szukających online korzysta z dedykowanych serwisów internetowych, takich jak Fixly, gdzie łatwo i szybko można znaleźć fachowca. Nieco mniej ogranicza się do wpisania odpowiedniej frazy w wyszukiwarce internetowej. Co piąty w tej grupie znalazł fachowca w mediach społecznościowych.

 

Ile czasu trzeba poświęcić, by znaleźć malarza, płytkarza czy innego specjalistę od remontów? 26% respondentów fachowca znalazło w ciągu 24 godzin. Nieco mniej, bo 22% potrzebowało na to od dwóch do trzech dni. To całkiem dobry wyniki zważywszy na fakt, że Polacy głównie szukają wśród członków rodziny i znajomych.

 

Dla porównania w serwisie Fixly, czas potrzebny na znalezienie wykonawcy jest znacznie krótszy. Od momentu dodania zapytania do kontaktu ze strony pierwszego fachowca mijają średnio 4 minuty.

 

Ekologia odgrywa coraz istotniejszą rolę w naszym codziennym życiu. Polacy mają świadomość tego, że należy dbać o środowisko, co widać również wśród remontujących - 41% badanych zwracało uwagę na ekologiczne rozwiązania w czasie remontu w 2019 roku

 

Połowa z nas korzysta już z energooszczędnych sprzętów AGD, które zauważalnie obniżają koszty eksploatacji. Dużą popularnością cieszą się również kompostowniki oraz zbiorniki na wodę deszczową, z których korzystają właściciele domów jednorodzinnych czy też obiektów sezonowych. Ponad połowa badanych wyraziła również chęć pozyskiwania energii słonecznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

 

Choć tylko 7% badanych posiada w domu system wentylacji z odzyskiem ciepła, to aż 43% chciałoby z niego skorzystać. Widać tym samym, że ta sztandarowa technologia dla budownictwa ekologicznego i energooszczędnego budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób.

 

Jak wynika z odpowiedzi respondentów, rozwiązania z zakresu systemów smart home są póki co rzadkością w polskich domach i mieszkaniach. Najpopularniejsze spośród nich, czyli inteligentne ogrzewanie, posiada tylko co dziesiąty badany.

 

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wielu Polaków wyraża zainteresowanie nowoczesną technologią sprawowania kontroli nad domem. Szczególnie chętnie skorzystalibyśmy ze wspomnianego wcześniej systemu ogrzewania, a także inteligentnych urządzeń AGD, oświetlenia czy kamer.

 

Smart home to wciąż jeden z najnowszych trendów, który jednak za sprawą postępu technologicznego i powszechnego dostępu do Internetu będzie się rozwijał, zdobywając kolejnych konsumentów.

 

Połowa Polaków remontowała w 2019 roku, z czego zdecydowana większość zleciła fachowcowi wykonanie przynajmniej części prac. To pokazuje, że branża ma się dobrze, a popyt na usługi fachowców wciąż jest wysoki. Mamy dobrych specjalistów, co potwierdza bardzo wysoki odsetek klientów zadowolonych z efektów remontu. Niezmiennie przy wyborze fachowca najbardziej cenimy rekomendacje członków rodziny i znajomych. Jednak w porównaniu do zeszłego roku, coraz więcej osób szuka wykonawcy w Internecie. Warto przy tym wspierać się dostępnymi w sieci opiniami, podobnie jak podczas robienia zakupów online. Na Fixly widzimy, że najchętniej wybierani wykonawcy to ci, którzy mogą pochwalić się dobrą oceną od wcześniejszych klientów. Dlatego duży nacisk kładziemy na rekomendacje na profilach wykonawców, by pomóc zlecającemu w dokonaniu wyboru.

