Podziel się:

Dylematy rodzin biznesowych podczas pandemii

12-05-2020
Do schowka
Instytut Biznesu Rodzinnego przeniósł kluczowe wydarzenie dla firm rodzinnych do strefy online. Family Business Week, pod patronatem miesięcznika „BIZNES meble.pl”, potrwa od 18 do 22 maja.

 

Zmieniona formuła wydarzenia to 5 dni, które pozwolą systemowo spojrzeć na obszar przedsiębiorstwa, przywództwa, majątku, rodziny właścicielskiej oraz globalnego otoczenia firmy. Czy w Polsce dzięki COVID-19 narodzi się lokalny patriotyzm? Czy swój do swego po swoje, tak jak robią to Niemcy, ma szansę zaistnieć nad Wisłą? Jak utrzymać reputację rodziny biznesowej, która musiała zwalniać pracowników w małej miejscowości? Czy firma ma płynność finansową, aby przetrwać kryzys? To tylko kilka z dylematów, przed którymi stoją obecnie właściciele biznesów w Polsce.

 

Epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie przewróciła biznesową rzeczywistość do góry nogami. Kryzys gospodarczy i wyzwania, które pojawiły się nagle zaskoczyły niejednego przedsiębiorcę. Przetrwają tylko najsilniejsi, ci którzy znajdą receptę na sukces w czasie epidemii.

 

Gdy z chwilą wybuchu obecnego kryzysu, nagle zabrakło w Polsce autorytetów, a w opinii publicznej wśród przedsiębiorców panuje głównie pesymizm, strach i niepewność najbliższych tygodni, Instytur Biznesu Rodzinnego postanowił poszukać globalnych rozwiązań i szerokiego, systemowego spojrzenia na obecny kryzys.Przezwyciężyć impas pomogli IBR koledzy z Niemiec, którzy stworzyli metodykę systemowego wsparcia biznesu. Wyodrębniono również pięć kluczowych obszarów, o które powinien zadbać każdy przedsiębiorca czujący odpowiedzialność za przyszłość firmy, takich jak: firma, przywództwo, majątek, rodzina i właściciel oraz globalne otoczenie.

 

W wydarzeniu weźmie udział m.in. głowa rodziny najbogatszej i największej familii biznesowej w Europie oraz eksperci i właściciele firm z całego świata oraz Polski.Family Business Week to 5 kluczowych obszarów, o które powinien zadbać każdy członek rodziny biznesowej czujący odpowiedzialność za trwałość firmy. Zdaniem inicjatorki kongresu, dr Adrianny Lewandowskiej, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego – tylko działając systemowo zwiększamy uważność na każdą integralną część systemu rodzinnej firmy! To właśnie te integralność, spójność i wierność wartościom, które ważne są dla systemów: rodziny, indywidualnego podejścia każdego z właścicieli, przywództwa w firmie, zarządzania firmą w kontekście decyzji rynkowych oraz majątku, stanowią o potencjale długowieczności.

Nie bez powodu obecnie wśród coraz częściej pojawiających się pytań pojawiają się takie dylematyw, jak:

 

- Czy mam płynność finansową, aby przejść ten kryzys? Czy monitoruję ją wystarczająco szczegółowo? Jak opracować różne scenariusze przyszłości?

- Które koszty mogę zredukować, jednak tak, by nie naruszyć naszych wspólnych wartości i zachowywać się etycznie?

-  Czy rezygnować z wynajmu biur? Może lepiej przejść na pracę zdalną? Czy nowe biuro planować z 2-metrowymi odstępami? Nowe przestrzenie biurowe

- Czy obniżać ceny usług? Jak przebić się z produktem/usługą online, by nie zginąć jako „jedni z wielu”? Czy digitalizacja to jedyna droga?

- Którzy dostawcy będą mieli dłuższe problemy z dostarczaniem towaru do mojej firmy? Czy poszukać nowych, czy pomóc obecnym? Jak?

- Jak poradzić sobie z uczuciem samotności i opuszczenia? Sam podejmuję decyzję, sam jestem odpowiedzialny za pracowników, za ich rodziny, za rozwój i przetrwanie firmy.

- Jak dbam o komunikację z pracownikami i troszczę się o ich emocje? Jak uzyskać zrozumienie trudnych decyzji biznesowych wśród pracowników?

