Podziel się:

Branża meblarska płaci coraz lepiej

03-01-2014
Do schowka
Niepłacenie w terminie to nadal duży problem polskich przedsiębiorców. Można jednak zauważyć sporą poprawę w stosunku do roku 2012, a niektóre badania wskazują, że zadłużenie przedsiębiorców zbliża się do poziomu z roku 2011, w którym mieliśmy stosunkowo dobrą koniunkturę gospodarczą.

        W październiku 2013 r. upadło 81 firm, czyli o 11% mniej niż w analogicznym okresie roku 2012. Jednak w pierwszych 10 miesiącach 2013 r. upadło o 9,5% więcej firm niż tym samym okresie 2012 r. – wynika z raportu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Należy jednak zauważyć, że ostatnie miesiące 2013 r. wskazują na poprawę sytuacji w przedsiębiorstwach.

        Wraz z informacją o rekordowym eksporcie firm meblarskich, idą także informacje, że poprawia się koniunktura tych firm na regionalnym rynku. Natężenie upadłości tych firm wynosiło 2,34% (rok wcześniej – 2,55%), a październik był siódmym z kolei miesiącem, w którym spadało natężenie upadłości wśród firm z branży meblarskiej. Wzrosła także wartość należności spłacanych przez firmy dostarczające komponenty meblowe w terminie: w październiku 2013 r. wynosiła ona 78,5%, podczas rok wcześniej – 74,6%, a jednocześnie spadła wartość trudnych długów (przeterminowanych o 4 miesiące i więcej): z 4,9% w październiku 2012 r. do 2,4% w październiku 2013 r. (dane z Analiz Branżowych Euler Hermes Collection). Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zdania, iż branża meblarska właściwie kryzys ma już za sobą.

        Pozytywne symptomy dostrzega Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. W opublikowanym na łamach tego wydania „BIZNES meble.pl” wywiadzie mówi: „W I kwartale 2013 r. zaobserwowaliśmy koniec spowolnienia gospodarczego trwającego od początku 2012 r. Najnowsze badanie ankietowe Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” – pokazało, że zazwyczaj dotkliwe dla przedsiębiorców zatory płatnicze powoli maleją. W październiku 2013 r. wskaźnik Indeksu Należności Przedsiębiorstw był najwyższy od stycznia 2009 r., kiedy to zapoczątkowaliśmy nasze cokwartalne badanie. To wyraźny sygnał, że polska gospodarka przyspiesza, a przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie z opóźnieniami w płatnościach.

        Obecnie sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności jest najlepsza od lipca 2011 r. Za tą poprawą w głównej mierze stoi polepszenie ogólnej sytuacji finansowej firm. Sytuacja finansowa przekłada się na percepcję problemu należności dwojako. Po pierwsze, lepsza sytuacja finansowa firm w gospodarce wiąże się z poprawą terminowości regulowania należności. Po drugie, lepsza sytuacja finansowa oznacza większą odporność firm na problemy opóźnień. Pozytywnym sygnałem jest to, że w okresie od lipca do października 2013 r. skrócił się średni czas oczekiwania na zapłatę w polskich firmach z 4 miesięcy i 9 dni do 3 miesięcy i 24 dni. Oznacza to, że obecnie firmy czekają na płatności od klientów i kontrahentów najkrócej w całej historii badania.”


Z „Portfela należności polskich przedsiębiorstw” wynika, że w mikro i małych firmach sytuacja finansowa poprawia się wolniej niż w firmach dużych. O ile w tych ostatnich przeciętny okres przeterminowania należności spadł z 3 miesięcy i 21 dni do 2 miesięcy i 6 dni, o tyle w firmach mikro jest prawie 2 razy dłuższy i wynosi 4 miesiące i 3 dni.

        „I to właśnie one są najbardziej wrażliwe na zjawisko zatorów płatniczych. Mikro i małe przedsiębiorstwa nie mają zbyt dużych środków obrotowych, gorzej radzą sobie z opóźnieniami w płatnościach i już kilka nieuregulowanych faktur może zachwiać ich płynnością finansową. Nie będzie też żadnym odkryciem, jeśli powiem, że duże firmy często wykorzystują swoją dominację na rynku i wydłużają terminy płatności wobec mniejszych dostawców. Ci z kolei nie upominają się o dług. Wolą spisać go na straty, niż dochodzić swoich należności z obawy przed wysokimi kosztami windykacji” – dodaje Adam Łącki.

