Podziel się:

Aranżacja zieleni

09-07-2007
Do schowka


Piękny ogród wokół domu to nie tylko powód do dumy, ale też wymarzone miejsce odpoczynku i relaksu dla domowników i gości. Aranżacja posesji spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi działki.

 


W jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń? Jak rozplanować ogrodowe alejki i podjazdy? Jaką kostkę wybrać, aby była jednocześnie praktyczna i estetyczna? Za pomocą kilku prostych rad podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę projektując nawierzchnię w ogrodzie.

 

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się w obrębie ogrodu, ale też podkreśli jego styl i charakter. Zaplanowanie nawierzchni na przydomowej posesji, to często nie lada problem. Wymarzony efekt trudno jest osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Ładnie urządzona działka będzie nam przecież służyła przez wiele lat. Planując aranżację ogrodu należy pamiętać, że rozplanowanie przestrzeni i wybór nawierzchni zależą przede wszystkim od naszych oczekiwań, co do przeznaczenia działki. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak odpowiednio zagospodarować ogród i jaką dobrać nawierzchnię, aby całość była funkcjonalna i estetyczna. W przykładzie posłużymy się średniej wielkości działką o wymiarach 20 na 30 metrów, na której postawiono budynek o wymiarach 10 na 10 metrów.

 

 

Projekt i przygotowanie gruntu
Przed przystąpieniem do robót budowlanych konieczne jest wykonanie projektu lub planu przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych. Warto skorzystać z porady fachowca, która pomoże znaleźć nam odpowiedź na kilka pytań: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, jak dużym obciążeniom będzie ona poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić, jaki wzór i kolorystyka kostek odpowiada nam najbardziej. Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy odpowiednio przygotować grunt: oczyścić go, usunąć zalęgające w nim korzenie i rośliny, położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu wielkopiecowego oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero na właściwie przygotowanym gruncie można układać kostkę, pamiętając o odpowiednim systemie nawadniania i wyprofilowania nawierzchni. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanych producentów takich jak firma Libet, która poza bogatym wyborem szlachetnych kostek brukowych, oferuje swoim klientom bezpłatny projekt architekta, doradztwo i wykonanie.

 

Podjazd i parking
Jednym z najważniejszych elementów przydomowej posesji jest podjazd oraz przestrzeń przeznaczona na parkowanie samochodu. Na samym początku planowania nawierzchni należy więc wyodrębnić miejsce parkingowe bądź drogę dojazdową, jeśli mamy garaż. Zakładając, że drzwi do garażu mają standardową szerokość 2,4 metra, aby móc bez problemów do nich dojechać, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę o szerokości około 3 metrów. Jeśli jednak garaż jest daleko od bramy wjazdowej, warto dodatkowo pomyśleć o przestrzeni do zawracania samochodu.

 

Standardowa ilość miejsca, jaką powinniśmy zostawić na zaparkowanie jednego samochodu to 2,5 x 5 metrów. Jeśli samochodów jest więcej lub przewidujemy parking dla gości, to szerokość wolnej przestrzeni powinna zostać powiększona o 2,5 - 3 metry na każdy dodatkowy samochód. Po wyznaczeniu podjazdu i miejsca parkingowego, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Generalna zasada mówi, że im bardziej intensywnie jest eksploatowane podłoże, tym grubsza powinna być jego nawierzchnia. Dlatego na podjeździe i parkingu zawsze układamy kostkę o grubości co najmniej 6 cm (pod pojazdy osobowe), do 10 cm (pod pojazdy ciężarowe). Na chodniki dla pieszych wystarczy kostka o gr. 4cm.

 

W zależności od tego, jakie pojazdy pojawią się na naszym podwórku, parametry kostki powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie eksploatowana. Jedną z ciekawszych propozycji nawierzchni na podjazd i parking są szlachetne kostki brukowe Libet. "Wśród wielu kształtów i kolorów kostek szlachetnych z linii Libet Decco z pewnością znajdziemy takie, które stworzą nawierzchnię odpowiadającą gustowi domowników. Niemniej, przy planowaniu rozkładu kostki brukowej w ogrodzie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad." - radzi Ernest Raczewski, architekt współpracujący z firmą Libet. "Na duże powierzchnie, takie jak parking samochodowy, zalecałbym większe kostki szlachetne: kostkę Via Castello lub Krakowską z grupy Colormix. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji kostki te wyróżniają się unikalnym melanżem kolorów w tonacjach brązu i czerwieni. Dlatego szczególnie sprawdzają się na części nawierzchni przeznaczonej na miejsce parkingowe lub podjazd. Nie będzie na nich widać ewentualnych zabrudzeń od błota, śladów opon czy plam oleju, podobnie jak na ciemnych kostkach - w kolorze nero z grupy Elegante." - dodaje.