- Rola managera zewnętrznego w firmie rodzinnej w czasach COVID-19: jakie decyzje podejmować, jak komunikować się z właścicielami, gdy zarządzasz „nie swoim”?

- Czy kryzys jest dla nas jakąś szansą? Jeśli tak, czy możemy go wykorzystać: dezinwestycja, inwestycja?

- Jak głęboko (i czy w ogóle) naruszać majątek prywatny, by ratować biznes?

- Jak udowodnić wartość firmy przy sprzedaży, mimo że kasa pusta przez pandemię? Jak sprzedać, ale nie mieć poczucia, że zostałem wykorzystany?

- Czy pandemia to szansa dla sukcesora? Czy może on być mentorem nestora, gdy ten nie jest obyty „z nowymi technologiami”? Jak być usłyszanym i okazać rodzinie wsparcie w tej sytuacji?

- Jak ustalać priorytety? Co jest dla mnie ważniejsze? Silna rodzina, czy silna firma? Czy można to połączyć?

- Jak planować strategię rozwoju i inwestycje? Czy to teraz w ogóle możliwe? A może niezbędne?

- Jak możemy zaangażować się społecznie? Czy są akcje społeczne, które wpisują się w nasze wartości i w które chcielibyśmy/moglibyśmy się zaangażować? Czy może sami będziemy inicjatorami jakiś potrzebnych społecznie działań?

 

Podpowiedzi i wskazówek w tych tematach podczas 5 dni Family Business Week udzielą najlepsi eksperci z całego świata i właściciele skutecznych i renomowanych firm rodzinnych z Polski i zagranicy. Będą dzielić się z uczestnikami swoją wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem i wsparciem zarówno dla biznesu jak i rodziny!

 

Prelegentami, którzy przedstawią swoją receptę na sukces będą:

 

Roman Wieczorek – były vice prezes światowego zarządu Skanska. Zaprezentuje on odpowiedzi na dylematy samotnych liderów i uniwersalne zasady, które łączone z odpowiedzialnością doprowadzają do zmieniania biznesowej i rodzinnej rzeczywistości, prowadząc do lepszej przyszłości.

Przedstawiciel największej rodziny biznesowej w Europie – Antoine Mayaud z rodziny Mulliez (właścicieli m.in. sieci Auchan, Leroy Merlin, Decathlon) wyjawi sposoby i metody na godzenie oszczędności z wartościami firmy stworzonej z myślą o wielopokoleniowości.

Dr Adrianna Lewandowska, podejmująca się tematyki systemowego działania skutecznych rodzin biznesowych, podczas swojego wystąpienia wyjaśni, jak dzisiejsze dylematy, decyzje i doświadczenia, wpływają na wspólne jutro – jak prowadzić komunikację w rodzinie biznesowej, która wspólnie działa na rzecz sprostania aktualnym wyzwaniom.

Międzynarodowy ekspert i doradca przedsiębiorstw rodzinnych – Greg McCann – podejmie się tematu zarządzania firmą rodzinną w burzliwych czasach.

W wydarzeniu weźmie również udział pionier w branży doradztwa dla firm rodzinnych, David Bork, którego inspirującą książkę ,,The little red book of family business” uczestnicy mogą odebrać w ramach prezentu.

 

Pełen program wydarzenia dostępny jest tutaj www.familybusinessweek.pl.

 

Uczestnicy wydarzenia poza prelekcjami otrzymują możliwość podjęcia się indywidualnych konsultacji z wybranymi ekspertami i przedsiębiorcami. Korzystając z nowoczesnych technologii cyfrowych możliwe są e-spotkania, gdzie zainteresowani będą mogli zadawać pytania dotyczące najbardziej problematycznych obszarów zarządzania firmą rodzinną w obecnych czasach. IBR zaprasza również do kuluarów, dzięki którym będzie możliwa wymiana wspólnych doświadczeń i opinii z innymi uczestnikami wydarzenia. To wyjątkowa okazja do nawiązania ciekawych relacji biznesowych w świecie przedsiębiorczości rodzinnej i inspiracji w stawianiu czoła nowej rzeczywistości.

