Podziel się:

8 postulatów branży meblarskiej

30-11-2020
Do schowka
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli skierowała pismo do wicepremiera Jarosława Gowina. Oto założenia strategii rozwoju branży meblarskiej, które się w nim znalazły.

 

List, który Jan Szynaka, prezes OIGPM, wysłał do Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii, zawiera m.in. podziękowanie za spotkanie z przedstawicielami branży meblarskiej oraz możliwość przedstawienia postulatów dotyczących strategii rozwoju branży meblarskiej. Jest ich 8 i dotyczą funkcjonowania firm zarówno w kraju, jak również na arenie międzynarodowej, na której Polska zajmuje wśród eksporterów 1. miejsce w Europie i 2. miejsce na świecie.

 

Zamieszczamy pełną treść pisma:

 

W imieniu przedstawicieli producentów mebli zrzeszonych i niezrzeszonych w OIGPM chciałbym serdecznie podziękować za nasze spotkanie w dniu 20 listopada 2020 r.


Jednocześnie poniżej pozwalam sobie przesłać krótkie podsumowanie naszego spotkania:


1. OIGPM wraz z uczestnikami spotkania jako przedstawiciele branży meblarskiej w Polsce deklarują gotowość współpracy na poziomie roboczym przy rozwiązywaniu poszczególnych barier i wytyczaniu strategii rozwoju polskiej branży meblarskiej.


2. Polska branża meblarska jest liderem w produkcji mebli na świecie (6. miejsce na świecie pod względem wartości wyeksportowanych mebli, 2. miejsce na świecie i 1. w Europie pod względem wartości wyeksportowanych mebli). Polska branża meblarska to ponad 29 000 przedsiębiorstw (80 dużych, 300 średnich, około 1500 firm małych, pozostałe około 27 000 firm to mikro firmy), dających zatrudnienie blisko 200 000 praconików. Około 90% produkcji meblarskiej sprzedawane jest na rynkach zagranicznych, tylko 10% w Polsce. Polska branża meblarska posiada olbrzymie znaczenie dla polskiej gospodarki – udział w PKB wynosi około 2,3%. Jednocześnie jest jedną z niewielu branż przetwórstwa przemysłowego generująca dodatnie saldo w handlu zagranicznym na poziomie około 36 mld złotych. Powyższe dane oraz uczestnicy spotkania wskazują, jak ważne dla polskiej branży meblarskiej są rynki eksportowe. Sprzedajemy głównie w Europie – około 82% naszego eksportu ogółem.

 

3. Przeciwdziałanie nadmiernej konsolidacji handlu w Europie. Poważnym zagrożeniem dla polskich producentów mebli jakie obserwujemy od kilku lat w Europie (głównie Niemcy i Francja) jest postępująca konsolidacja handlu, prowadząca do monopolizacji sfery zakupowej. Przy postępującej konsolidacji pozycja negocjacyzjna strony zakupowej jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do rozdrobnionej strony producenckiej, co w naszej ocenie jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. W ostatnich dniach OIGPM swoje stanowisko w tej sprawie przesłała do UOKIK, jak również do KE. Uważamy, że jest to obszar gdzie niezbędne jest wsparcie polskiego Rządu.

 

4. Opracowanie skutecznych narzędzi promocji. Proponujemy dyskusję na temat realizowanej polityki promocji branży meblarskiej, do której powinny być włączone również firmy duże. Rozumiejąc przy tym obostrzenia unijne, proponujemy powołanie funduszu krajowego lub włączenie w ten proces instytucji takich jak Polska Fundacja Narodowa. Bardzo pozytywnym przykładem jest współpraca OIGPM i PFN w zakresie promocji polskiej branży meblarskiej w USA. Proponujemy również dyskusję na temat przyszłości programu BRAND. Idąc przykładem niektórych państw UE, środki na promocję sektorową trafiają częściowo pod zarząd izb branżowych. Proponujemy dyskusję na ten temat również z MRPiT.


5. Stabilizacja rynku zaopatrzenia branży meblarskiej. W ramach problemów surowcowych przedstawiciele strony producenckiej zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa występujące w zakresie monopolizacji dostaw i nierównego traktowania producentów podstawowych surowców do produkcji mebli. Obecnie producenci mebli na przestrzeni ostatnich kiku miesięcy ponownie zderzyli się z bardzo dużymi podwyżkami cen chociażby płyty wiórowej czy pianki tapicerskiej. Sytuacja wymaga rozwiązań strategicznych.


