Podziel się:

Druga odsłona Łódź Design Festival

16-09-2021
Do schowka
Specjalna, dodatkowa edycja Łódź Design Festival, pod hasłem LEPIEJ 2.0, potrwa od 16 do 19 września. Na festiwalową publiczność czeka ponad 20 wystaw - wszystkie dostępne bezpłatnie!
 
Pierwsza, majowa część tegorocznego festiwalu, została zorganizowana pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, organizatorzy zaprezentowali najważniejsze projekty. – Druga odsłona ŁDF 2021 wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych, pofabrycznych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3 – mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, podkreślając, że wie, jak bardzo festiwalowa publiczność stęskniła się za tą przestrzenią: – Dlatego cieszymy się, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będziemy mogli zaprosić wszystkich do Centrum Festiwalowego, które wypełnimy najciekawszymi projektami i pracami twórców chcących zmieniać świat na lepsze.
 
Łódź Design Festival to bardzo ważne wydarzenie na festiwalowej mapie naszego miasta i tym bardziej cieszymy się, że po małej przerwie, spowodowanej różnymi turbulencjami związanymi z pandemią, druga część tegorocznego festiwalu odbędzie się w przestrzeni Art_Inkubatora. Najważniejsze przesłanie tego festiwalu to żeby było lepiej i żebyśmy w kolejnych latach nie musieli walczyć z pandemią, z obostrzeniami, by wszyscy miłośnicy wzornictwa mogli tu przychodzić i cieszyć się tym, co prezentują organizatorzy i kuratorzy – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
 
Wszystkie wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie. Organizatorzy chcą na nowo rozpocząć cykl opowieści o designie, docierając z nim do jak najszerszej publiczności. Po raz kolejny zwracają uwagę, że design to nie tylko estetyka – zależy im na tym, żeby przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o projektowaniu, które powinno bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy w naszym codziennym życiu.
 
Poświęcone polskiemu wzornictwu wystawy historyczne zachęcają, aby zwiedzać je rodzinnie. "Elementarz polskiego designu" zaprezentuje 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy czy zabawki. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Tuż obok będzie można zobaczyć "Elementarz polskiej kultury", zwracający uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Na wystawie będzie można zobaczyć zinterpretowane przez 11 współczesnych polskich ilustratorów, 44 dzieła powstałe po 1918 roku, które zyskały duży międzynarodowy rozgłos, są reprezentatywne dla danego autora i które, zdaniem kuratorów wystawy, po prostu warto znać. 
 
Istotną częścią drugiej odsłony tegorocznego festiwalu będzie prezentacja nowych rozwiązań, które proponują młodzi projektanci. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów.
 
W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – podkreśla Piernikowski. Podczas LEPIEJ 2.0 rezultaty działań studentów i ich opiekunów zostaną zaprezentowane na aż siedmiu wystawach, przygotowanych m.in. przez Akademię Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, School of Form Uniwersytetu SWPS czy Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie.
 
Szczególne miejsce w programie LEPIEJ 2.0 zajmuje wystawa “Z Polski. Selekcja Łódź Design Festival”, będąca prezentacją najlepszego krajowego designu. Wielu producentów, których obiekty zostaną zaprezentowane w Centrum Festiwalowym, znajduje się w gronie wyróżnionych w organizowanym przez ŁDF plebiscycie must have. 
 
Estetycznych wrażeń z pewnością dostarczy zwiedzającym wystawa jednego z najlepszych współczesnych projektantów, Oskara Zięty. To twórca, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadają na zróżnicowane wyzwania współczesności. Wystawa “INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Projekty należące do ekspozycji wzbudzają zachwyt swoją unikalnością. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach. 
 
Wystawę “Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, przygotowała Aleksandra Koperda z Hygge Blog. Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. 
 
Z kolei na ekspozycji “Kobiety siłą, kobiety pięknem, kobiety w designie!” publiczność zobaczy 11 projektów przygotowanych przez projektantki z Działu Wzornictwa firmy Agnella oraz absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na wystawę złożą się dywany będące prawdziwą eksplozją wielokierunkowego artyzmu, pokazującego, jak wielka jest siła kobiecego pierwiastka.
 
