Podziel się:

Co czeka branżę meblarską w Polsce?

06-07-2021
Do schowka
Pierwszy kwartał 2021 roku był świetny, czy drugi też będzie tak dobry?

 

Na łamach czerwcowo-lipcowego wydania miesięcznika „BIZNES.meble.pl” Mateusz Strzelczyk z B+R Studio przeanalizował liczby, jakie przyniósł pierwszy kwartał 2021 roku i wyniki, jakie osiągnęli polscy meblarze.

 

Obszary, które zostały przeanalizowane w II części raportu to:

 

- Koniunktura konsumencka

- Koniunktura w handlu

- Budownictwo

 

Koniunktura konsumencka

 

Ważnym elementem w ocenie sektora meblarskiego są dane dotyczące koniunktury konsumenckiej, aktualnych nastrojów oraz ich oczekiwań na przyszłość.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) jest to średnia sald ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnego dokonywania ważnych zakupów.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Dobrze już było, teraz będzie trudniej

 

 

W badanym okresie luty-kwiecień 2021 r. wszystkie składające się na BWUK wskaźniki, tj. zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich i najbliższych 12 miesiącach, zmiana ogólna sytuacji ekonomicznej w kraju w ostatnich i najbliższych 12 miesiącach oraz dokonywanie ważnych zakupów utrzymywały się na ujemnym poziomie. Najgorzej oceniana jest sytuacja dotycząca zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju w ostatnich i najbliższych 12 miesiącach. Konsumenci oceniali je w badanym okresie na odpowiednio -50,2 -46,3 i -48,6 oraz -35,0, -31,5 i -31,4. BWUK będący średnią pięciu wyżej wymienionych wskaźników charakteryzował się wartościami kolejno -25,2, -23,0 i -22,5 i mimo że są nieco lepsze niż w poprzednim badanym okresie (listopad, grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.), to nadal nie napawają optymizmem.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Ranking mebli według wyszukiwarki Google

 

 

Następny jest wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który składa się ze średniej sald ocen dotyczących przewidywań w zakresie: zmiany w perspektywie najbliższych 12 miesięcy sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju, poziomu bezrobocia i zmiany możliwości związanych z oszczędzaniem pieniędzy.

 

W WWUK, podobnie jak w przypadku BWUK, w badanym okresie luty-kwiecień 2021 r. odnotowano ujemne oceny konsumentów. Jedynym wyjątkiem są oceny wskaźnika związanego z oszczędzaniem pieniędzy, który w badanym okresie notował wartości na poziomie odpowiednio -2,4, 2,5 i 2,9. Najniżej ocenianym WWUK był ten dotyczący zmiany poziomu bezrobocia. Został on oceniony przez konsumentów w badanym okresie na poziomie -48,7 -43,9 i -42,5. Średnia wszystkich wskaźników, jako WWUK w badanym okresie kształtowała się na poziomie odpowiednio -22,3, -20,2 i -19,8.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Polacy w pandemii - wydają czy oszczędzają?

 

 

Koniunktura w handlu

 

Dane z zakresu koniunktury handlu pozwalają szerzej spojrzeć na polską branżę meblarską. Dokonano analizy ocen opisujących handel artykułami gospodarstwa domowego, których częścią składową są meble. Badany okres przypadł na luty-kwiecień 2021 r. i obejmuje sześć wskaźników. Warto na początku wspomnieć, że za wyjątkiem pierwszego omawianego wskaźnika, tak dobre oceny handlowców były notowane ostatnio przed pandemią COVID-19.

 

Wskaźnik bieżącej ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw w badanym okresie wyniósł odpowiednio -1,7, 4,4, -2,3. Jest to jedyny wskaźnik koniunktury w handlu, w którym odnotowano oceny ujemne, aczkolwiek nie są one znaczące. Znacznie lepiej wypadają oceny przewidywanej ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. W tym przypadku najlepiej oceniano luty 2021 r., który charakteryzował się wynikiem 24,8. Bardzo pozytywnie, choć nieco gorzej oceniano marzec i kwiecień 2021 r., odpowiednio 19,4 i 14,6. Najlepsze oceny koniunktury w handlu w badanym okresie zebrała bieżąca ilość sprzedawanych towarów. Podobnie jak w przypadku poprzedniego wskaźnika najlepiej oceniany przez handlowców był luty 2021 r. z wartością na poziomie 45,0. Marzec i kwiecień 2021 r. przyniosły pogorszenie ocen, aczkolwiek nadal były na bardzo wysokim poziomie, odpowiednio 28,4 i 29,9. Wskaźnik przewidywanych cen towarów w badanym okresie luty-kwiecień 2021 r. charakteryzował się bardzo stabilnymi ocenami dodatnimi na poziomie kolejno 10,8, 11,6, i 11,4. Oceny otrzymane podczas badania przez GUS wskaźnika przewidywanego popytu na towary jednoznacznie wskazują na panujący wśród handlowców optymizm. W badanym okresie luty-kwiecień 2021 r. przewidywany popyt na towary był oceniany na odpowiednio 23,7, 19,2, 25,2.