Darmowy kredyt
Według różnych danych, w tym roku z nieterminową płatnością spotkało się od 60 do 75% przedsiębiorców. Prawie jedna trzecia firm wskazywała, że opóźnienia wynosiły ponad 2 tygodnie, a co czwarty przedsiębiorca – ponad miesiąc. Wskazywana długość opóźnień jest bardzo zbliżona, bez względu na to, kto badanie przeprowadzał, stąd też te dane można uznać za bardzo wiarygodne.

        Z obserwacji firmy Negocjator Anna Gąsiorowska wynika, że jeśli firma staje przed wyborem (ze względu na swoją sytuację finansową) niezapłacenia w terminie kontrahentowi, urzędowi skarbowemu lub ZUS-owi, zazwyczaj wybierze tą pierwszą opcję.

„Usprawiedliwienie zazwyczaj jest takie samo: niezapłacenie kontrahentowi w terminie nie niesie za sobą dodatkowych kosztów i nie naraża firmy na nieprzyjemności. Jak wynika z powyższego, brak zdecydowanych reakcji firm na opóźnienia w płatnościach sprzyja temu, że wielu przedsiębiorców traktuje niepłacenie w terminie jako swojego rodzaju darmowy kredyt. Bez zmiany podejścia do tego typu osób, w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie” – mówi Anna Gąsiorowska, właścicielka firmy Negocjator.

Według badania OBOP na zlecenie BIG SA, 22% przedsiębiorców wskazało, że zadłużenie kontrahentów wobec jego firmy wyniosło do 10 tys. zł, 29% – od 10 do 50 tys. zł, 13% wskazało na przedział 50-100 tys. zł, a 27% – powyżej 100 tys. zł.

        Z raportu „Payment Study 2013” wynika, że zajmujemy drugie miejsce w Europie – za Portugalią
– w kategorii niepłacenia faktur na czas, z wynikiem 80%, bo tyle faktur jest płaconych w naszym kraju po terminie. Z kolei pod względem liczby faktur przeterminowanych dłużej niż 90 dni (mamy ich 12,5%, przy średniej dla całej Europy 3,3%) jesteśmy już zdecydowanym liderem.

Inaczej wygląda to, gdy weźmiemy pod uwagę wartość ogółu należności spłacanych w terminie. Według danych z Analiz Branżowych Euler Hermes Collections w okresie styczeń-październik 2012 r. w terminie spłacane było 82% wartości ogółu należności, podczas gdy w tych samych miesiącach 2013 r. na czas spływało 82,5% wartości należności. Wartość opóźnionych należności zmniejszyła się więc z 18% rok temu do 17,5% obecnie. Konkretna kwota opóźnionych należności uczestników Programu Analiz wyniosła na początku listopada 2013 r. 3,3 mld zł (na 19 mld zł monitorowanych w tym miesiącu należności).

„Średni okres obiegu należności (czas, po jakim sprzedający dostają swoje należności – suma średnio udzielonego kredytu kupieckiego oraz opóźnienia w jego spłacie) w branżach związanych z artykułami pierwszej potrzeby (żywność, kosmetyki) oraz konsumpcyjnymi (RTV, AGD) jest w 2013 r. generalnie taki sam lub nieznacznie krótszy niż w roku poprzednim. W zestawieniu jest również branża dostarczająca komponenty do produkcji mebli – zatem jej wyniki świadczą o tym, jaką obecnie płynność finansową mają odbiorcy – producenci mebli. Płacą oni lepiej niż w tym samym okresie 2012 r., chociaż jeszcze w tej branży, jak i w wielu innych, sytuacja nie jest średnio tak dobra, jak 3 lata temu – gdy pierwsza fala światowego kryzysu minęła, a rynek notował znaczne odbicie.

        Do tego jeszcze w tej chwili trochę nam brakuje – a biorąc pod uwagę branże inwestycyjne (w naszym zestawieniu reprezentowane przez hurt budowlany) dalecy jeszcze jesteśmy od mówienia o poprawie spływu należności”
– mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections.

Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”.
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Nowy wymiar targów – DREMA,...
  Polski potencjał produkcyjny stale rośnie. Wartość produkcji mebli w Polsce w 2018 roku przekroczyła 49 mld zł, a wartość eksportu zbliża się do poziomu 48 mld zł, co daje polskim producentom drugie miejsce w Europie. Sukces polskich mebli na świecie jest ważny dla polskiej gospodarki...
 • Nowe wnętrza hotelu B&B Hotel...
  Hotel mieści się blisko lotniska imienia Fryderyka Chopina, około 20 minut samochodem od centrum stolicy... Już to sprawia, że przyciąga wielu podróżnych. Obiekt funkcjonuje od końca 2011 roku. W tym czasie zmieniły się standardy sieci B&B Hotels Polska, a także oczekiwania...
 • Rola wizualizacji w procesie...
  Strona www architekta Aga Kobus i Grzegorz Goworek to architekci znani ze swojej kreatywności i pomysłów. By dobrze zaprojektować bryłę domu, czy zaaranżować wnętrza mieszkania, muszą oczywiście przekonać potencjalnego klienta, dlaczego to właśnie ich pracownię powinien...
 • Idealne piękno !
  To, co wyróżnia Rosa Portogallo spośród innych gatunków kamienia proponowanych przez Interstone, to jego zjawiskowa barwa. Pastelowe nuty różu, zieleni i bieli idealnie kontrastują z mocnymi użyleniami w kolorze czerni, ciemnego brązu czy burgundu. Jasne marmury we...
 • Niedzielne śniadania rodzinne
  Nie, nie myślimy o zrywaniu się o świcie, strojeniu się, nerwowym szykowaniu wystawnego przyjęcia i sztywnym siedzeniu przy suto zastawionym stole. To spotkanie ma być nieformalne! Niech domownicy ubiorą się wygodnie i razem przygotują jedzenie – dla każdego to, co najbardziej lubi....
 • Dzieła z kamieni ufundowanych...
  INTERSTONE to działający na ogólnopolską skalę dystrybutor kamienia naturalnego. Odkąd w 2018 roku otwarty został jej warszawski showroom, firma dbała o obecność w nim kamiennych dzieł sztuki i wspierała działalność artystyczną znanego rzeźbiarza Wojtka Pustoły. Ostatnie...
 • Poszerzamy kompetencje pod okiem...
  Na gości EuroGastro i WorldHotel obok kompleksowej oferty targowej, czeka niezwykle ciekawy i bogaty merytorycznie program edukacyjno-szkoleniowy. Dla tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę w zakresie ekonomii, zarządzania restauracją i personelem, marketingu, a także obsługi klienta...
 • Nagroda PRODUKT ROKU 2020 dla...
  Nagrody Meble Plus – Produkt ROKU 2020 przyznano w 15 kategoriach. W składzie jury znaleźli się eksperci od lat działający w branży meblowej i profesjonalnie zajmujący się aranżacją wnętrz – przedstawiciele salonów meblowych, sieci handlowych i hurtowni, osoby...
 • Wyjątkowa przestrzeń bliżej...
  Przestrzeń i światło na dobry początek! Inwestorzy, małżeństwo z dwójką dzieci, marzyli o tym, by ich 70-metrowy parter w domu jednorodzinnym był miejscem przestronnym, nowoczesnym i funkcjonalnym. Zadanie dodatkowo utrudniał fakt, że część parteru pozostawała...
 • Kamień w nowej formie
  Kamienny blat, obudowa kominka, czy marmurowa podłoga w łazience, to synonim splendoru i elegancji wnętrza. W trosce o ich nieskazitelne piękno, musimy się niestety liczyć z koniecznością specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza podatnego na zaplamienia marmuru. Dlatego od kilku lat obserwujemy...
 • Obiekt referencyjny Duravit
  One & Only oferuje 90 willi na plaży i 32 wille na wodzie, wszystkie stworzone w celu zapewnienia relaksu i dobrego samopoczucia. Architekt Jean-Michel Gathy z Kuala Lumpur, który projektuje hotele na całym świecie, na Reethi Rah stworzył fascynującą mieszankę elegancji i luksusu...
 • Luksusowy wypoczynek w sercu...
  Stylowe wnętrza Grupa Bachleda wypracowała sobie jedyny i niepowtarzalny styl, którego elementy powtarzają się i zachwycają we wnętrzach kolejnych inwestycji. Również w resorcie Bachleda Residence odnaleźć można najpiękniejsze elementy stylu zakopiańskiego, stworzonego...