 

Dróżki, ścieżki i alejki
Po wytyczeniu miejsc parkingowych, następnym krokiem w aranżacji posesji jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Przydomowe alejki nie tylko ułatwiają komunikację w obrębie ogrodu, ale dzięki ciekawej kolorystyce nawierzchni podkreślają też styl i charakter przestrzeni wokół domu. Aby ścieżki były funkcjonalne, powinniśmy pomyśleć zarówno o alejkach od frontu, jak i tych z tyłu domu, prowadzących do części wypoczynkowej.

 


Standardowa szerokość ścieżki to 93 cm. "Podobnie jak w przypadku podjazdów, tak i w kwestii ogrodowych alejek, obowiązują pewne ogólne zasady. Przede wszystkim dobieramy do nich kostkę o odpowiedniej grubości. Najlepiej sprawdza się bruk o grubości 6 cm. I zawsze należy pamiętać, że im węższy element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania jej brzegów. Do wykładania ogrodowych ścieżek znakomicie nadają się np. kostki Piccola firmy Libet o trapezowym kształcie. Występują zarówno w powierzchniach Elegante - wykonane z najwyższej jakości kruszyw, takich jak marmur, granit czy bazalt, odwzorowują strukturę naturalnego kamienia, jak i w linii Libet Decco Colormix charakteryzującej się melanżowymi barwami jesieni, magma i pastello." - radzi Ernest Raczewski. Starannie wytyczone ogrodowe ścieżki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, są także elementem dekoracyjnym. Szczególnie efektownie wyglądają kręte, wijące się alejki, które nikną w zakątkach ogrodu. Przy wyborze takiego typu ścieżki warto skorzystać z elementów wykończeniowych - palisad i krawężników. "Ciekawy efekt wizualny uzyskamy dzięki wykończeniom kontrastowym do koloru nawierzchni na ścieżce.
Mogą to być np. krawężniki Kravento Grande lub Kravento Basso i palisady - okrągłe oraz trapezowe. Elementy wykończeniowe umożliwią zaprojektowanie niepowtarzalnych linii brzegowych nawierzchni, zarówno w formie łuków, jak i linii prostych." - radzi ekspert z firmy Libet.

 

Czas na chwilę relaksu
Projektując przydomową posesję należy wyodrębnić miejsce na odpoczynek, w którym możemy spędzać piękne, letnie wieczory w towarzystwie rodziny i gości. Wielkość tej strefy zależy wyłącznie od preferencji właściciela i przeznaczenia działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3-4 metry średnicy. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do niej ścieżki, która ułatwi przenoszenie z domu jedzenia i napojów. Aby przestrzeń wypoczynkowa była funkcjonalna, także wymaga specjalnej nawierzchni. "Na duże powierzchnie w ogrodzie polecam płyty Sheridan z linii Libet Patio, ręcznie cięte z naturalnego kamienia. Surowiec ten pochodzi z gór Rajasthanu i charakteryzuje się wyjątkową fakturą, trwałością i małą nasiąkliwością. A więc kamień ten poza walorami estetycznymi posiada także praktyczne - wytrzymałość i dużo mniejszą podatność na zabrudzenia. Sheridan z Libet Patio to trzy gamy kolorów jasny, chłodny - mint, ceglasty - sunset i ciemnobrązowy - brown forest. Na tarasy pod altanami świetnie nadaje się także kostka brukowa, ale nejlepiej bezfazowa np. Via Castello, Piccola, Modena czy Akropol. Starannie ułożone elementy przylegają do siebie i tworzą praktycznie jednorodną powierzchnię o niewielkich fugach. Takie podłoże jest przyjazne wszelkim stojącym na niej elementom; meblom, przenośnym grillom a także damskim szpilkom" - dodaje Ernest Raczewski.