 

Ostatni wskaźnik odnoszący się do ogólnego klimatu koniunktury, tak jak w przypadku poprzednich wskaźników, również charakteryzuje się ocenami dodatnimi. Jest to znaczna poprawa w stosunku do przełomu 2020 i 2021 r., kiedy to te oceny były ujemne. W badanym okresie od lutego do kwietnia 2021 r. otrzymane oceny to kolejno 11,6, 12,1 i 6,2.

 

Budownictwo

 

Badając stan polskiej branży meblarskiej nie można zapomnieć o sytuacji na rynku budowlanym. Obserwując rynek mieszkaniowy można przewidzieć wzrost lub spadek wydatków społeczeństwa na meble.

 

Według oficjalnych danych GUS w pierwszym kwartale 2021 r. liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła 53.302 i była to wartość o 7% wyższa niż w pierwszym kwartale roku 2020, kiedy to oddano do użytku 49.624 mieszkań.

 

Kolejną badaną wartością jest liczba mieszkań, których budowa została rozpoczęta. W pierwszym kwartale 2021 r. liczba rozpoczętych budów wyniosła 63.678. Porównując tą liczbę do pierwszego kwartału 2020 r. obserwujemy znaczący 21% wzrost. Ostatnim elementem badania sytuacji na rynku mieszkaniowym jest liczba mieszkań, na których realizację wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. liczba ta wyniosła 84,338 i porównując ją do pierwszego kwartału 2020 r. zaobserwowano bardzo znaczny wzrost, bo aż 42%.

 

Podsumowując, bardzo dobra sytuacja na rynku budowlanym jest optymistyczną wiadomością również dla branży meblarskiej. Wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań może potencjalnie zwiększyć zapotrzebowanie konsumentów na nowe umeblowanie w najbliższym czasie. Znaczące wzrosty liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń z projektem budowanym mogą mieć również pozytywny wpływ na branżę meblarską w nieco dalszej perspektywie.

 

PODSUMOWANIE: 

 

Dobra passa polskiej branży meblarskiej trwa i stwierdzenie, że pierwszy kwartał 2021 r. był dla niej udany byłoby sporym niedopowiedzeniem. Wyniki są bardzo dobre, a w niektórych przypadkach rekordowe. Produkcja sprzedana mebli osiągnęła wartość 12,8 mld zł i czyni to ten wynik najlepszym pierwszym kwartałem roku w historii. Tylko w marcu 2021 r. branża meblarska osiągnęła wynik na poziomie blisko 4,7 mld zł czyniąc go drugim najlepszym miesiącem w historii, ustępującym jedynie październikowi 2020 r. Można przypuszczać, że na tak wysokie wyniki do pewnego stopnia mogła wpłynąć stale rosnąca inflacja oraz ceny materiałów, takich jak płyty i pianki, a w konsekwencji i mebli. Mówiąc o cenach mebli – od kilku miesięcy B+R Studio obserwuje ich zmiany na rynku konsumenckim w ramach najnowszego badania „Wskaźnik Cen Mebli”, które wykazało, że w okresie luty-maj 2021 r. ceny mebli wzrosły średnio 4,4%.

 

Podsumowując, jeszcze raz musimy to powiedzieć – pierwszy kwartał 2021 r. był świetny, ale przed nami drugi kwartał 2021 r. i pojawia się pytanie, czy też będzie tak dobry? Już w tej chwili wiadomo, że będzie bardzo trudno. Z naszego doświadczenia wiemy, że dla branży meblarskiej jest to okres zwyczajowo nieco słabszy od pierwszego kwartału roku. Dodatkowo rosnące ceny materiałów do produkcji mebli mogą odbić się na rentowności firm meblarskich. Jak zatem rozwinie się sytuacja branży? Będziemy obserwować i z pewności podzielimy się z Państwem naszymi spostrzeżeniami.

