Podziel się:

Polska głównym odbiorcą tureckich tkanin w Unii!

31-05-2021
Do schowka
Nie od dziś wiadomo, że szeroko pojęte tekstylia należą do jednych z najważniejszych sektorów gospodarki tureckiej. Od dawna branża tekstylna jest motem rozwoju gospodarczego Turcji, a wpływ na to ma wiele czynników, chociażby tania siła robocza, atrakcyjne położenie geograficzne umożliwiające sprawny dostęp do rynków Europy czy Azji. Do tego dochodzą systematyczne inwestycje w sam proces produkcji.

Tureckie tkaniny są znane na całym świecie. W 2019 roku Turcja wyeksportowała tekstylia, w tym tkaniny obiciowe o wartości 416,7 mln USD. Ich bardzo dobrą jakość, wzory, dostępność i atrakcyjne ceny doceniają także odbiorcy z Polski. Według danych oficjalnych w 2019 roku Polska była 2. odbiorcą tureckich tkanin wśród krajów UE, zaraz po Wielkiej Brytanii. Polska w tym czasie zaimportowała tkaniny z Turcji o wartości blisko 23,7 mln USD, co stanowi 5,7% udziału w eksporcie tkanin z Turcji. W rankingu światowych odbiorców zajmujemy 4.miejsce. W tym miejscu warto zauważyć, że biorąc pod uwagę fakt wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 2020 roku jesteśmy pierwszym odbiorcą tkanin z Turcji w Unii Europejskiej!

 

Z kolei analizując głównych dostawców tekstyliów, w tym tkaniny obiciowe do Polski, Turcja pod tym kątem wypada również bardzo dobrze. Sądząc po wartości importu tych towarów można przypuszczać, że ich popularność nie odbiega od tkanin pochodzących z Niemiec, Włoch czy innych krajów unijnych. Bezapelacyjnie Chiny są głównym dostawcą tkanin do Polski (58,8 mln USD w 2019 roku). Drugie miejsce należy do Niemiec z wynikiem 37 mln USD. Na kolejnym miejscu plasuje się Turcja, z której zaimportowano tkaniny o wartości 24,5 mln USD. Następne miejsca w rankingu należą do krajów unijnych.

 

Tak jak wspomniano na początku, sektor tureckich tkanin odgrywa bardzo ważną rolę w krajowej gospodarce, a relatywnie mała odległość od krajów europejskich zwiększa szanse ekspansji na nowe rynki.

 

W dobie stale rosnących kosztów komponentów do produkcji mebli warto otworzyć się na nowych dostawców, aby pozostać konkurencyjnym na rynku. W tym celu B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Global Mark na zlecenie Istambulskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Tkanin i Tureckiego Ministerstwa Handlu daje możliwość polskim producentom mebli spotkania się online z największymi producentami tkanin w Turcji. Jest to bez wątpienia szansa na wzbogacenie się o wiedzę na temat oferty tkanin, ich cen i zdobycie nowych kontaktów biznesowych.

 

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na to wydarzenie dostępne są pod linkiem: bit.ly/BRS-TureckieTkaniny

Podziel się:
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!