Inne artykuły

Aktualności
 • Meble gabinetowe
  Odpowiedni wystrój domowego gabinetu stworzy przyjazny kąt do pracy, a także miejsce do spotkań nie tylko z rodziną. Niezależnie czy gabinet będzie urządzony w stylu nowoczesnym czy klasycznym bardzo ważne żeby meble były wykonane z najwyższej jakości surowców. Domowy gabinet jest...
 • Partner dla materaca
  Dobry sen w dużej mierze zależy od dobrego materaca. To fakt. Żeby jednak łóżko było naprawdę wygodne, potrzebny nam także odpowiednio dopasowany stelaż Materac musi być prawidłowo wentylowany. Bez swobodnego dostępu powietrza od spodu, zawilgotnieje, a tym samym ulegnie...
 • ″Poezja jesieni″ - wygraj cenne nagrody!
  Archipelag prezentuje zbiór najpiękniejszych jesiennych wierszy, gdzie między słowami, niczym między liśćmi, ukrył projekty domów. Szukaj i wygrywaj! Przez pierwszy tydzień kalendarzowej jesieni na stronie internetowej - archipelag.pl codziennie pojawi się jeden wiersz w jesiennym...
 • Rolą twórcy jest tworzenie
  - DoopoDoopo - co kryje się za tą nazwą? - Zawsze uśmiecham się na to pytanie. Idea, jaka przyświecała przy wymyślaniu nazwy firmy, była jej zapamiętywalność, łatwość rozpoznania (graficznego), bynajmniej nie warstwa znaczeniowa. Warstwy znaczeniowej w DoopoDoopo nie ma, jest tylko...
 • Oferta JMB Sp. z o.o. nabiera coraz większego rozmachu.
  Piękny, nowoczesny kształt, doskonałe dodatki z chromowanej stali tworzą wyjątkowe, inspirowane włoskim designem łóżko, które pozostawia Klienta pełnego wątpliwości - czy przypadkiem łóżko SUPRA nie jest piękniejsze niż dzieła włoskich mistrzów ? Jakość nie akceptuje żadnych...
Nowości produktowe
 • Italvelluti - BAMBU’
  Surowa i nieregularna forma tkaniny na pierwszy rzut oka kojarzy się z płóciennym splotem tkanin wykonanych z surowców naturalnych. Nic jednak bardziej mylnego bo w rzeczywistości jest ona wykonana w 100% z wysokogatunkowego poliestru. Tkanina BAMBU’, miękka i miła w dotyku...
 • Meblik - JAGODA
  Meble są delikatne, eleganckie i pełne bajkowych kolorów - tworzą ciepły klimat baśniowego, letniego ogrodu. To odpowiedź na potrzebę spokojnej stylistyki we wnętrzach pokoików naszych Pociech. Nowa kolekcja JAGODA produkowana jest, tak jak i dotychczasowa oferta, w niezmiennie wysokim...
 • IKEA - SANDARED
  Pufy SANDARED występują w różnej kolorystyce i w trzech różnych rozmiarach: - puf mały: Ø45, W33 cm - puf średni: Ø56, W41 cm - puf duży: Ø71, W44 cm. Co ważne - pokrycia puf SANDARED bardzo łatwo zdjąć i w razie potrzeby, ich odświeżenia wyprać....
 • Kronospan - PŁYTA HDF ZAGRUNTOWANA
  Wychodząc naprzeciw oczkiwaniom rynku oraz klientów, firma Kronospan Szczecinek stworzyła nowy produkt - płytę HDF zagruntowaną. Na naszym rynku jest to nowość. Produkt jest obecnie szeroko rozpowszechniony w sprzedaży i chętnie kupowany na takich rynkach jak np. francuski, holenderski...
 • Classen - Panele Dąb Tarbek Ciemny
  Nowe panele laminowane Dąb Tarbek Ciemny to niebanalne rozwiązanie zwłaszcza w dużych, przestronnych salonach. Ich głęboki kolor nadaje wnętrzu wytwornego i niebanalnego charakteru. Wszystkie panele z kolekcji Nature charakteryzują się synchroniczną strukturą podłogi, która pozwala na...

Artykuły podobne

 • Wywiad: Bardzo dużo pomysłów
  Rozmowa z Krzysztofem Urbańskim, dyrektorem generalnym pionu sprzedaży i marketingu firmy Proform.
 • Wywiad: Rozwój produktów i marki jest naszym celem strategicznym
  Na początku listopada w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyła się premiera nowych kolekcji mebli Marbet Style oraz sztukaterii Marbet Design, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka i...
 • Strategia zorientowana na meblarstwo
  Ponad 130 lat tradycji i około 600 firm związanych z branżą meblarską wystarczająco mocno przemawiają za potencjałem radomszczańskiego zagłębia meblowego. Nic więc dziwnego, że w...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski