Newsroom

Jak kupować, aby nie żałować?

Diabełek i Aniołek doradzają jak kupować Kaeser

Jak kupować, aby nie żałować?

Praca daje nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję. Szczególnie gdy się robi to, co się lubi.

Niektórzy mają dobrze, bo robią tylko to co lubią ;). Jednak czasami pracy jest na tyle dużo, że trzeba działać pod presją czasu. Wtedy musimy szybko podejmować decyzje. Nie zawsze jesteśmy pewni czy są słuszne. Wtedy można iść na skróty i szukać pomocy w opiniach innych osób – Internet pełen jest dobrych rad. Można też po prostu posłuchać się własnej intuicji. Tak podejmujemy decyzje. I to zarówno w mało istotnych sprawach, jak również w ważnych, mających wpływ na przyszłość naszą lub naszej firmy. Jak pewnie wszyscy się domyślają taki sam mechanizm działa w trakcje procesu kupowania. Szczególnie jeżeli mamy awarię (presja czasu) i musimy dokonać dobrego wyboru szybko i na lata, a każda minuta nas kosztuje.

Kompresor Kaeser. Miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Omówię ten mechanizm na przykładzie kompresora. Bez sprężonego powietrza ciężko sobie wyobrazić nowoczesny zakład produkcji mebli. Jest przydatne przy pracy centrów obróbczych CNC czy oklejarek, wszystkich narzędzi pneumatycznych, ale również przy pozbywaniu się pyłu. Stąd, gdy go zabraknie, pojawia się stres. Aby go uniknąć, warto zawczasu przyjrzeć się tematowi.

Przy zakupie kompresora najważniejsza jest cena. To podstawowy wskaźnik, który nas interesuje. A zatem im coś jest tańsze tym lepiej i sprawa załatwiona. No nie do końca. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Po pierwsze jaką cenę bierzemy pod uwagę. To są dwie? Tak, a nawet trzy.

Pierwsza, choć wcale nie największa to cena zakupu. Porównując, która jest najniższa musimy pamiętać, że za ceną zakupu stoi towar, a dokładnie jego specyfikacja. W przypadku kompresora to nie tylko ciśnienie, wydajność i moc silnika. Ważna jest również pełna specyfikacja techniczna kompresora, budowa urządzenia, głośność, rodzaj użytych materiałów oraz wiele innych.  Znaczenie mają również informacje o producencie, gwarancja, dostępność części czy serwisu. Te wszystkie elementy wpływają na to, że  jedne urządzenia są tanie, a inne drogie. Stąd pytanie: czy kupując taniej nie przepłacamy?

Druga cena, którą warto poznać to koszt eksploatacji. Ile kosztują filtry czy olej, jak często trzeba je wymieniać? Kiedy trzeba zrobić remont kapitalny i ile on kosztuje?  W tym przypadku bez porównania pisemnych ofert ciężko zdecydować. A proszę mi wierzyć, może to być znaczny wydatek.

Trzecia cena jest największa. To koszt energii elektrycznej, potrzebnej do wytworzenia sprężonego powietrza. Kompresory potrzebują jej w olbrzymiej ilości. Koszt energii elektrycznej zużytej przez kilkanaście lat wielokrotnie przekracza koszt zakupu urządzenia. Szczególnie dziś rachunki za prąd mają istotne znaczenie. Dlatego przed decyzją o wyborze urządzenia koniecznie trzeba poznać tą wartość. Kompresor kompresorowi nie jest równy i różnice w faktycznym zużyciu energii mogą być bardzo duże. A nie wszystkie urządzenia są energooszczędne.

Jeżeli powyższy artykuł się spodobał zapraszam do odwiedzenia naszej strony.