Podczas LEPIEJ 2.0, za sprawą łódzkiego fotografa Dawida Furkota, powstanie instalacja “Mesydż”, będącą rodzajem psycho-geograficznego kolażu ułożonego z miejskiej typografii. – Czy próbowaliście zastanowić się kiedyś, ile kamer rejestruje wasz wizerunek, gdy idziecie rano po bułki? Kto i jak zarządza tymi nagraniami i gdzie są przechowywane? Czym tak naprawdę jest przestrzeń publiczna i jak odnosi się do nas jako jednostek prywatnych? – pyta projektantka Jo Jurga dodając, że Furkot nie serwuje nam gotowych odpowiedzi: – Zadaje jednak wnikliwe pytania i zmusza do refleksji. Na jego zdjęciach chaos polskich miast, stare szyldy, uszkodzone neony, zmaltretowane czasem i inwencją pojedynczych mieszkańców elewacje zostają ubrane w harmonię i porządek.
 
Pod hasłem “100%LoveOriginal” Stowarzyszenie #loveOriginal zaprezentuje na swojej wystawie wybór przedmiotów stworzonych przez artystów i designerów. Przekazują w nich oni swoją osobowość i talent, wyrażają siebie, tworzą własne trendy, czerpią z tradycji i delektują się materiałami, pisząc historię wzornictwa użytkowego. Wystawa będzie zaprezentowana w dwóch częściach – w Centrum Festiwalowym oraz na parterze galerii handlowej w łódzkiej Manufakturze. W odpowiedzi na prośby łodzian, podczas LEPIEJ 2.0 jeszcze raz pokazana zostanie wystawa “Słownik kultury łódzkiej/ludz-kiej”, której celem jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Centrum Festiwalowym zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej.
 
Wystawy w ramach LEPIEJ 2.0 będą czekały na festiwalową publiczność również w innych częściach miasta. Na terenie Manufaktury, na ogrodzeniu przy Muzeum Miasta Łodzi, organizatorzy zaprezentują projekt "LEM", zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema. Na wystawę złożą się stworzone przez współczesnych artystów plansze, będące plastyczną interpretacją wybranych książek wybitnego pisarza. Całkiem niedaleko, bo w PURO Hotel, będzie można zapoznać się z prezentacją prac twórczyni biżuterii z upcyclingu Anny Orskiej na wystawie "Nowa estetyka – odpowiedzialne projektowanie, odpowiedzialność projektanta". Projektantka zwraca uwagę na to, że skoro produkcja nie zniknie, to przez wzgląd na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy mają najwięcej na sumieniu. Natomiast w Domu Literatury w Łodzi w piątek o godz. 18:00 otworzy się ekspozycja prezentująca prace Magdy Grabowskiej-Wacławek, wokalistki i kompozytorki występującej pod pseudonimem BOVSKA, a zarazem uznanej ilustratorki, która projektuje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, od książek przez plakaty i okładki płyt po murale.
 
W programie festiwalu oczywiście nie zabraknie interesujących wydarzeń. Te, jeszcze bez udziału publiczności, będą transmitowane online. Jednym z nich będzie premiera przygotowanego we współpracy z ARCHIZO słuchowiska architektonicznego dla dzieci "Widzę Ciebie mój człowieku – mądrość dobra w każdym wieku. O sztuce projektowania LEPIEJ". Jego bohaterowie, sympatyczne rodzeństwo – Nela i Felek – tym razem odkrywają świat architektury jednego z łódzkich osiedli. Poza spotkaniem m.in. z Katarzyną Kobro, dzieci wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre projektowanie.
 
Istotnym elementem programu będzie przedstawienie rezultatów badania "Jakość życia w czasie pandemii", zrealizowanego we współpracy z Biurem Badań Społecznych Question Mark, które powstało w celu zapełnienia luki w naukowej diagnozie czasu lockdownu i tego, co zmieniło się w naszym życiu przez fakt zamknięcia w mieszkaniach. – Lockdown uświadomił wielu ludziom, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas sobotniego bloku konferencyjnego z udziałem zaproszonych ekspertów i prowadzącej Janiny Bąk – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.
 