6. Ubezpieczenia należności handlowych. Kolejnym z problemów sygnalizowanych przez producentów mebli jest zbyt mała aktywność i „zaangażowanie” KUKE w ubezpieczenia transakcji eksportowych.


7. Problemy kadrowe. Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na kwestie kadrowe. Branża nasza proponuje aby uelastycznić obowiązujące prawo, tak aby ułatwić obcokrajowcom podejmowanie pracy w Polsce. Należy też zwrócić większą uwagę wsparcie edukacji przyszłych kadr poprzez uruchomienie zachęt i programów promocyjnych zawodów technicznych. Jednym z doraźnych problemów jest ograniczona dostępność szkolenia dla kierowców wózków widłowych prowadzonych przez UDT. Proponujemy powrót możliwości przeprowadzania egzaminów w zakładach.

 

8. Wsparcie dla firm cierpiących z uwagi na pandemię. Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na nierówną sytuację producentów mebli. Obecnie ze względu na daleko idące ograniczenia w funkcjonowaniu branży hoteli i restauracji zamrożone zostały inwestycje i zakupy w branży HoReCa i to praktycznie na wszystkich najważniejszych rynkach. Wciąż w dramatycznie trudnej dytuacji znajdują się producenci mebli specjalizujący się w rynku kontraktowym. Proponujemy aby objąć ich pomocą na zasadach pomocy udzielanej przez Państwo branży hotelarskiej czy gastronomicznej.


Biorąc pod uwagę powyższe kwestie jesteśmy przekonani co do konieczności bardzo bliskiej współpracy pomiędzy OIGPM i MRPiT w zakresie strategii rozwoju polskiej branży meblarskiej.

 

Branża nasza już wielokrotnie pokazywała, że potrafi się rozwijać, ale na obecnym poziomie konkurencji globalnej i w warunkach pandemii potrzebna jest bliska współpraca z Rządem, aby utrzymać wcześniejsze tempo rozwoju.

 

Proponujemy, aby ustalić regularne spotkania w podobnym gronie w celu sprawnej komunikacji w strategicznych sprawach. Powstałaby w ten sposób sektorowa platforma do pracy na linii Rząd – branża meblarska, o którą wnioskujemy od wielu lat. Koordynatorem ze strony branżowej byłaby OIGPM.


Proponujemy również ustalenie harmonogramu spotkań roboczych, podczas których będziemy mogli przedyskutować w szczegółach potrzeby i uwarunkowania zgłoszonych postulatów.

Zdecydowanie popieramy koncepcję specjalizacji sektorowej i skoncentrowania się na branżach przynoszących istotne korzyści dla Polskiej gospodarki. To podejście w czasach wychodzenia z kryzysu najszybciej przyniesie poprawę sytuacji ekonomicznej całego kraju.


Cel jaki branża stawia sobie na najbliższa dekadę to podwojenie wartości produkcji sprzedanej, a to wymaga bliskiej współpracy z Rządem RP.


Raz jeszcze dziękujemy za możliwość spotkania i przestawienia postulatów odnośnie strategii rozwoju branży meblarskiej.

 

Już 2 grudnia 2020 r. o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

 

Agenda spotkania:

 

1. Przywitanie gości – Pan Jan Szynaka, Prezes OIGPM oraz Szynaka Meble.

2. Omówienie wyników ankiety monitorującej sytuację w branży meblarskiej – Pan dr Tomasz Wiktorski, B+R Studio.

3. Podsumowanie aktywności OIGPM ze stroną rządową – Pan Piotr Wójcik, Wiceprezes OIGPM oraz Prezes Meble Wójcik.

4. Polskie stoisko na targach w High Point – Michał Strzelecki, Dyrektor Biura OIGPM.

5. Przykładowa walutowa strategia opcyjna – zalety i wady - Michała Buczko, Western Union.

6. Wspólna dyskusja, pytania od Członków.

 