 

Więcej w czerwcowo-lipcowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”  

 

TEKST: Mateusz Strzelczyk

 

 

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Co czeka branżę w najbliższym...
  Pierwsza część raportu zatytułowana Jakie wyniki osiągnęli polscy producenci mebli dostarcza informacji o: - wartości produkcji sprzedanej w I i II kwartale, - zatrudnieniu w branży meblarskiej, - koniunkturze w przemyśle meblarskim. Czas na drugą część, a w niej: - handel zagraniczny...
 • Targi mebli kuchennych Hausmesse...
  W trakcie tegorocznych Targów Hausmesse Nolte zaprezentuje najnowsze kolekcje w swoim centrum wystawienniczym Nolte Forum, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy producent znacznie powiększył. Na łącznie 7000 metrach kwadratowych zaprezentowane zostaną innowacje na...
 • Dom do 70 m kw bez pozwolenia? Co...
  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od początku budzi kontrowersje, nie tylko w środowisku architektów, inżynierów budownictwa, ale też urzędników wydających pozwolenia. Wątpliwości...
 • DREMA w skondensowanej formie
  Podobnie jak w roku ubiegłym, Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA odbywają się w kameralnym wymiarze, wciąż jednak jest to wydarzenie pozostające w czołówce największych światowych wystaw dedykowanych sektorowi...
 • Po spowolnieniu nie ma już...
  Zadane miesiąc temu pytanie: Czy branży meblarskiej grozi spowolnienie? dzisiaj wydaje się być nieaktualne. Jak zauważa B+R Studio: Analizy rynku meblarskiego, po lekkim spowolnieniu w lipcu 2021 roku polska branża meblarska ponownie rośnie i mimo że sierpień, podobnie jak lipiec,...
 • IKEA w Polsce w liczbach
  Już od 60 lat IKEA jest nierozerwalnie związana z Polską. W roku celebracji tej szczególnej rocznicy, IKEA Retail w Polsce publikuje raport podsumowujący działania biznesowe marki. Raport IKEA Made in Poland 2021 opisujący inicjatywy zarówno Grupy Inter IKEA, jaki Grupy Ingka,...
 • Jeden z największych magazynów...
  Trudno uwierzyć, że centrum Dystrybucji IKEA ma już 20 lat. To jeden z największych magazynów IKEA na świecie, w ostatnim roku jedynie magazyn w Chinach przeładował większą liczbę palet. Codziennie z centrum w Jarostach wysyłane są samochody do 12 państw – od Finlandii po...
 • Kolekcja Formica® Door - styl...
  Kolekcja Formica® Door zawiera gamę wyrafinowanych, przyciągających wzrok dekorów jednobarwnych i drewnopodobnych oraz przyjemnych w dotyku wykończeń powierzchni w laminatach wysokociśnieniowych (HPL). Laminaty HPL są idealnym materiałem spełniającym wysokie wymogi projektowe i...
 • Targi CIFF Szanghaj 2021...
  Wydarzenie zostało przeniesione na 11-14 grudnia 2021 roku. Miejsce pozostaje niezmienione i nadal jest to Narodowe Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Szanghaju. Dzięki silnemu wsparciu odpowiednich władz i kolegów z branży organizatorzy przekonując, że dołożą wszelkich starań,...
 • Podejmij wyzwanie! Diament może...
  16. edycja konkursu organizowanego przez Wydawnictwo meble.pl, wydawcę miesięcznika „BIZNES.meble.pl” i portalu www.biznes.meble.pl oraz Meble.pl S.A. powoli dobiega końca - pozostały tylko 2 tygodnie! Do kiedy można zgłaszać produkty do „Diamentu Meblarstwa 2022”? Na...
 • Druga odsłona Łódź Design...
  Pierwsza, majowa część tegorocznego festiwalu, została zorganizowana pod hasłem LEPIEJ w szczególnych warunkach pandemicznych. W bezpieczny sposób, w przeszklonych pawilonach wystawowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, organizatorzy zaprezentowali...
 • Odpowiedz na pytania i zdobądź...
  Tegoroczne BADANIE CZYTELNICTWA - ANKIETA 2021 - organizowane przez Wydawnictwo meble.pl, trwa od 1 sierpnia do 30 września. Tradycyjnie zależy nam na opiniach czytelników, jak również użytkowników portalu nt. miesięcznika „BIZNES.meble.pl” oraz...
 • Co dalej z polskim drewnem?
  Przygotowany przez PIGPD materiał filmowy „Co się dzieje z polskim drewnem?” to głos polskich przedsiębiorców przeciwko eksportowi drewna. Nie dość, że firmom w Polsce brakuje drewna, to od stycznia 2021 roku ceny tego surowca wzrosły o około 200%. PIGPD pyta, co w tej...