 

Marcin Dakowski, General Manager Fixly

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • „Meblarski 1000” - ranking...
  Raport „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce” przygotowało Wydawnictwo meble.pl, wydawca miesięcznika „BIZNES.meble.pl”, we współpracy z firmą Info Veriti Polska. Ranking występuje w dwóch wersjach,...
 • Zacznij rok z „BIZNES...
  Wydanie 1/2021 miesięcznika „BIZNES.meble.pl” pojawiło się już na rynku w wersji papierowej. Jest także dostępne w formie e-wydania: „BIZNES.meble.pl 1/2021”. W styczniowym numerze znajdziecie m.in.: - felietony - raport: Pandemia testem dla łańcucha dostaw W DZIALE...
 • Jubileuszowe diamenty
  Od kilkunastu już lat na początku grudnia spotykamy się z laureatami konkursu „Diament Meblarstwa”. Nie inaczej miało być w grudniu 2020 r. Niestety, pandemia i obowiązujące obostrzenia uniemożliwiły nam zorganizowanie uroczystości wręczenia nagród. I chociaż...
 • Katalog inspiracji na 2021 rok
  15. edycja konkursu „Diament Meblarstwa” dobiegła końca. Jej podsumowanie to katalog. Publikacja właśnie pojawiła się na rynku w wersji papierowej, ale jest też dostępna w formie e-wydania - Katalog „Diament Meblarstwa 2021”. Co znajduje się w katalogu? Na 60...
 • Wybierz wydarzenie 2020 roku
  Zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży wydarzenie ubiegłego roku. Wystarczy do 17 stycznia wskazać swoich faworytów: https://biznes.meble.pl/ankieta-eventy-2020 Aby głos był ważny należy wytypować 5 wydarzeń (wszystkie wskazania są równorzędne). Wyniki...
 • Najwięksi producenci mebli z...
  Firmy, które znalazły się w rankingu „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce” mają siedziby w 248 powiatach, co oznacza, że 65,26% polskich powiatów to siedziba przynajmniej jednej firmy z zestawienia „Meblarski...
 • 2021 rokiem jubileuszy...
  30 lat temu, w 1991 r., na początku polskich przemian gospodarczych rozpoczęły działalność firmy Black Red White – jeden z potentatów w branży, a także Profim – jeden z największych nie tylko w Polsce, ale też w Europie producentów krzeseł i foteli biurowych. W...
 • 25 wydarzeń, na które czeka...
  Przez najbliższe dwa tygodnie – począwszy od 18 stycznia aż do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia włącznie - zapraszamy do głosowania na najbardziej oczekiwane wydarzenie 2021 roku. Wystarczy wypełnić ankietę: https://biznes.meble.pl/ankieta-wydarzenia-2021-roku Aby głos był...
 • 7 zmian w prawie w 2021 r.
  Jakie są najważniejsze zmiany w prawie, które przyniósł i jeszcze przyniesie 2021 rok? Oto 7 regulacji, które powinni mieć na uwadze przedsiębiorcy z branży meblarskiej: 1. Nowe Prawo zamówień publicznych Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały zasadnicze...
 • Czy lockdown w Europie zagrozi...
  Lista krajów, które wprowadzają lub przedłużają obostrzenia już nawet nie z dnia na dzień, a z godziny na godzinę, staje się coraz dłuższa. W których z europejskich państw, ważnych odbiorców eksportowanych z Polski mebli, obowiązują surowe restrykcje?...
 • Niemcy przedłużają lockdown....
  Zaplanowane pierwotnie na 25 stycznia spotkanie kanclerz Niemiec - Angeli Merkel - z premierami 16 niemieckich landów, odbyło się wcześniej - 19 stycznia. Uczestnicy wideokonferencji zgodzili się na przedłużenie o kolejne dwa tygodnie zamknięcia większości sklepów i...
 • Rynek mieszkań - trendy i...
  Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w okresie od stycznia do listopada 2020 roku polscy deweloperzy oddali do użytku swoim Klientom prawie 200 tysięcy mieszkań. Jest to 6,0% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W tym samym czasie zmniejszyła się jednak...
 • Mniej dłużników, więcej...
  Pandemia wyraźnie uszczupliła finanse konsumentów i firm. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości, widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, wyniosły ponad 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Nieco zmalała natomiast liczba...
 • Heimtextil przełożony na 2022...
  Zmianie uległy również terminy Techtextil i Texprocess, Prolight + Sound oraz International Consumer Goods Show. We wrześniu 2020 roku Messe Frankfurt, organizator wydarzeń targowych, zrezygnował z jakichkolwiek fizycznych wydarzeń w pierwszym kwartale 2021 roku. Teraz, po...