Spotkanie odbędzie się w formie telekonferencji z pomocą narzędzia zoom.us. Dostęp tylko dla Członków OIGPM zapisanych - poprzez udostępniony po rejestracji link.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Zagłosuj na wydarzenie 2020 roku
  Styczeń to miesiąc podsumowań. Czas się przekonać, czym żyła branża meblarska w Polsce w 2020 roku. Przez najbliższe dwa tygodnie - od 4 do 17 stycznia - zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży wydarzenie ubiegłego roku. Wystarczy wypełnić ankietę:...
 • „Meblarski 1000” - ranking...
  Raport „Meblarski 1000 – zestawienie największych producentów mebli w Polsce” przygotowało Wydawnictwo meble.pl, wydawca miesięcznika „BIZNES.meble.pl”, we współpracy z firmą Info Veriti Polska. Ranking występuje w dwóch wersjach,...
 • Zacznij rok z „BIZNES...
  Wydanie 1/2021 miesięcznika „BIZNES.meble.pl” pojawiło się już na rynku w wersji papierowej. Jest także dostępne w formie e-wydania: „BIZNES.meble.pl 1/2021”. W styczniowym numerze znajdziecie m.in.: - felietony - raport: Pandemia testem dla łańcucha dostaw W DZIALE...
 • Jubileuszowe diamenty
  Od kilkunastu już lat na początku grudnia spotykamy się z laureatami konkursu „Diament Meblarstwa”. Nie inaczej miało być w grudniu 2020 r. Niestety, pandemia i obowiązujące obostrzenia uniemożliwiły nam zorganizowanie uroczystości wręczenia nagród. I chociaż...
 • Katalog inspiracji na 2021 rok
  15. edycja konkursu „Diament Meblarstwa” dobiegła końca. Jej podsumowanie to katalog. Publikacja właśnie pojawiła się na rynku w wersji papierowej, ale jest też dostępna w formie e-wydania - Katalog „Diament Meblarstwa 2021”. Co znajduje się w katalogu? Na 60...
 • Wybierz wydarzenie 2020 roku
  Zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży wydarzenie ubiegłego roku. Wystarczy do 17 stycznia wskazać swoich faworytów: https://biznes.meble.pl/ankieta-eventy-2020 Aby głos był ważny należy wytypować 5 wydarzeń (wszystkie wskazania są równorzędne). Wyniki...
 • 2021 rokiem jubileuszy...
  30 lat temu, w 1991 r., na początku polskich przemian gospodarczych rozpoczęły działalność firmy Black Red White – jeden z potentatów w branży, a także Profim – jeden z największych nie tylko w Polsce, ale też w Europie producentów krzeseł i foteli biurowych. W...
 • Będzie podobnie, ale trochę...
  Styczniowe IMM w Kolonii oraz „Heimtextil” we Frankfurcie od lat rozkręcały targowy zegar. Już wiadomo, że te pierwsze zostały odwołane, a drugie – przełożone na maj. Na maj organizatorzy przełożyli też z lutego poznańskie targi „Meble Polska”. Z kolei...
 • Domotex 2021 w cyfrowej odsłonie
  Deutche Messe uznało, że aktualna sytuacja na świecie, związana z rozwojem infekcji w następstwie pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19, uniemożliwia zaplanowanie i zorganizowanie w Hanowerze wiodących targów dywanów i wykładzin podłogowych. Zdecydowano, że...
 • 7 zmian w prawie w 2021 r.
  Jakie są najważniejsze zmiany w prawie, które przyniósł i jeszcze przyniesie 2021 rok? Oto 7 regulacji, które powinni mieć na uwadze przedsiębiorcy z branży meblarskiej: 1. Nowe Prawo zamówień publicznych Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały zasadnicze...
 • Mniej dłużników, więcej...
  Pandemia wyraźnie uszczupliła finanse konsumentów i firm. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości, widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, wyniosły ponad 59,2 mld zł i były o blisko 3,5 mld zł większe niż w 2019 r. Nieco zmalała natomiast liczba...
 • Czy lockdown w Europie zagrozi...
  Lista krajów, które wprowadzają lub przedłużają obostrzenia już nawet nie z dnia na dzień, a z godziny na godzinę, staje się coraz dłuższa. W których z europejskich państw, ważnych odbiorców eksportowanych z Polski mebli, obowiązują surowe restrykcje?...
 • Rynek mieszkań - trendy i...
  Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w okresie od stycznia do listopada 2020 roku polscy deweloperzy oddali do użytku swoim Klientom prawie 200 tysięcy mieszkań. Jest to 6,0% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W tym samym czasie zmniejszyła się jednak...

Inne artykuły

Aktualności
 • 7 zmian w prawie w 2021 r.
  Jakie są najważniejsze zmiany w prawie, które przyniósł i jeszcze przyniesie 2021 rok? Oto 7 regulacji, które powinni mieć na uwadze przedsiębiorcy z branży meblarskiej: 1. Nowe Prawo zamówień publicznych Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały zasadnicze...
 • Zacznij rok z „BIZNES meble.pl”!
  Wydanie 1/2021 miesięcznika „BIZNES.meble.pl” pojawiło się już na rynku w wersji papierowej. Jest także dostępne w formie e-wydania: „BIZNES.meble.pl 1/2021”. W styczniowym numerze znajdziecie m.in.: - felietony - raport: Pandemia testem dla łańcucha dostaw W DZIALE...
 • Wybierz wydarzenie 2020 roku
  Zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży wydarzenie ubiegłego roku. Wystarczy do 17 stycznia wskazać swoich faworytów: https://biznes.meble.pl/ankieta-eventy-2020 Aby głos był ważny należy wytypować 5 wydarzeń (wszystkie wskazania są równorzędne). Wyniki...
 • Jubileuszowe diamenty
  Od kilkunastu już lat na początku grudnia spotykamy się z laureatami konkursu „Diament Meblarstwa”. Nie inaczej miało być w grudniu 2020 r. Niestety, pandemia i obowiązujące obostrzenia uniemożliwiły nam zorganizowanie uroczystości wręczenia nagród. I chociaż...
 • Wspaniałych Świąt od „BIZNES.meble.pl”
  Kochani! Przyjaciele, Czytelnicy, Klienci i Partnerzy Życzymy Wam, by ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia upłynął w zdrowiu, spędźcie go w niepowtarzalnej atmosferze wśród najbliższych osób. Niech nadchodzący 2021 rok sprzyja osobistym i zawodowym sukcesom....
Nowości produktowe
 • Surteco - Rima
  W języku łacińskim „Rima” to pęknięcie, rysa, dlatego Surteco tworząc dekor wzorowało się na wyglądzie deski dębowej z wielowiekową przeszłością, z wyraźnymi pęknięciami, gradientami kolorów i długimi, ciętymi kwiatami.Subtelne obszary lustrzane, pojedyncze...
 • Amix - Seria zawiasów „HS-DTC”
  Wszystkie oferowane zawiasy gwarantują lekkie otwieranie, ciche zamykanie oraz długą żywotność, przez co przyczyniają się do przyjemnego użytkowania mebli. Regulacja 3D oznacza możliwość dopasowania frontu w trzech płaszczyznach: w pionie, w poziomie oraz przód-tył.
 • Foonka - AM I?
  Marzenia senne i świat, który otwiera się po zamknięciu oczu, interesuje artystkę i stanowi inspirację wielu prac jej autorstwa. Sen, czyli obraz tego, co kryje się w zakamarkach głowy, opowiedziany jest językiem podświadomości. Kilka z takich symboli artystka umieściła w swoim...
 • Miloo Home - Salted Caramel
  Celowo pozbawiono ją przytłaczających zdobień. Rozbielone brązy, delikatne szarości i rozgrzewające nuty ochry, kurkumy czy wreszcie słonego karmelu, śmiało wyeksponowano na meblach tapicerowanych i dodatkach.
 • LG - LG Magnit
  Zastrzeżona przez LG technologia „Black Coating” pozwala na zwiększenie kontrastu i wierności odwzorowania barw, przy jednoczesnej ochronie mikroskopijnych pikseli LED przed wilgocią, kurzem i wpływem czynników zewnętrznych.

Artykuły podobne

 • Branża „oczkiem w głowie” rządu?
  Firma Meble Wójcik nie była pierwszym producentem mebli, którego w maju odwiedził premier. Tymczasem branża przedstawiła stronie rządowej kolejne postulaty.
 • Apel meblarzy do Lasów Państwowych
  W związku z nierozpatrzeniem przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych postulatów Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka, prezes OIGPM, skierował kolejne pismo do...
 • Negocjacje meblarzy z Lasami Państwowymi
  Problemy przemysłu drzewnego i branży meblarskiej wymagają wsparcia Lasów Państwowych, o czym Jan Szynaka, prezes OIGPM, poinformował Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego LP.
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!