Inne artykuły

Aktualności
 • Po spowolnieniu nie ma już śladu
  Zadane miesiąc temu pytanie: Czy branży meblarskiej grozi spowolnienie? dzisiaj wydaje się być nieaktualne. Jak zauważa B+R Studio: Analizy rynku meblarskiego, po lekkim spowolnieniu w lipcu 2021 roku polska branża meblarska ponownie rośnie i mimo że sierpień, podobnie jak lipiec,...
 • Przewodnik po kuchennych trendach
  Przestrzeń snu, organizacja pracy, strefa dzienna, łazienka i pokój dziecięcy - rozwiązania do tych właśnie wnętrz przedstawiały wydane do tej pory przewodniki. Najnowszą publikacją, która dopiero co ukazała się na rynku, jest „PRZEWODNIK ARCHITEKTA: kuchenna...
 • Targi mebli kuchennych Hausmesse 2021. Otwarcie nowego centrum wystawienniczego Nolte Küchen.
  W trakcie tegorocznych Targów Hausmesse Nolte zaprezentuje najnowsze kolekcje w swoim centrum wystawienniczym Nolte Forum, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy producent znacznie powiększył. Na łącznie 7000 metrach kwadratowych zaprezentowane zostaną innowacje na...
 • Jakie wyniki osiągnęli polscy producenci mebli?
  Przeprowadzona analiza obejmuje wartość produkcji sprzedanej mebli wypracowaną przez firmy duże, średnie i małe. Sumując wartość produkcji sprzedanej z I i II kwartału 2021 roku otrzymujemy wysoki wynik 26,2 mld zł; jest to jednocześnie o 28% wyższa wartość niż w I-II kwartale 2020...
 • Targi we wrześniu - według jakich zasad?
  Niemal do ostatniej chwili rządzący kazali czekać branży targowej na nowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii. Czy na pewno nie można było oszczędzić nerwów organizatorom targów? Czy konieczne było...
Nowości produktowe
 • Maro Office Furniture - Op-lite
  To również rozwiązanie dla mniejszego, skurczonego w ciągu ostatniego roku, budżetu. Kolekcja zawiera zarówno biurka, jak i szafy czy kontenery, czyli wszytko to, czego potrzeba do aranżacji lub rearanżacji biura. Uniwersalny kształt linii „Op-Lite” i modne kolory...
 • Siro - Uchwyt meblowy 2387H
  Produkt oferowany w kilku długościach: 140 (rozstaw 128 mm), 172 (rozstaw 160 mm) i 332 (rozstaw 320 mm) można kupić w hurtowniach partnerskich (pełna lista dostępna na stronie internetowej Siro) oraz w sklepie internetowym akcesoria.meble.pl.
 • Solgaz - Okap Gest Control
  Przy bezdotykowej obsłudze gwarantuje on utrzymanie pomieszczenia w czystości. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, by jego design idealnie współgrał z dostępnymi w ofercie polskiego producenta płytami gazowymi bez płomieni.
 • Luxrad - Kwadro
  Czerń doskonale komponuje się również z aranżacją opartą na drewnie i granacie, czego dowodem jest nowoczesna łazienka z grzejnikiem „Kwadro” w matowym wykończeniu, której dekoracyjne dopełnienie stanowią geometryczne panele ścienne.
 • Mateko - Aria
  Polska firma postanowiła wykorzystać swoją bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie na rynku i opracować najbardziej innowacyjną technologię hybrydową stworzoną do oczyszczania powietrza. Prace zwieńczył projekt oczyszczacza powietrza „Aria”, wykrywający i eliminujący...

Artykuły podobne

 • Jakie wyniki osiągnęli polscy producenci mebli?
  I kwartał 2021 r. był całkiem udany dla branży meblarskiej w Polsce. Znana jest też większość danych za II kwartał. Co wydarzyło się w ostatnich miesiącach? Jest lepiej, czy może gorzej?
 • 2021 z kolejnym rekordem polskich meblarzy?
  Pandemia przewróciła świat do góry nogami. Ucierpiały gospodarki większości krajów świata, a także wiele branż. Polskie meblarstwo z tego bezprecedensowego kryzysu wyszło obronną ręką.
 • Czy branży meblarskiej grozi spowolnienie?
  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za lipiec 2021 roku. Jak rozpoczęli drugą połowę roku polscy producenci mebli?
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!