Szeroki wachlarz oferty kostek brukowych sprawia, że materiał ten staje się coraz bardziej popularny. Oryginalnie zaprojektowne posesje cieszą oko właścicieli i bywają inspiracją dla gości. Każdą przestrzeń możemy dziś zaaranżować w zgodzie z naszymi potrzebami i gustem. "Kupując kostkę brukową sprawdźmy przede wszystkim czy jej producent deklaruje zgodność z normami europejskimi. Zastosowanie szlachetnych kostek brukowych od renomowanego producenta zagwarantuje trwałość nawierzchni, która będzie służyła nam przez wiele następnych lat." - radzi projektant.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Nowa, globalna społeczność dla...
  Lepsza komunikacja Marka Cosentino, globalny lider w produkcji i dystrybucji innowacyjnych materiałów na rynku architektury i projektowania, uznaje pracę zespołową za główny czynnik przyczyniający się do sukcesów, które do tej pory osiągnęła. Swoją strategię...
 • Sęk w tym, że…
  Naturalnie, że natura! Najnowsze kolekcje w bogatym portfolio renomowanej marki Nobifloor łączy niezwykle oryginalna kolorystyka. W serii Premium, która stworzona została w oparciu o płomieniowane naturalne drewno, spektrum wzorów i barw idealnie komponuje się z wnętrzami w...
 • Czy architekci uratują planetę...
  Architektura oraz ekologia mają ze sobą wiele wspólnego, choć na pierwszy rzut oka, wywodzą się z dwóch różnych światów. Jak w dobie urbanizacji i wszechobecnej konsumpcji tworzyć projekty przyjazne dla środowiska? Odpowiedź na to pytanie znają architekci z...
 • Wnętrze pełne stylu
  Szklane fasady nie tylko świetnie prezentują się na drapaczach chmur, ale coraz częściej zdobią też polskie nieruchomości. Ekspert z firmy Awilux – Rafał Buczek – opowiada o najciekawszych rozwiązaniach okiennych do współczesnych nieruchomości. - Przeszklenia w...
 • Przyszłość aranżacji...
  Ile płytek opuściło bramy fabryk Stegu przez minione 25 lat? Trudno o jedną precyzyjną liczbę, ale z pewnością będzie to już kilkadziesiąt milionów metrów kwadratowych. Myślę, że spokojnie wystarczyłoby, żeby wyłożyć płytkami powierzchnię średniej wielkości...
 • WEBINARIUM: JAK USPRAWNIĆ...
  Firma ProAlpha Polska zaprasza na bezpłatne webinarium: „Jak usprawnić zarządzanie dokumentacją i informacją w procesie projektowania wyrobów?”. Odbędzie się ono 11 października (piątek), w godz. 10:00-11.00, on-line. DOTARCIE DO WŁAŚCIWEGO DOKUMENTU TECHNICZNEGO...
 • Mieszkanie w odcieniach natury
  Rodzina, składająca się z mamy, dwójki dzieci i kota, szukała pomysłu na ciepłe w odbiorze wnętrze z nutką szaleństwa. Właścicielka zgłosiła się do Sandry Białkowskiej tylko po projekt układu funkcjonalnego parteru, ale po rozpoczęciu współpracy wyjątkowa nić...
 • Bohater pierwszego planu...
  HK Living, Zuiver, Dutchbone czy Be Pure, których produkty dostępne są w Dutchhouse.pl, ugruntowały swoją pozycję w świecie designu zarówno znakomitymi projektami, jak i wytyczaniem trendów wnętrzarskiej mody. Nic dziwnego, że co chwila nas czymś zaskakują. Tym razem...
 • Lustro, odmień wnętrze…
  Zwierciadło stało się nieodzownym elementem naszego życia. Towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku, we wszystkich obiektach. Jego obecność stała się tak naturalna, że mało kto przywiązuje uwagę do jego pierwotnego znaczenia, niezwykłych właściwości i funkcji, które...
 • Salonowe wariacje w standardzie...
  1. Funkcjonalność przede wszystkim Ta centralna przestrzeń mieszkania musi być praktyczna i funkcjonalna, więc jej układ może okazać się kluczową kwestią, której nie powinniśmy bagatelizować. Już na etapie projektu należy ocenić jej potencjał lub wprowadzić konieczne...