Ciekawie zapowiada się tegoroczne otwarcie festiwalu, wzbogacone obecnością wybranych kuratorów, którzy oprowadzą festiwalową publiczność po swoich ekspozycjach. Start już w czwartek 16 września o godz. 18:00, w Centrum Festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3. Ponadto w harmonogramie swoje miejsce mają m.in. takie wydarzenia online, jak rozdanie nagród i spotkanie z laureatami konkursu Pure Design, spotkanie “Projektowanie #LEPIEJ: REKREACJA w czasach pandemii” z udziałem Gosi i Tomka Rygalików, czy ekspercka dyskusja wokół haseł “miasto / zieleń / woda”. Stacjonarnie organizatorzy zapraszają na sobotnią imprezę festiwalową #razemLEPIEJ, podczas której o uczestników zadbają DJ Fagot oraz bistro NieWinni.
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Łańcuchy dostaw coraz bardziej...
  Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność” opublikowała apel światowych przywódców organizacji transportowych, w którym wezwali oni ONZ do zakończenia kryzysu humanitarnego pracowników łańcucha dostaw. Pismo wystosowane przez...
 • Pytania o przyszłość branży...
  15 września Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zorganizowała Okrągły Stół poświęcony przyszłości sektora meblarskiego. Kto wziął udział w rozmowach o sytuacji w branży? Specjaliści z branży zebrali się, aby przedyskutować przyczyny wysokich cen...
 • Protest przemysłu drzewnego
  Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała, że w związku z napływającymi do biura Izba postulatami w sprawie organizacji protestu, PIGPD zgłosiła chęć przeprowadzenia demonstracji pod kancelarią Prezesa Rady Ministrów. 7 października zgłoszenie zostało...
 • Zasady poszły w las
  Od 6 października obowiązują nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2022, wprowadzone przez Lasy Państwowe. W komunikacie wydanym przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych czytamy, że: wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom przemysłu drzewnego i w znacznie większym stopniu preferują...
 • Co po inflacji i problemach z...
  Dla czytelników Meble.pl firma Euler Hermes przygotowała specjalną ofertę, po wpisaniu kodu promocyjnego EH-MEBLE na formularzu kontaktowym na stronie ubezpieczyciela www.eulerhermes.pl otrzymujecie rabat -20% na Ubezpieczenie Należności dla Państwa firmy. Informacje o ograniczeniu (do...
 • Trendy i wyzwania:...
  Jeszcze ciepły, październikowy miesięcznik „BIZNES.meble.pl” czeka na czytelników w wersji papierowej, jak również online – w formie e-wydania: „BIZNES.meble.pl” 10/2021. W tym wydaniu zmierzyliśmy się z wieloma ważnymi i trudnymi, ale jakże...
 • „Diament Meblarstwa”:...
  16. edycja konkursu organizowanego przez Wydawnictwo meble.pl, wydawcę miesięcznika „BIZNES.meble.pl” i portalu www.biznes.meble.pl oraz Meble.pl S.A. dobiega końca. Na podjęcie decyzji o udziale w konkursie „Diament Meblarstwa” pozostał tydzień! Zgłoszenia...
 • 3 tygodnie do Warsaw Home &...
  Od 2016 roku Warszawa osiągnęła to, co nie udało się chociażby Berlinowi, czyli zorganizowanie największej wnętrzarskiej imprezy targowej w Europie Centralnej i Wschodniej, która stanowi łącznik pomiędzy Zachodem a Wschodem. Uczestnicy poprzedniej edycji wiedzą już także, że...
 • Konferencja na temat przemysłu...
  Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) 19 października 2021 roku organizuje konferencję, która ma na celu przedstawienie potencjału i kierunków rozwoju w branżach obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce i w Niemczech w kontekście czwartej rewolucji...
 • „Diament Meblarstwa” last...
  To już ostatnie dni i godziny by wziąć udział w 16. edycji prestiżowego konkursu. By to zrobić wystarczy zarejestrować się na stronie www.diamentmeblarstwa.pl/2022/login/ i zgłosić planowaną liczbę produktów za pomocą formularza (dla każdego produktu oddzielnie) lub przesłać...
 • Jysk z nową powierzchnią...
  Dodatkowa powierzchnia magazynowa wesprze proces dostaw Jysk do ośmiu krajów. Projekt nowej powierzchni magazynowej został zrealizowany w formule built-to-suit (BTS) w oparciu o umowę pomiędzy wykonawcą a najemcą. Oprócz rozwiązań technicznych wzmacniających wydajność...
 • IFS Connect – Cloud Day 2021:...
  Już 27 października o godzinie 10 rozpocznie się IFS Connect 2021. Wydarzenie organizowane jest z myślą o przedsiębiorstwach w procesie transformacji cyfrowej oraz kadrze odpowiedzialnej za rozwój i ekspansję firm. Rejestracja na konferencję została już uruchomiona. Organizatorem...
 • REHAU: Spotkajmy się na targach...
  Warsaw Home jest doskonałą okazją, by zobaczyć jak prezentuje się nowa kolekcja matowych powierzchni REHAU. Stylistyka noir, eleganckie i aksamitnie gładkie fronty, swoją estetyką i funkcjonalnością zaskoczą wielu miłośników wnętrz. Kolekcja REHAU noble matt to kompletna...