 

Czytelnicy portalu www.biznes.meble.pl, reprezentujący firmy rodzinne, na hasło „dylematy”, wpisane przy rejestracji w dowolnym pakiecie, otrzymają 20% zniżki na udział w wydarzeniu.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • 3... 2... 1... Człowiek Dekady!
  By wziąć udział w głosowaniu wystarczy wypełnić ankietę (aby głos był ważny należy wskazać 5 okładek - wszystkie wskazania są równorzędne). GDZIE GŁOSOWAĆ? https://biznes.meble.pl/ankieta-czlowiek-dekady Wyniki zostaną opublikowane na portalu www.biznes.meble.pl, w mediach...
 • 140 milionów na Człowieka...
  Oto „wzór na Człowieka Dekady” - kombinacja 5-elementowa ze zbioru 113 elementów bez powtórzeń. Co to oznacza? Użytkownicy portalu mają dokładnie 140.364.532 możliwości wyboru Człowieka Dekady, a do końca głosowania pozostał już tylko tydzień....
 • Człowiek Dekady - miejsca 81-100
  Pokusa stopniowania napięcia okazała się zbyt silna i ulegliśmy jej. Od dzisiaj – przez tydzień – będziemy publikowali wyniki plebiscytu na Człowieka Dekady. Kompletne rezultaty – miejsca od 1 do 100, wraz z wartościami procentowymi – znajdą się również w...
 • „Meble Polska 2021” - online...
  Pandemia sprawiła, że w tym roku organizacja targów „Meble Polska” w tradycyjnej formule nie jest możliwa. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji Grupa MTP przygotowała alternatywne rozwiązanie, które pozwoli spotkać się online przedstawicielom branży meblarskiej i...
 • Trudny start branży - zaczęły...
  Produkcja z października 2020 roku (4,75 mld zł) to najlepszy miesięczny wynik w historii polskiego meblarstwa. Dzis już wiadomo, zresztą zgodnie z przewidywaniami, że rekord z października okazał się niemożliwy do powtórzenia. Mimo że w trudnych czasach polscy meblarze pokazali...
 • Człowiek Dekady - miejsca 41-60
  Udział w naszym branżowym ultramaratonie Człowiek Dekady dla wielu jest wyzwaniem, a dla wielu kolejnym osiągnięciem do zapisania w życiorysie. Jak w każdym biegu długodystansowym i tutaj pojawia się cały wachlarz emocji. Cierpliwości – meta jest już blisko. A co zrobić, by...
 • Człowiek Dekady - miejsca 61-80
  Co prawda jesteśmy jeszcze na początku drogi na szczyt, ale już niebawem zacznie się on wyłaniać z tej liczącej ponad 100 nazwisk listy. Przypominamy, że by otrzymać kompletne rezultaty – miejsca od 1 do 100 – które pojawią się w biuletynie nr 701 portalu...
 • Człowiek Dekady - miejsca 21-40
  Prawda o plebiscycie Człowiek Dekady jest taka, że: Im dłużej się na coś czeka, tym bardziej się to docenia, gdy już nadejdzie. Od jutra zmieniamy więc rytm publikacji wyników. A jeśli jeszcze tego nie wiecie, to musicie wiedzieć, że macie możliwość otrzymania pełnych...
 • Człowiek Dekady - miejsca 11-20
  Przedostatni etap tego wielkiego touru na szczyty branży meblarskiej postanowiliśmy skrócić. Wracamy po weekendzie. 8 marca – w poniedziałek – będziemy wypatrywać liderów, którzy po miesiącu zmagań dotrą do mety. Kompletne rezultaty – miejsca od 1 do...
 • Kup raport, w prezencie...
  Specjalna oferta obowiązuje tylko w marcu i dotyczy zakupów dokonanych od 1 do 31 marca. Każdy, kto kupi rozszerzoną wersję raportu „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce” otrzyma bezpłatną prenumeratę miesięcznika...
 • Kolekcja REHAU noble matt - nowa...
  REHAU od ponad 70 lat tworzy kreatywne rozwiązania w zakresie aranżacji wnętrz. Ta najnowsza propozycja obejmuje szereg linii produktów i umożliwia stolarzom, projektantom i producentom tworzenie monolitycznych, stylowych mebli i projektów. Kolekcja noble matt firmy REHAU...
 • O cyfryzacji i inteligentnej...
  W spotkaniu wezmą udział: Alexander Oswald, kierownik ds. gospodarczych i handlu zagranicznego ze Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego VDM, Tomasz Wiktorski, analityk i ekspert rynku meblarskiego z B+R Studio, Tomasz Oleszak, manager ds. produkcji w firmie Fritz Hansen, Arkadiusz...