Inne artykuły

Aktualności
 • Praca zdalna - za i przeciw
  W porównaniu z poprzednią edycją badania, wzrósł odsetek mikro, małych i średnich firm, których pracownicy są w stanie częściowo lub całkowicie wykonywać swoje obowiązki w trybie home office. Obecnie to ponad 52% przedsiębiorców. Dodatkowo, już prawie 77% z...
 • Czy lockdown obejmuje sklepy meblowe?
  Po listopadowym zamknięciu salonów meblowych o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw., podobnie jak tych znajdujących się w galeriach handlowych, branża meblarska z niepokojem przyjęła informację o planach wprowadzenia lockdownu od 28 grudnia 2020 r. Zbyt świeże są wspomnienia...
 • 25 wydarzeń, na które czeka branża
  Przez najbliższe dwa tygodnie – począwszy od 18 stycznia aż do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia włącznie - zapraszamy do głosowania na najbardziej oczekiwane wydarzenie 2021 roku. Wystarczy wypełnić ankietę: https://biznes.meble.pl/ankieta-wydarzenia-2021-roku Aby głos był...
 • Wspaniałych Świąt od „BIZNES.meble.pl”
  Kochani! Przyjaciele, Czytelnicy, Klienci i Partnerzy Życzymy Wam, by ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia upłynął w zdrowiu, spędźcie go w niepowtarzalnej atmosferze wśród najbliższych osób. Niech nadchodzący 2021 rok sprzyja osobistym i zawodowym sukcesom....
 • Niemcy przedłużają lockdown. Co na to branża?
  Zaplanowane pierwotnie na 25 stycznia spotkanie kanclerz Niemiec - Angeli Merkel - z premierami 16 niemieckich landów, odbyło się wcześniej - 19 stycznia. Uczestnicy wideokonferencji zgodzili się na przedłużenie o kolejne dwa tygodnie zamknięcia większości sklepów i...
Nowości produktowe
 • Benjamin Moore - INSL-X
  Produkt z innowacyjnym rozwiązaniem „Disappearing Pink Color-Change Technology”, podczas schnięcia zmienia kolor z różowego na biały. Tymczasowa zmiana odcienia wskazuje zasięg pomalowanej powierzchni. Farba niweluje nierówności podłoża i zapewnia jednolite...
 • Kler - Fotel Cornetta
  Cała górna część fotela okazuje się być elektrycznie unoszonym zagłówkiem z funkcją zmiany kąta nachylenia, które można płynnie regulować.
 • Amix - Seria zawiasów „HS-DTC”
  Wszystkie oferowane zawiasy gwarantują lekkie otwieranie, ciche zamykanie oraz długą żywotność, przez co przyczyniają się do przyjemnego użytkowania mebli. Regulacja 3D oznacza możliwość dopasowania frontu w trzech płaszczyznach: w pionie, w poziomie oraz przód-tył.
 • LG - LG Magnit
  Zastrzeżona przez LG technologia „Black Coating” pozwala na zwiększenie kontrastu i wierności odwzorowania barw, przy jednoczesnej ochronie mikroskopijnych pikseli LED przed wilgocią, kurzem i wpływem czynników zewnętrznych.
 • Misha - Passiflora
  Rezultatem współpracy marki z Cristiną Celestino jest kolekcja „Esotismi”, która obejmuje cztery wzory: „Oasi”, „Cabana”, „Passiflora” i „Formosa”. W przypadku tapety „Passiflora”, ponadwymiarowy design łączy...

Artykuły podobne

 • 25 wydarzeń, na które czeka branża
  Zagłosuj na najbardziej oczekiwane przez branżę wydarzenia i miej swój udział w tworzeniu rankingu, który organizuje redakcja „BIZNES.meble.pl”.
 • Czy lockdown w Europie zagrozi branży?
  Władze kolejnych krajów Starego Kontynentu wprowadzają lub wydłużają obowiązujące ograniczenia. Ile potrwa wielki europejski lockdown i jak mocno uderzy w branżę meblarską?
 • Rynek mieszkań - trendy i prognozy
  Jaki metraż jest najbardziej popularny? Czym kierują się kupujący przy wyborze własnego „M”? Jakie tendencje zdominują rynek nieruchomości w najbliższym czasie?
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!