Inne artykuły

Aktualności
 • IKEA w Polsce w liczbach
  Już od 60 lat IKEA jest nierozerwalnie związana z Polską. W roku celebracji tej szczególnej rocznicy, IKEA Retail w Polsce publikuje raport podsumowujący działania biznesowe marki. Raport IKEA Made in Poland 2021 opisujący inicjatywy zarówno Grupy Inter IKEA, jaki Grupy Ingka,...
 • Dramat HoReCa - długi i brak pracowników
  Hotelarze i restauratorzy liczą długi i szukają pracowników Najwięcej do oddania mają jednoosobowe Działalności Gospodarcze. Pomimo stosunkowo udanych wakacji, które dały oddech, przedsiębiorcy nie spodziewają się, żeby szybko udało się odrobić straty powstałe w wyniku...
 • Co czeka branżę w najbliższym czasie?
  Pierwsza część raportu zatytułowana Jakie wyniki osiągnęli polscy producenci mebli dostarcza informacji o: - wartości produkcji sprzedanej w I i II kwartale, - zatrudnieniu w branży meblarskiej, - koniunkturze w przemyśle meblarskim. Czas na drugą część, a w niej: - handel zagraniczny...
 • Co dalej z polskim drewnem?
  Przygotowany przez PIGPD materiał filmowy „Co się dzieje z polskim drewnem?” to głos polskich przedsiębiorców przeciwko eksportowi drewna. Nie dość, że firmom w Polsce brakuje drewna, to od stycznia 2021 roku ceny tego surowca wzrosły o około 200%. PIGPD pyta, co w tej...
 • Jeden z największych magazynów IKEA na świecie
  Trudno uwierzyć, że centrum Dystrybucji IKEA ma już 20 lat. To jeden z największych magazynów IKEA na świecie, w ostatnim roku jedynie magazyn w Chinach przeładował większą liczbę palet. Codziennie z centrum w Jarostach wysyłane są samochody do 12 państw – od Finlandii po...
Nowości produktowe
 • HM Helvetia Meble - Roof
  „Roof” wykonywany jest w bieli w połączeniu z ciepłym odcieniem drewna i wyróżnia się ozdobnym dachowaniem wieńców. Program to komoda i trzyczęściowa meblościanka. Meble przeznaczone są zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń, ze względu na...
 • Stalmot & Wolmet - Podstawa meblowa Garda
  Klienci doceniają nowoczesne wzornictwo wyrobów ozdobnych firmy Stalmot & Wolmet. Wysokiej jakości pokrycia, między innymi: chrom połysk, czarny chrom, czy też popularny czarny matowy kolor sprawiają, że „Garda” znacznie podnosi atrakcyjność mebla.
 • Kler - Claire
  Wszystko to zasługa jasnego koloru frontów, efektu głębi uzyskanego dzięki specjalnej technice laserunku i subtelnego połysku. Gładkie powierzchnie dekorowane są perłowym laminatem w subtelne, zaledwie o ton ciemniejsze prążki, a na końcu pokryte lśniącym lakierem.
 • Interprint - Twinkle
  Za ich sprawą dekor w fascynujący sposób się mieni. To wzór o niezwykłej głębi. Wpisuje się w styl wabi-sabi, który jest ukłonem w stronę niedoskonałości i prostoty.
 • Siro - Uchwyt meblowy 2387H
  Produkt oferowany w kilku długościach: 140 (rozstaw 128 mm), 172 (rozstaw 160 mm) i 332 (rozstaw 320 mm) można kupić w hurtowniach partnerskich (pełna lista dostępna na stronie internetowej Siro) oraz w sklepie internetowym akcesoria.meble.pl.

Artykuły podobne

 • SITS – DESIGN zdefiniowany na NOWO
  Tym razem występ firmy z Brodnicy nie ograniczał się do prezentacji mebli, obejmował również premierę odświeżonych elementów identyfikacji korporacyjnej marki takich jak: nowe logo i nowa...
 • Krzesło KURU firmy MARTELA z nagrodą FENNIA PRIZE 2012
  Martela otrzymała nagrodę Fennia Prize 2012 za krzesło Kuru, które zaprojektował Antti Kotilainen. Nagroda ta stanowi „szansę dla firm, aby wyróżnić się poprzez innowacyjny,...
 • „DESIGN ERGONOMICZNY” - motyw przewodni arena DESIGN 2013
  DESIGN ERGONOMICZNY” czyli taki, który skupia się na potrzebach człowieka to motyw przewodni kolejnej edycji arena DESIGN 2013.
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!