Inne artykuły

Aktualności
 • „Meble Polska 2021” tylko online!
  Tegoroczna edycja targów „Meble Polska” jakiś czas temu przeniesiona została z lutego na maj (25-28 maja), a organizatorzy mieli nadzieję, że uda się je zorganizować w trybie stacjonarnym. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce i na świecie Zarząd...
 • Wybierz Człowieka Dekady „BIZNES.meble.pl”!
  W „BIZNES.meble.pl” wierzymy, że najważniejsi są ludzie. Po przeszło 10 latach działalności Wydawnictwa meble.pl – jesteśmy o tym głęboko przekonani. Ogłaszamy plebiscyt na Człowieka Dekady, bo ludzie z branży codziennie nas inspirują, motywują, uczą, wspierają,...
 • Człowiek Dekady - miejsca 21-40
  Prawda o plebiscycie Człowiek Dekady jest taka, że: Im dłużej się na coś czeka, tym bardziej się to docenia, gdy już nadejdzie. Od jutra zmieniamy więc rytm publikacji wyników. A jeśli jeszcze tego nie wiecie, to musicie wiedzieć, że macie możliwość otrzymania pełnych...
 • Kup raport, w prezencie prenumerata
  Specjalna oferta obowiązuje tylko w marcu i dotyczy zakupów dokonanych od 1 do 31 marca. Każdy, kto kupi rozszerzoną wersję raportu „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce” otrzyma bezpłatną prenumeratę miesięcznika...
 • O cyfryzacji i inteligentnej produkcji mebli
  W spotkaniu wezmą udział: Alexander Oswald, kierownik ds. gospodarczych i handlu zagranicznego ze Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego VDM, Tomasz Wiktorski, analityk i ekspert rynku meblarskiego z B+R Studio, Tomasz Oleszak, manager ds. produkcji w firmie Fritz Hansen, Arkadiusz...
Nowości produktowe
 • Fondu - Madera
  Kolistą formę mebla precyzyjnie pokrywa fornir oraz eleganckie zdobienie w postaci marmurowego spieku kwarcowego. „Madera” to wyrafinowany minimalizm wyrażony w opływowych kształtach i prostych liniach.
 • Swallow’s Tail Furniture - Widen
  Mechanizm sprawia, że rozkłada się bardzo szybko i wygodnie. Pozwala on przedłużyć blat o 96 cm, w kilu prostych ruchach, bez użycia siły, czy narzędzi. Materiał: drewno dębowe olejowane, bądź lakierowane (lakier bezbarwny półmat, lakier czarny półmat). Wybarwienie:...
 • Markslöjd - Blanca
  Połyskliwy metal w odcieniu patyny, proste linie oraz okrągłe kształty tworzą harmonijne połączenie, obok którego trudno przejść obojętnie. Blanca pięknie prezentuje się w sypialni, ale może być też ciekawą ozdobą innych pomieszczeń.
 • Maja Laptos Studio - Poduszka dekoracyjna
  Poduszka dekoracyjna z haftem Art No2 inspirowana rysunkiem artystki Agnieszki Leszczyńskiej-Mieczkowskiej (pseudonim artystyczny: Aina). Fot. Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito.
 • Vank - Vank Wall Graphic Light
  Panele z grafiką wykonane są z wełny poliestrowej, pochodzącej z recyclingu PET. Podświetlenie może być aktywowane manualnie lub na czujnik ruchu. Na życzenie inwestora obiekt może być wykonany z dowolną fotografią czy grafiką dostarczoną przez klienta.

Artykuły podobne

 • Człowiek Dekady - miejsca 21-40
  To już ostatnia lista z dwudziestką wyróżnionych w plebiscycie Człowiek Dekady „BIZNES.meble.pl”. Nie, to nie jest pomyłka. Jutro wszystko się zmieni... Tymczasem – miejsca 21-40.
 • Człowiek Dekady - miejsca 41-60
  Trwa nasz branżowy ultramaraton - Człowiek Dekady „BIZNES.meble.pl”. Mijamy półmetek i pewnym krokiem zmierzamy do mety, ale zanim to nastąpi - wyróżnieni z miejsc 41-60.
 • Kup raport, w prezencie prenumerata
  Przy zakupie rozszerzonej wersji raportu „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce”, otrzymasz prenumeratę miesięcznika „BIZNES.meble.pl”.
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!