Inne artykuły

Aktualności
 • Najwyższy standard w ekologii
  EcoHouse w Pasadena zaprojektowany przez kalifornijskie studio architektoniczne RMA, ma szanse jako pierwszy budynek betonowy spełnić te kryteria. W sercu architektonicznego i ekologicznego arcydzieła: kuchnia ALNO. Właściciele wybrali ALNOCHIC w tonacji oliwki i wanilii. "Chcieli meble...
 • Poznajcie Northern
  Twórcze kontrasty W debiutanckiej kolekcji Northern znajdziemy między innymi meble i oświetlenie. Twórcza ekspresja projektantów połączona jest z tradycyjnym zapomnianym rzemiosłem, który nadaje produktom Northern wyjątkową, pierwotną estetykę. Kontrasty, to...
 • Inventor doskonałe rozwiązanie dla przemysłu meblarskiego
  Większość przedsiębiorstw branży meblarskiej posiada własny dział technologiczny często połączony z projektowym, który jest bezpośrednio związany z rozwojem firmy. Właśnie tu powstaje projekt i szereg istotnych informacji: konstrukcja produktu, normy materiałowe i czasowe, projekt...
 • Denver - narożnik w dobrym stylu
  Narożniki to meble wypoczynkowe, które od dawna goszczą w naszych mieszkaniach. Zawsze były i są chętnie kupowane ze względu na swoją funkcjonalność. Doskonale sprawdzają się, jako mebel salonowy, sypialniany oraz biurowy, dlatego nadal chętnie je kupujemy. Doskonałym przykładem...
 • Recepcyjny KOKO System
  Zestaw siedzisk recepcyjnych KOKO to eleganckie dopełnienie wyposażenia każdego biura. Prosta, geometryczna forma tapicerowanego, wygodnego siedziska została zrównoważona metalowym stelażem, który nadaje meblowi lekkości i nowoczesnego charakteru. Koko to możliwość dowolnego zestawiania...
Nowości produktowe
 • ROCA - Brodzik TERRAN
  Brodzik TERRAN dostępny jest w rozmiarach dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb, występuje w modnych kolorach, jest w pełni bezpieczny i nad wyraz komfortowy. Przypadnie do gustu i to z całą pewnością zwolennikom innowacyjnych rozwiązań i minimalistycznej estetyki. TERRAN występuje w...
 • Dornbracht - Bar Tap i Tara Ultra Pot Filler
  Koncepcja rozdzielenia obszarów funkcyjnych w kuchni domowej była konsekwentnie rozwijana przez firmę Dornbracht i została rozszerzona o dwie nowe Water Zones. Obok stref Preparing i Cleaning pojawiły się Cooking i Drinking. Natomiast w pomieszczeniach, których charakter nie pozwala na...
 • Grammer-Office - TIGER UP
  To co najważniejsze, to rewolucyjna wręcz wygoda, którą odnaleźć jedynie można w krzesłach obrotowych marki Grammer Office, a chodzi o opatentowany mechanizm GLIDE-TEC pobudzający do prawidłowego z ergonomicznego punktu widzenia ruchu wzmacniającego plecy. Siedzisko krzesła obrotowego...
 • SKOPOS - Kolekcje tkanin Chamonix i Tahoe
  Materiały Skopos świetnie sprawdzają się przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej - hotele, biura, restauracje, statki pasażerskie, szpitale... Dzięki wzmocnieniu Trevira tekstylia sygnowane marką Skopos, są odporne na ogień i zniszczenie spowodowane zużyciem. Są też...
 • VD-Werkstätten - Płyta RELIEF
  Płyta RELIEF to materiał naturalny, posiadający wysokie walory walory estetyczne i użytkowe dzięki której odmienisz, przerwiesz monotonię i nadasz meblom oraz wnętrzom niepowtarzalnego charakteru oraz klimatu. Zastosowanie: meble kuchenne, pokojowe, garderoby, szafy przesuwne, płyciny...

Artykuły podobne

 • MWH Royal Garden
  Firma MWH (należąca do grupy KETTLER) jako jedyny producent na rynku w branży mebli ogrodowych wprowadziła i zastosowała metodę termicznej powłoki spiekanej Thermosint®. Efektem tego są...
 • ASCONA Rotimber®
  Marka KETTLER to od dziesięcioleci symbol przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu - szeroki asortyment i duża różnorodność materiałów. Standardem w firmie Kettler są ekologiczne...
 • Szkło profilowe na topie
  Szkło profilowe stało się modnym produktem i coraz częściej wykorzystywanym. Należy to przypisać możliwościom, jakie otwiera ono dla artystycznej kreacji w połączeniu z licznymi...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski